Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hřebejk má za oceánem šanci, říkají někteří

  9:50aktualizováno  9:50
Podle amerických kritiků patřil rok 2000 v tamní tvorbě mezi ty slabší, ale pravý opak podle nich platí pro zahraniční kinematografii.

Výrazem toho ostatně je, že řada zahraničních děl, a zejména díla nominovaná na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film - včetně Hřebejkova titulu Musíme si pomáhat, který je v USA uváděn pod názvem Divided We Fall - má ve Státech již zajištěnu distribuci. To nebývá pravidlem. Nemluvě o famózním obchodním úspěchu Hřebejkova konkurenta, snímku Tygr a drak.

"Do kategorie nejlepší zahraniční film se přihlásilo 46 zemí s nabídkou vlastních produkcí. Film Alžíru byl diskvalifikován, protože byl promítnut v televizi, což neodpovídá našim předpisům. Soutěžilo 45 děl z nejrůznějších koutů světa: od Ekvádoru, který si v oscarové historii odbyl premiéru, přes tchajwanského Tygra a draka až po obskurní, avšak velice dobře přijatý íránský film A Time for Drunken Horses," říká ředitel vnější komunikace Americké filmové akademie John M. Pavlik.

"Nominace na Oscary v kategorii zahraničních filmů je ohromně důležitým okamžikem pro prodej díla ve světě a pro financování dalšího projektu nominovaných tvůrců," vysvětluje Ziggy Kozlowski, agent z public relations firmy Block-Korenbot, která marketingově "ošetřuje" film Jana Hřebejka.

Kozlowski ještě dodává: "Nominace je ohromným přínosem reprezentaci autorovy vlasti, přestože je velice těžké sehnat v USA pro cizojazyčný film distribuci." Země s dlouholetou filmovou tradicí a silným ekonomickým zázemím jako Francie, Itálie a Německo lobbují za dílo, které do oscarového klání nominovaly.

Najímají publicisty a lidi, kteří pomáhají při marketingu, projekcích a setkání s vysoce postavenými distributory. V minulých letech mnohé evropské konzuláty v Los Angeles hostily rozmařilé večírky s členy akademie, aby je donutily zhlédnout filmy z jejich zemí a osobně poznat hvězdy.

Tento postup byl akademií před dvěma roky zapovězen, neboť neodpovídal předpisům o stejných možnostech pro propagaci zahraniční tvorby.

Být vybrán komisí na nominaci v kategorii zahraniční film je dle mluvčího akademie ohromná pocta. John M. Pavlik to vysvětluje takto: "Jen něco málo přes pět set lidí z více než pěti tisíc členů naší organizace může volit v této kategorii. Tito členové musí zhlédnout nejméně dvanáct filmů výhradně v kinosálech, a nikoliv doma na televizních obrazovkách při videu.

Tenhle požadavek má svůj podíl na tom, že věkově je ona půltisícovka lidí složena vesměs ze starších ročníků." A to také částečně vysvětluje, proč nezvyklé produkce bývají často přehlíženy; patrné to bylo například u proslulého německého filmu Lola běží o život.

Kromě podobných experimentů nemají u tohoto akademického publika na růžích ustláno bláznivé komedie a sci-fi. Možná i díky tomu není Hřebejkův snímek s nacistickou tematikou, jak nyní občas zazní v Los Angeles, úplně bez šancí na letošní nejvyšší ocenění.

Ale už teď film Musíme si pomáhat odvedl pro svou zemi dobrou práci. Potvrzuje to Zdeňka Gabalová, generální konzul České republiky v Los Angeles: "Zájem o nominovaný film je veliký, denně odpovídáme na řadu dotazů novinářů i veřejnosti a zprostředkováváme kontakty mezi tvůrci a americkými médii.

Podílíme se na projekcích filmu pro odborníky a osobně jsem nadšena, že dobrý zvuk českého filmu v Hollywoodu, který doposud udržovali Miloš Forman, Ivan Passer a další, teď přebírá nová generace filmařů."

Jan Hřebejk s trofejí Českého lva.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Po starých Oscarech se zaprášilo, prodaly se za 55,5 milionu korun

Patnáct Oscarů ze 30. a 40. let se vydražilo za 55,5 milionu korun.

Jen dva dny po oscarovém galavečeru, kterému s pěti soškami kraloval němý film Umělec, se do dražby dostaly ceny z 30....

Oscarům vládlo ticho, filmem roku je němý Umělec. Cenu má i Streepová

Vítězové kategorií herec a herečka v hlavní roli se baví: Jean Dujardin na

Po napínavém vyhlašování se filmem roku stal černobílý snímek Umělec. Oscara získal i jeho režisér Michel Hazanavicius...

Sacha Baron Cohen na Oscary smí, jen se musí ozvat

Sacha Baron Cohen na snímku z filmu Borat (2006)

Mluvčí Oscarů dementoval, že by Sacha Baron Cohen nesměl na udílení cen Akademie. Známý komik byl pouze upozorněn, že...

Najdete na iDNES.cz