Hrdinové a zbabělci

Hrdinové a zbabělci - Snímek z filmu Hrdinové a zbabělci (2007) | foto: Bontonfilm

Hrdinové a zbabělci v oscarové společnosti

Robert Redford, Meryl Streepová, Tom Cruise. Každé z těch jmen vyprodává kina, natož dohromady ve filmu Hrdinové a zbabělci.

Co je ještě spojuje? Píle, peníze, Oscary, houževnatost. Reprezentují však různé generace i postoje. Redford bojuje za zelenou planetu, Cruise za scientologii, Streepová za tradiční rodinu. V první desítce žebříčku hvězdné popularity sice dnes už stojí jen jeden z nich, Cruise na osmém místě, ale všichni nadále patří k hollywoodské elitě. Jen na vrchol stoupali každý po svém.

Robert Redford, plavý idol
Jedenasedmdesátiletý rodák ze Santa Moniky o herectví původně neuvažoval. Za studií spíš sportoval a zkoušel malovat. Na hereckou školu šel kvůli známým, kteří ho přesvědčili, že má tvář filmové hvězdy. Opravdu se stal idolem žen, ale chvíli trvalo, než přes divadlo, televizi a pár menších filmových rolí pronikl k hlavní úloze v přepisu divadelní hry Bosé nohy v parku.

To bylo před 40 lety; dva roky poté už obsadil hollywoodský trůn definitivně: spolu s Paulem Newmanem v legendárním westernu Butch Cassidy a Sundance Kid. Kdyby neodmítl Kmotra, mohla vést hercova kariéra jiným směrem; v každém případě si úspěch ve dvojici s Newmanem zopakoval ještě v Podrazu - což je jediný Redfordův film, na nějž se prý může dívat, jinak sám sebe na plátně nesnáší.

V 70. letech se Redford orientoval na politické filmy: Kandidát, Takoví jsme byli, Všichni prezidentovi muži i Tři dny Kondora spadají do takzvaně angažované vlny. V roce 1985 potkal ve Vzpomínkách na Afriku právě Streepovou; v té době však nastupovalo nové pokolení hvězd, takže se Redford dal na režii.

A hned za první film, jejž režíroval, za Obyčejné lidi, dostal Oscara, který mu coby herci unikal. V 80. letech také založil institut a festival nezávislých filmařů Sundance a zapojil se do ekologických hnutí. Ač se hlásí k podpoře "zeleného života", žije v domě se solárním vytápěním a má hybridní vůz, nedávno přiznal jistý hřích: "Neznám nic lepšího než jízdu ve sportovním voze na plný plyn." Za rok má Redford hrát hlavní roli v životopisu baseballové legendy Branche Rickeyho.

Meryl Streepová, věčná premiantka
Na svět přišla 22. června 1949 ve státě New Jersey, a třebaže načas pracovala jako číšnice, odjakživa byla považována za vzornou žačku milující operu a sbírající jedničky podobně jako později ceny: ve velkém.

Získala rekordních 14 oscarových nominací, z nichž dvě proměnila, rekordních 19 nominací na Zlatý glóbus, ale i diplom z prestižní univerzity Yale. Diane Keatonová jí říká "génius naší generace". Po televizním křtu natočila Streepová film Lovec jelenů, jenž jí vynesl první nominaci na Oscara; rok poté sošku získala za drama Kramerová versus Kramer a druhou pak za Sophiinu volbu.

Nominace se opakují takřka pravidelně: za Francouzovu milenku, Silkwoodovou, Vzpomínky na Afriku či za Hudbu mého srdce, kvůli níž se učila hrát na housle tvrdě den co den několik měsíců. Její honoráře už sice k rekordům nesahají - za komedii Ďábel nosí Pradu dostala "jen" pět milionů dolarů, ale zase i jako matka čtyř dětí dokáže pracovat v rychlém tempu.

Teď je v českých kinech k vidění v melodramatu Ten večer; celkem letos představí pět filmů a příští rok zase pět. Mimo jiné točí muzikál Mamma Mia! a chystá se na roli prezidentky po boku Roberta De Nira v komedii První muž.

Tom Cruise, kluk odvedle
Naproti tomu Tom Cruise se honit nemusí. Ve svých 45 letech inkasuje malý herec s kouzlem obyčejného kluka ze sousedství bezkonkurenční honoráře - 25 milionů dolarů za film plus procenta ze zisku. Jako školák, jehož rodina se stále stěhovala a který trpěl dyslexií, by Streepovou nedohonil, díky sportovnímu talentu by měl blíž k Redfordovi.

První větší příležitost před kamerou dostal roku 1983 v komedii Riskantní podnik, tři roky nato se stal módní tváří generace díky akčnímu snímku Top Gun. Až na výjimky si vybíral solidní projekty: patří k nim Rain Man, Barva peněz, Narozen 4. července či Pár správných chlapů. Později přišly komerčnější tituly jako Interview s upírem, špionážní série Mission: Impossible či Jerry Maguire, jenž mu "zařídil" druhou nominaci na Oscara.

V poslední době se Cruisovi vyplatilo spojenectví se Stevenem Spielbergem ve sci-fi hitech Minority Report a Válka světů; nyní dokončuje komedii Men, točí Valkyrii a chystá s Benem Stillerem novou verzi snímku Hardy Boys pod názvem Hardy Men. Jedno se však změnilo: víc než o Cruisovu práci se média zajímají o jeho manželku Katie Holmesovou: kdo je oblékl na svatbu (Armani), kde strávili líbánky (na Maledivách) či zda čekají druhé dítě (dušují se, že ne). Ale i tyhle hrátky patří k rituálům nejvyšší oscarové společnosti.

,