Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrdinové Narnie posílali novináře na Kampu

  0:01aktualizováno  0:01
Pro mnohé to bylo skoro jako návrat domů. Herci z velkofilmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian znovu přijeli do Prahy, kde loni strávili několik měsíců pendlováním mezi barrandovskými ateliéry a vesničkou Neznabohy nedaleko Ústí nad Labem, v jejímž katastru se točila hlavní bitva mezi silami dobra a zla.

Z filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian | foto: Falcon

Dnes večer se režisér Andrew Adamson a pětice hlavních představitelů - tedy sourozenců Pevensiových a prince Kaspiana -  zúčastní slavnostní premiéry, na otázky novinářů však odpovídali již včera.

Tvrzení, že se v Praze cítí domácky, dokládá skutečnost, že představitelka Zuzany Anna Popplewellová radila všem novinářům, kteří byli v metropoli poprvé, kam ve volném čase.

"Určitě nevynechejte Kampu a zahrady Pražského hradu," zasvěceně doporučovala zahraničním novinářům. Mladí herci stále zdůrazňují rodinnou atmosféru a pohodu při natáčení - i díky tomu mají všichni na práci v Česku dobré vzpomínky.

"Georgie Henleyová, která hraje Lucinku, nejmenší z dětí Pevensiových, dokonce řekla, že během natáčení cítila větší pouto k filmové rodině než ke své skutečné. Její maminku tohle prohlášení docela rozrušilo. Jako producentovi mi to samozřejmě lichotí, jako rodiči mi zatrnulo," přiznává producent Mark Johnson s tím, že natáčení s dětskými hrdiny vždycky přináší dvojnásobnou odpovědnost.

"Osobně však mám rodinné filmy asi nejraději," tvrdí Johnson, který, ač přebíral Oscara za snímek Rain Man, si nejvíc ze svých projektů považuje pohádky Malá princezna, natočené režisérem Alfonsem Cuarónem.

A samozřejmě Narnie: "Vždycky mě zajímalo, jak se dělají velkofilmy, jako je Harry Potter nebo Pán prstenů, kdy se natáčí současně na třech místech najednou a dost práce ještě odvedou tvůrci digitálních triků."

Při Princi Kaspianovi Johnson současně pracoval na třetím díle - Plavbě Jitřního poutníka, který se začne natáčet koncem roku. Tentokrát však štáb české ateliéry a lokace nechá stranou. Nejen proto, že se příběh odehrává z valné části na moři, ale i proto, že jinde je levněji.

"Pracuje se tu fantasticky, pro filmaře máte skvělé zázemí, a navíc se v Praze dobře žije. Jenže všude jinde nabízejí daňové úlevy a kvalitu jiná studia začínají dohánět. Nic však nevylučuji, možná se s některými díly Narnie ještě vrátíme. Uvidíme podle situace," říká producent, který by rád natočil všech sedm dílů.

S některými předlohami C. S. Lewise však může být svízel - knize Kůň a jeho chlapec se vyčítá protimuslimské ladění, v závěru heptalogie Poslední bitva se Narnie propadá do úplné zkázy jako v biblické Apokalypse. "Určitě to bude velice těžké," uznává Johnson. "Přesto bych se rád s různými režiséry o ‘nemožné‘ pokusil."
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz