Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hranice smrti nenabízí nic než extrémní násilí

  13:56aktualizováno  13:56
Horory patří k nejžádanějšímu filmovému zboží. Lidé se evidentně rádi bojí, lekají, ječí a piští - protože je to baví. Jenže poslední dobou se v kině moc nenalekáte. Důležité je jen to, abyste nezapomněli pytlík na zvracení.

Z filmu Hranice smrti | foto: Bioscop

Z filmu Hranice smrtiZářným příkladem v tomto smyslu jednoduše nepovedeného hororu budiž nový francouzský film Hranice smrti, jasná evropská odpověď na všemožné americké "legrácky" typu Hostel.

Slovo legrácka je namístě - v porovnání s krvavými orgiemi, které režisér Xavier Gens předvádí na plátně, je pokus Eli Rotha o drsný horor skutečně jen školáckou lekcí práce s latexem a umělou krví. Jenže to je tak to jediné, v čem Hranice smrti dokáže Hostel trumfnout. A to je co říct.

Trailer k filmu Hranice smrti

Zápletka filmu je jednoduchá - během politických bouří, které vypukly v Paříži po triumfu extrémní pravice ve volbách, se čtveřici mladých, promiňte, fracků podaří ukrást nějaké peníze.

S těmi se rozhodnou prchnout, jenže jejich cesta vede přes hotel na samotě, který obývá kanibalská rodinka v čele s bývalým dozorcem v koncentračním táboře.


Místo strachu jen potoky krve. Máme to zapotřebí?


HostelHlavní úlohou hororů by mělo být diváka vyděsit nebo mu navodit pocit úzkosti. Jenže poslední dobou se zdá, že filmaři na děs zapomínají, právě na úkor nechutností co možná nejhrubšího zrna.

Nejsou to jen Hranice smrti. Stačí ve videopůjčovně sáhnout po libovolném remaku Texaského masakru motorovou pilou, Hostelu či (zejména) třetím dílu série Saw - která se co nevidět dočká pátého pokračování.

Jako by tíseň a tajemno přestalo být Hory mají očiatraktivní a nahrazovalo je čím dál extrémnější násilí. Nejnovější pokračování Texaského masakru s podtitulem Počátek, Hory mají oči 2, Hostel... to všechno jsou filmy točené pouze na efekt a pro radost krvežíznivcům.

Pravověrní hororoví nadšenci tak mohou s lítostí v oku vzpomínat na "kousky", jako byl Scottův Vetřelec, Carpenterova Věc nebo Cravenova Noční můra v Elm Street. Nebo se pídit po atmosférických asijských hororech.

Noční můra v Elm StreetEvropská a americká produkce totiž v současné době opravdu moc strachu nenabízí. Kromě nepochybných talentů, jako je třeba už zmíněný Alexandre Aja, totiž servíruje jen prefabrikované řeznické polotovary, ze kterých se sice valí krev po hektolitrech, ale požitek z nich divák má pramalý. Máme to zapotřebí?

Obrazová epilepsie
Odpusťme režisérovi i autorovi fakt, že se čtveřice k uzoufání nesympatických hrdinů téměř celou dobu pokusu o přežití chová mimořádně nelogicky - to je ostatně téměř francouzská tradice, vzpomeňme na jinak solidní vyvražďovačku Noc s nabroušenou břitvou.

Z filmu Hranice smrtiBudiž filmu k dobru i to, že řadu záběrů zachraňuje kamera a střih. A to nejen módním švenkováním a epileptickou prací ve střižně, ale i dobře zvolenými barevnými filtry a působivými podhledy.

Uznání si samozřejmě zaslouží i maskéři a tvůrci speciálních efektů. Hlavní hrdinka vypadá "dobře" zlitá od hlavy k patě umělou krví i prasečími výkaly, přeštíplá achilovka také budí respekt, stejně jako člověk zaživa porcovaný na cirkulárce.

Oči v sloup a dávivý reflex
Jenže - efekty můžou být sebepůsobivější, kamera seberychlejší a střih sebezběsilejší, když se vůbec nemáte důvod bát o hrdiny, necítíte tíseň a nezavíráte oči ve strachu, co zase přijde.

Z filmu Hranice smrtiMrazivé napětí - a že by se ho z míst, kde se film odehrává, tedy v polorozbořeném domě a dolech, vykřesat dalo! - je tak nahrazeno jen obracením očí v sloup, nechtěným smíchem a u slabších povah i dávivým reflexem.

Zkušenému hororovému divákovi se tak místo adrenalinu v hlavě rozlévají vzpomínky na hutnou atmosféru, s jakou se podařilo jinému francouzskému "řezníkovi" Alexandru Ajovi vyrovnat s remakem klasiky Hory mají oči, nebo na definitivní beznaděj zažitou v loňském masakru À l'intérieur.

Hranice smrti lze s čistým svědomím doporučit opravdu jen těm, kteří se vyžívají v naturalistických obrazech extrémního násilí. Nic jiného totiž Xavier Gens nenabízí. Tedy kromě, v tomto případě, promiňte podruhé, pitomého politického podtextu.

Z filmu Hranice smrtiKdyž už chtěl Gens natočit klasickou vyvražďovačku - jako je třeba Texaský masakr motorovou pilou nebo už zmíněný Hostel - měl nechat politiku stranou a buď přidat na atmosféře, nebo zkusit film alespoň trochu obalit tím, čemu se říká nadhled. A špetka černého humoru by také neuškodila, navíc
k vyvražďovačkám tak nějak patří.

Hranice smrti (Frontiére(s))
horor/thriller, Francie/Švýcarsko 2007, režie: Xavier Gens, hrají: Karina Testa, Aurélien Wiik, Patrick Ligardes, Maud Forget
Hodnocení iDNES.cz: 30 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz