Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hřebejk odletěl za Oscary

  12:09aktualizováno  12:09
V úterý ráno odletěl režisér Jan Hřebejk přes Amsterodam do USA. V neděli 25. března se v Los Angeles zúčastní s producentem Ondřejem Trojanem a scenáristou Petrem Jarchovským oficiálního večera vyhlašování cen americké filmové akademie.

Jeho spolupracovníci z filmu nominovaného na Oscara Musíme si pomáhat ho budou následovat ve čtvrtek. Na možnost, že by jeho film Oscara skutečně získal, pohlíží Hřebejk zatím skepticky.

"Na cestu si jako talisman beru panenku Marii a také strašně levné ponožky, které jsem si za dvacet centů koupil v Haarlemu. Už se s námi podívaly do jedné z nejluxusnějších restaurací v New Yorku, kam nás vzal kameraman Jaroslav Ondříček. Asi si je vezmu i na slavnostní ceremoniál," řekl před odletem Hřebejk ČTK. Přiznal, že případnou tradiční děkovací řeč ještě nenapsal. "Musím si ji připravit, ale zatím ještě té možnosti, že ji budu potřebovat, nevěřím. Na radu Václava Marhoula jsem si zatím vypsal důvody, proč Oscara nedostaneme. Ale až podlehneme té atmosféře dva dny předem, řeč si určitě napíšu," dodal režisér.

Přestože je Hřebejk skeptický ohledně zisku Oscara, lepší pocit má z toho, že do Ameriky nejede jako jasný favorit. Uznává však, že už samotná nominace ho opravňuje k určitým nadějím.

"Ten film je v dobrém slova smyslu jednoduchý," odpověděl režisér na otázku, čemu by mohli Američané v jeho filmu rozumět především. "Co se týká Ameriky a diváků, i když zatím jen na festivalech, máme ty nejlepší zkušenosti. V příběhu, zápletce i charakterech postav je hodně univerzálního a také citu. Ve způsobu chápání humoru se lidé liší, ale ve vnímání emocí jsou si hodně podobní. Na to spoléháme, až se snímek Budeme si pomáhatobjeví od konce května v amerických kinech," dodal Hřebejk.  Za ideální by považoval, kdyby nominace od vyhlášení výsledků dělila delší doba. "I když bychom Oscara dostali, je to definitiva. Vzápětí se pozornost upírá jinam, například na festival v Cannes," uvedl.

Hřebejk a producent Trojan se setkali s režisérem Janem Svěrákem, který zlatou sošku v Los Angeles převzal za Kolju v roce 1997. "Chtěli jsme vědět, co nás čeká. Třeba i to, kdy se naposledy před dlouhým ceremoniálem budeme moci najíst, ale i věci týkající se kouření, které je na řadě míst v Kalifornii zakázáno," uvedl filmař. Těsně před odletem ho rozladilo, že časně ráno více než půl hodiny čekal u jedné z přepážek ruzyňského letiště na letenku. "Letíme pak s Trojanem ještě do New Yorku a byla s tím spousta zařizování. Nakonec to byla jedna z prvních věcí, na co mě Honza (Svěrák) upozornil - že letenky přijdou až v den odletu," dodal Jan Hřebejk.

Režisér Jan Hřebejk odletěl v úterý přes Amsterodam do USA. V neděli 25. března se v Los Angeles zúčastní vyhlašování filmových cen Oscar.

Režisér Jan Hřebejk odletěl v úterý přes Amsterodam do USA. V neděli 25. března se v Los Angeles zúčastní vyhlašování filmových cen Oscar.

Režisér Jan Hřebejk odletěl v úterý přes Amsterodam do USA. V neděli 25. března se v Los Angeles zúčastní vyhlašování filmových cen Oscar.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Po starých Oscarech se zaprášilo, prodaly se za 55,5 milionu korun

Patnáct Oscarů ze 30. a 40. let se vydražilo za 55,5 milionu korun.

Jen dva dny po oscarovém galavečeru, kterému s pěti soškami kraloval němý film Umělec, se do dražby dostaly ceny z 30....

Oscarům vládlo ticho, filmem roku je němý Umělec. Cenu má i Streepová

Vítězové kategorií herec a herečka v hlavní roli se baví: Jean Dujardin na

Po napínavém vyhlašování se filmem roku stal černobílý snímek Umělec. Oscara získal i jeho režisér Michel Hazanavicius...

OBRAZEM: Hollywood maká. Hvězdy se fotí, porota škrtá a Oscar stydne

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají

V Hollywoodu vrcholí přípravy 84. ročníku filmových cen Oscar. Hvězdy vybírají róby na červený koberec, ladí se menu...

Najdete na iDNES.cz