Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrázné baví seriálový všeuměl Palyza, lidé opět vidí zatopené domy

  18:55aktualizováno  18:55
Když v neděli v televizi začíná repríza Dietlova seriálu Velké sedlo o hrázném Janu Palyzovi, usedají stovky lidí z okolí přehrad Kružberk a Slezská Harta k obrazovkám. Výjimkou nejsou ani hrázní, u seriálu se dobře baví. Lidé z některých obcí se zase dojímají při sledování míst, která skončila na dně Slezské Harty.

Pavel Nový jako hrázný Palyza a Jana Krausová v roli Ivany v seriálu České televize Velké sedlo | foto: ČT

Devítidílný seriál natočilo v roce 1987 ostravské studio tehdejší Československé televize na základě posledního scénáře Jaroslava Dietla. Hlavní postavu hrázného Jana Palyzy hraje Pavel Nový, další postavy obsadili například Ivan Vyskočil, Jana Krausová nebo ostravský herec Tomáš Jirman.

Vodohospodářské téma nebylo zvoleno náhodně. Ostravsko tehdy očekávalo velký nárůst spotřeby vody hlavně kvůli průmyslu, takzvaná sonda do náročného života vodohospodářů proto byla velmi aktuální. Vysvětlení potřebnosti výstavby nové přehrady se pak jevilo jako naprosto nezbytné.

Přehrada Kružberk, místo děje televizního seriálu Velké sedlo.
Na hrázi přehrady Kružberk.

Přehrada Kružberk, místo děje televizního seriálu Velké sedlo

Většina děje se odehrávala na vodním díle nazvaném Velké sedlo, ve skutečnosti Kružberku, přehrady postavené v 50. letech. "Seriál pochopitelně znám. Je zajímavé sledovat Kružberk před necelými třiceti roky. Budovy ze seriálu stále stojí, jen jsou opravené. Stromy pořádně vyrostly, ale jinak se toho zase až tak nezměnilo," řekl hrázný Petr Zich.

Další odlišnost našel hrázný Slezské Harty Jindřich Vrága. "Velké sedlo sleduji, bavím se u toho. Nyní máme elektroniku a počítače, čehož Palyza nemohl využívat, jinak je to v pohodě," řekl.

Hrázný z Kružberku poznal v seriálu spolužáka

Kružberský hrázný Zich však rozhodně odmítá, že by byl jako Palyza. Podle něj totiž televizní tvůrci ze seriálového hrázného udělali všeuměla. "Například hrázný určitě nechová ryby, nemá je na starosti. Ani je neměl v době vzniku seriálu, je to vyumělkované. Palyza byl prostě klaďas," vysvětlil Zich.

Hrázný pochází z nedaleké vesnice Leskovec nad Moravicí, jejíž velká část před dvaceti lety zalila voda z nové přehrady Slezská Harta. A právě v naposledy vysílaném dílu seriálu projížděl Palyza se svým nadřízeným v tehdy "papalášském" vozidlu volha Leskovcem a debatovali nad nutností vystěhování desítek lidí z domů, které budou zatopeny.

"A tak se také stalo. Byla to nostalgie, jeli totiž opravdu po místech, které jsou nyní na dně přehrady," uvedl Zich.

Slezská Harta na Bruntálsku.

Přehrada Slezská Harta zatopila desítky domů.

Hned přidal perličku. "Dokonce na jednom záběru je krásně vidět můj spolužák ze základní školy, jak jde podél silnice," usmál se.

Také lidé přímo z Leskovce seriál Velké sedlo pozorně sledují. "No jasně, po letech vidíme místa, které už přes dvacet let neexistují. Jsou někde pod hladinou. Poznáváme uličky, domky, je to nostalgie," řekl například Alois Rohner.

Nejmladší česká přehradní nádrž Slezská Harta se začala stavět právě v roce 1987 a zatopila části několika obcí. Na začátku 90. let se sice její výstavba vinou nedostatku peněz na nějaký čas zastavila, ale nakonec byla dokončena. Napouštění naplánované na několik let urychlily obrovské povodně v roce 1997. Za několik týdnů byla přehrada plná vody.

Seriál z roku 1987 Velké sedlo se odehrává na přehradě Kružberk (modrá značka) a na místech před vznikem přehrady Slezská Harta (zelená značka).

Seriál z roku 1987 Velké sedlo se odehrává na přehradě Kružberk (modrá značka) a na místech před vznikem přehrady Slezská Harta (zelená značka).

Autor:Nejčtenější

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

GLOSA: Pharrell Williams na Colours zklamal víc než deštivé počasí

Pharrell Williams s kapelou N.E.R.D. na Colours of Ostrava (18. července 2018)

První den letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava přilákal velké množství návštěvníků, jeho vyvrcholením byl...Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

RECENZE: Mamma Mia! Druhý díl filmového muzikálu se málem uvzlyká

Z plakátu k filmu Mamma Mia 2

Když se romantický kýč zbaví živelnosti, co mu zbude? Sladkobolnost. Právě to se přihodilo druhému dílu úspěšného...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

VIDEO: Svatba nebude, ale na koně si sednu, slíbil Jaromír Hanzlík

Jaromír Hanzlík a Jiří Adamec při natáčení filmu Léto s gentlemanem

Herec Jaromír Hanzlík má za sebou první záběry filmu Léto s gentlemanem, k němuž sám psal scénář. „Není to pokračování...

VIDEO: Zombie bojují na straně nacistů. Za filmem je studio J. J. Abramse

Trailer k filmu Overlord

Nastal Den D a Američané za druhé světové války vysedají ve francouzské Normandii, aby se postavili nacistům. To však...

RECENZE: Na hraně hororu. Ve Střídavé péči se z táty stal „tamten“

Z filmu Střídavá péče

Vítězem soutěžní sekce Febiofestu zvané Nová Evropa se letos stala francouzská Střídavá péče, za niž si Xavier Legrand...

Najdete na iDNES.cz