Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hranice smrti: místo upírů vraždí neonacisté

  2:28aktualizováno  2:28
Politický horor asi nemohl přijít odjinud než z Francie. Zemi právě vládne extrémní pravice, mládež se bouří. A partě mladých zlodějů na útěku hrozí z jedné strany policie, jíž přezdívají "fašistická", a z druhé kanibalská rodinka razící ideje "čisté rasy".

Z filmu Hranice smrti | foto: Bioscop

Film plný brutality se jmenuje Hranice smrti a coby koproducent jej přivedl na svět Luc Besson.

Z filmu Hranice smrti"Zpočátku jsme pochybovali nad násilnými scénami. Pak se do střižny přišel podívat Luc Besson; zrovna jsme pracovali na obrazu, v němž si rodina vaří jednoho z hrdinů. A Besson nás utvrdil v tom, že máme natočit film tak, jak to sami cítíme. Ulevilo se mi – a poté mi Besson nabídl i režii filmu Hitman," vzpomíná na svého patrona režisér Xavier Gens.

Čtyři sta litrů krve
Klasický model teenagerovské vybíjené přenesl Gens na půdu politického podobenství. "Nápad jsem dostal v roce 2002, kdy extrémní pravice ve volbách pronikla do druhého kola. Uvědomil jsem si, jak je situace vážná. Chtěl jsem svou úzkost přenést do scénáře," líčí.

Z filmu Hranice smrtiAle protože miluje horory, přidal ještě tradiční žánrové prvky: zapadlý hostinec v lese a lidožroutské sklony jeho majitelů. "Připadalo mi nejlepší pojmout příběh jako útěk typického vzorku dnešních mladých. Prchají před pochybnou politickou situací, ale padnou přitom do pasti ideologie, která je ještě pochybnější," shrnul Gens.

Výběr čtveřice hrdinů nepřímo odkazuje ke skutečným nepokojům na předměstích Paříže osídlených vesměs lidmi arabského původu. Ale zbytek už je hororovou fikcí: po loupeži prchají před policií na venkov, kde jim v domě nad lomem u hranice s Lucemburskem poskytne útočiště podivínská rodina. Z domnělé skrýše se stane past, kde domácnost řídí duch nacismu – a krve.

Její náhražky prý tvůrci prolili na 400 litrů, kromě toho slibují přervané šlachy, rány sekyrou, tlející těla či podřezaná hrdla.

Z filmu Hranice smrti"V dětství jsem se s rodiči musel dívat na filmy jako Vymítač ďábla a Čelisti, a to mi bylo sotva šest let. Tak jsem si horory zamiloval," vypráví Gens, proč v Hranici smrti vzdává "rychlou drsnou poctu populárním filmům natáčeným od 70. do 90. let". Lze v ní najít parafráze scén třeba z Mouchy, Robocopa či Vetřelců.

Politický podtext v podobě hrdinů, kteří hledají lepší svět a umějí se vyjádřit jen násilím, odlišil film od tuctových hororů. Projekt za 3 miliony dolarů už projel řadu festivalů od Toronta po Malagu, hrál se v Rusku a Velké Británii, ve Spojených státech vyšel na DVD a pro mnohé fanoušky se stal kultem.

Na internetu si sdělují, že jim "obnovil víru v žánr hororu". Češi se o tom mohou přesvědčit od čtvrtka, kdy Hranice smrti vstupuje do kin.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Najdete na iDNES.cz