Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hranice smrti nenabízí nic než extrémní násilí

  13:56aktualizováno  13:56
Horory patří k nejžádanějšímu filmovému zboží. Lidé se evidentně rádi bojí, lekají, ječí a piští - protože je to baví. Jenže poslední dobou se v kině moc nenalekáte. Důležité je jen to, abyste nezapomněli pytlík na zvracení.

Z filmu Hranice smrti | foto: Bioscop

Z filmu Hranice smrtiZářným příkladem v tomto smyslu jednoduše nepovedeného hororu budiž nový francouzský film Hranice smrti, jasná evropská odpověď na všemožné americké "legrácky" typu Hostel.

Slovo legrácka je namístě - v porovnání s krvavými orgiemi, které režisér Xavier Gens předvádí na plátně, je pokus Eli Rotha o drsný horor skutečně jen školáckou lekcí práce s latexem a umělou krví. Jenže to je tak to jediné, v čem Hranice smrti dokáže Hostel trumfnout. A to je co říct.

Trailer k filmu Hranice smrti

Zápletka filmu je jednoduchá - během politických bouří, které vypukly v Paříži po triumfu extrémní pravice ve volbách, se čtveřici mladých, promiňte, fracků podaří ukrást nějaké peníze.

S těmi se rozhodnou prchnout, jenže jejich cesta vede přes hotel na samotě, který obývá kanibalská rodinka v čele s bývalým dozorcem v koncentračním táboře.


Místo strachu jen potoky krve. Máme to zapotřebí?


HostelHlavní úlohou hororů by mělo být diváka vyděsit nebo mu navodit pocit úzkosti. Jenže poslední dobou se zdá, že filmaři na děs zapomínají, právě na úkor nechutností co možná nejhrubšího zrna.

Nejsou to jen Hranice smrti. Stačí ve videopůjčovně sáhnout po libovolném remaku Texaského masakru motorovou pilou, Hostelu či (zejména) třetím dílu série Saw - která se co nevidět dočká pátého pokračování.

Jako by tíseň a tajemno přestalo být Hory mají očiatraktivní a nahrazovalo je čím dál extrémnější násilí. Nejnovější pokračování Texaského masakru s podtitulem Počátek, Hory mají oči 2, Hostel... to všechno jsou filmy točené pouze na efekt a pro radost krvežíznivcům.

Pravověrní hororoví nadšenci tak mohou s lítostí v oku vzpomínat na "kousky", jako byl Scottův Vetřelec, Carpenterova Věc nebo Cravenova Noční můra v Elm Street. Nebo se pídit po atmosférických asijských hororech.

Noční můra v Elm StreetEvropská a americká produkce totiž v současné době opravdu moc strachu nenabízí. Kromě nepochybných talentů, jako je třeba už zmíněný Alexandre Aja, totiž servíruje jen prefabrikované řeznické polotovary, ze kterých se sice valí krev po hektolitrech, ale požitek z nich divák má pramalý. Máme to zapotřebí?

Obrazová epilepsie
Odpusťme režisérovi i autorovi fakt, že se čtveřice k uzoufání nesympatických hrdinů téměř celou dobu pokusu o přežití chová mimořádně nelogicky - to je ostatně téměř francouzská tradice, vzpomeňme na jinak solidní vyvražďovačku Noc s nabroušenou břitvou.

Z filmu Hranice smrtiBudiž filmu k dobru i to, že řadu záběrů zachraňuje kamera a střih. A to nejen módním švenkováním a epileptickou prací ve střižně, ale i dobře zvolenými barevnými filtry a působivými podhledy.

Uznání si samozřejmě zaslouží i maskéři a tvůrci speciálních efektů. Hlavní hrdinka vypadá "dobře" zlitá od hlavy k patě umělou krví i prasečími výkaly, přeštíplá achilovka také budí respekt, stejně jako člověk zaživa porcovaný na cirkulárce.

Oči v sloup a dávivý reflex
Jenže - efekty můžou být sebepůsobivější, kamera seberychlejší a střih sebezběsilejší, když se vůbec nemáte důvod bát o hrdiny, necítíte tíseň a nezavíráte oči ve strachu, co zase přijde.

Z filmu Hranice smrtiMrazivé napětí - a že by se ho z míst, kde se film odehrává, tedy v polorozbořeném domě a dolech, vykřesat dalo! - je tak nahrazeno jen obracením očí v sloup, nechtěným smíchem a u slabších povah i dávivým reflexem.

Zkušenému hororovému divákovi se tak místo adrenalinu v hlavě rozlévají vzpomínky na hutnou atmosféru, s jakou se podařilo jinému francouzskému "řezníkovi" Alexandru Ajovi vyrovnat s remakem klasiky Hory mají oči, nebo na definitivní beznaděj zažitou v loňském masakru À l'intérieur.

Hranice smrti lze s čistým svědomím doporučit opravdu jen těm, kteří se vyžívají v naturalistických obrazech extrémního násilí. Nic jiného totiž Xavier Gens nenabízí. Tedy kromě, v tomto případě, promiňte podruhé, pitomého politického podtextu.

Z filmu Hranice smrtiKdyž už chtěl Gens natočit klasickou vyvražďovačku - jako je třeba Texaský masakr motorovou pilou nebo už zmíněný Hostel - měl nechat politiku stranou a buď přidat na atmosféře, nebo zkusit film alespoň trochu obalit tím, čemu se říká nadhled. A špetka černého humoru by také neuškodila, navíc
k vyvražďovačkám tak nějak patří.

Hranice smrti (Frontiére(s))
horor/thriller, Francie/Švýcarsko 2007, režie: Xavier Gens, hrají: Karina Testa, Aurélien Wiik, Patrick Ligardes, Maud Forget
Hodnocení iDNES.cz: 30 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

Najdete na iDNES.cz