Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hřebejk: Netočím filmy pro lidi, kteří jimi pohrdají

  15:08aktualizováno  16. května 12:32
Česká komedie U mě dobrý vstoupila do kin. Její režisér Jan Hřebejk čtenářům iDNES.cz v on-line prozradil další plány: "Máme s Petrem Jarchovským dva scénáře, které považuji za dosavadní vrchol naší tvorby. Jejich financování ale nějaký čas zabere, jde o projekty typu Horem pádem."

ODPOVĚDI JANA HŘEBEJKA NAJDETE ZDE

Komedii, kterou se Hřebejk se scenáristou Petrem Jarchovským vracejí k povídkám Petra Šabacha, se přezdívá Dannyho parťáci na český způsob.

Používá totiž obdobnou zápletku jako americká série: parta z libeňské hospůdky pomstí kamarádovu potupu důmyslnou akcí vůči bandě skořápkářů z tržnice.

popisek Český Podraz Hřebejkovi sluší
recenze filmu U mě dobrý

Do nové komedie, která se odehrává v devadesátých letech, režisér obsadil Bolka Polívku, Miroslava Vladyku, Borise Hybnera, Vladimíra Javorského nebo Simonu Babčákovou.

"Kromě herců v něm hraje i celá řada neherců, šlo o to, aby vše fungovalo dohromady, aby film měl lehkost. Také jsem chtěl zachytit atmosféru prostředí, kde se příběh odehrává - Libeňský ostrov, vysočanské tržiště, smíchovské nádraží," řekl v rozhovoru.

U mě dobrýU mě dobrýU mě dobrýU mě dobrý

U mě dobrý je už osmým Hřebejkovým celovečerním filmem. Tím prvním byl muzikál Šakalí léta, definitivní průlom v divácké přízni ale přinesla až retrokomedie Pelíšky, která prakticky přes noc zlidověla.

Letos se režisér chystá uvést ještě jeden film, komedii s Jiřím Macháčkem nazvanou Nestyda podle knihy Michala Viewegha Povídky o manželství a sexu.

Nestyda - Jan Malíř, Jan Hřebejk, Jiří Macháček"Nestydu právě stříháme. Dnes bude hotová první verze střihu. To je ta, která většinou vypadá úplně příšerně a všichni propadnou pocitu, že udělali pitomost. Pak to budeme zlepšovat," uvedl k dokončovacím pracím.

Adopce a zahraničí
Kromě dotazů na filmovou novinku čtenáři iDNES.cz kladli obecné dotazy týkající se české kinematografie. Někteří naráželi na údajně se snižující kvalitu filmů.

"Všude na světě převažují hloupé filmy nad těmi podařenými. Na jednoho Jágra také musí být mnoho méně talentovaných hokejistů," komentoval režisér čtenářské povzdychy.

Jan HřebejkÚspěch v zahraničí, který by mohlo příliš úzké téma filmu U mě dobrý ohrozit, řekl, záleží na mnoha okolnostech. "Provinčnost tématu nemusí vůbec vadit. My jsme 'zajímavost z Východu' v lepším případě. V horším případě jsme 'nezajímavost z Východu' a v nejhorším případě 'nehoráznost z Východu'. Taková je realita, takové jsou naše filmy, takový je náš prezident," vysvětlil.

Zcela mimo filmovou branži padl i dotaz na adopci dětí homosexuálními páry. "Řekl bych, že za určitých okolností to může fungovat mnohem lépe nežli například doma u Fritzlů nebo v Kuřimi. Nejsem proti," odpověděl Hřebejk.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz