Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrbek napsal o šumném Vávrovi

  10:10aktualizováno  10:10
Olomouc - Pět let si povídal Olomoučan David Hrbek s architektem a hercem Davidem Vávrou. Po pěti letech pořídil Hrbek účet ze společných rozmluv a výsledkem je obsáhlá knížka - rozhovor Šumný Vávra, kterou vydalo nakladatelství Pražská scéna. Takřka třísetstránková knížka je řazena tematicky, byť nechybí ani chronologické úseky jako dětství a dospívání.

"Proč jsem si vybral Davida Vávru? Když jsem před lety dostal nabídku udělat knižní rozhovor s nějakou osobností, chtěl jsem někoho, koho bych trošku znal, abych se před ním  tolik nestyděl. Zároveň měl být ten člověk pro mě byl dostatečně neznámý, aby rozhovor byl zajímavý," popisuje Hrbek počátek Šumného Vávry.

Hrbek představuje Vávru jako všestrannou osobnost a názvy kapitol tomu napovídají: Sklepákem, Generačním druhem, Architektem, Pedagogem, Občanem, Evangelíkem. Hrbek se scházel s Vávrou několikrát za rok, vždy zpracovali tematický kus. "Dohadovali jsme se například, jestli nechat hovorovou češtinu. Zdálo se nám ale, že by to nevypadalo dobře, takže hovorovou mluvu využíváme jen sem tam," řekl Hrbek.

David Vávra se na knížce aktivně podílel; nejde tak jen o lehce přepracovaný záznam magnetofonové pásky. "Všechny kapitoly, kromě té o politice, vždy David Vávra ještě dopisoval a rozšiřoval. Pouze v kapitole o politice se škrtalo. Na ní bylo nejlépe vidět, že to, co se řeklo, za chvíli zastaralo. Tudíž kapitola o politice je spíše seznamem škrtů, které David Vávra udělal," dodává Hrbek.

Součástí knížky je kromě řady fotografií i anketa, v níž lidé blízcí Davidu Vávrovi říkají, co o něm soudí. Nechybí pochopitelně poznámky  Milana Šteindlera, Tomáše Hanáka, Václava Marhoula nebo Radovana Lipuse. Závěr knihy pak tvoří soupis aktivit Davida Vávry, včetně informací, kdy a kde se o něm psalo.

"Jeho osobnost je nesmírně přitažlivá tím, že je plná protikladů. Přestože je vnitřně ušlechtilý, navenek se s chutí zaobírá hnusem. Často je cynický, a přitom věřící. Je mnohdy oplzlý a zároveň noblesní. Jeho vysportované tělo je velmi zdravé, a přesto je stále nemocný. Jeho děti jsou jak bílé, tak černé. Je zároveň vysoký, i uboze nízký. Je profesionál i diletant," napsal například na téma David Vávra do ankety výtvarník Jaroslav Róna.

Tomáš Hanák a David Vávra.

Tomáš Hanák a David Vávra s cigaretou

Obal knihy Šumný Vávra, kterou napsal David Hrbek a vydalo naklaatelství Pražská scéna

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz