Hrázné baví seriálový všeuměl Palyza, lidé opět vidí zatopené domy

  18:55aktualizováno  18:55
Když v neděli v televizi začíná repríza Dietlova seriálu Velké sedlo o hrázném Janu Palyzovi, usedají stovky lidí z okolí přehrad Kružberk a Slezská Harta k obrazovkám. Výjimkou nejsou ani hrázní, u seriálu se dobře baví. Lidé z některých obcí se zase dojímají při sledování míst, která skončila na dně Slezské Harty.

Pavel Nový jako hrázný Palyza a Jana Krausová v roli Ivany v seriálu České televize Velké sedlo | foto: ČT

Devítidílný seriál natočilo v roce 1987 ostravské studio tehdejší Československé televize na základě posledního scénáře Jaroslava Dietla. Hlavní postavu hrázného Jana Palyzy hraje Pavel Nový, další postavy obsadili například Ivan Vyskočil, Jana Krausová nebo ostravský herec Tomáš Jirman.

Vodohospodářské téma nebylo zvoleno náhodně. Ostravsko tehdy očekávalo velký nárůst spotřeby vody hlavně kvůli průmyslu, takzvaná sonda do náročného života vodohospodářů proto byla velmi aktuální. Vysvětlení potřebnosti výstavby nové přehrady se pak jevilo jako naprosto nezbytné.

Přehrada Kružberk, místo děje televizního seriálu Velké sedlo.
Na hrázi přehrady Kružberk.

Přehrada Kružberk, místo děje televizního seriálu Velké sedlo

Většina děje se odehrávala na vodním díle nazvaném Velké sedlo, ve skutečnosti Kružberku, přehrady postavené v 50. letech. "Seriál pochopitelně znám. Je zajímavé sledovat Kružberk před necelými třiceti roky. Budovy ze seriálu stále stojí, jen jsou opravené. Stromy pořádně vyrostly, ale jinak se toho zase až tak nezměnilo," řekl hrázný Petr Zich.

Další odlišnost našel hrázný Slezské Harty Jindřich Vrága. "Velké sedlo sleduji, bavím se u toho. Nyní máme elektroniku a počítače, čehož Palyza nemohl využívat, jinak je to v pohodě," řekl.

Hrázný z Kružberku poznal v seriálu spolužáka

Kružberský hrázný Zich však rozhodně odmítá, že by byl jako Palyza. Podle něj totiž televizní tvůrci ze seriálového hrázného udělali všeuměla. "Například hrázný určitě nechová ryby, nemá je na starosti. Ani je neměl v době vzniku seriálu, je to vyumělkované. Palyza byl prostě klaďas," vysvětlil Zich.

Hrázný pochází z nedaleké vesnice Leskovec nad Moravicí, jejíž velká část před dvaceti lety zalila voda z nové přehrady Slezská Harta. A právě v naposledy vysílaném dílu seriálu projížděl Palyza se svým nadřízeným v tehdy "papalášském" vozidlu volha Leskovcem a debatovali nad nutností vystěhování desítek lidí z domů, které budou zatopeny.

"A tak se také stalo. Byla to nostalgie, jeli totiž opravdu po místech, které jsou nyní na dně přehrady," uvedl Zich.

Slezská Harta na Bruntálsku.

Přehrada Slezská Harta zatopila desítky domů.

Hned přidal perličku. "Dokonce na jednom záběru je krásně vidět můj spolužák ze základní školy, jak jde podél silnice," usmál se.

Také lidé přímo z Leskovce seriál Velké sedlo pozorně sledují. "No jasně, po letech vidíme místa, které už přes dvacet let neexistují. Jsou někde pod hladinou. Poznáváme uličky, domky, je to nostalgie," řekl například Alois Rohner.

Nejmladší česká přehradní nádrž Slezská Harta se začala stavět právě v roce 1987 a zatopila části několika obcí. Na začátku 90. let se sice její výstavba vinou nedostatku peněz na nějaký čas zastavila, ale nakonec byla dokončena. Napouštění naplánované na několik let urychlily obrovské povodně v roce 1997. Za několik týdnů byla přehrada plná vody.

Seriál z roku 1987 Velké sedlo se odehrává na přehradě Kružberk (modrá značka) a na místech před vznikem přehrady Slezská Harta (zelená značka).

Seriál z roku 1987 Velké sedlo se odehrává na přehradě Kružberk (modrá značka) a na místech před vznikem přehrady Slezská Harta (zelená značka).

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

RECENZE: Její rodiče se rozvádějí, dospívající Nina se durdí. To známe

Záběr z filmu Nina

Filmům jako Nina se říká citlivé, oslovují poroty a po epizodě v kinech přijde jejich čas až na obrazovce. Slovenský...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...Najdete na iDNES.cz