Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrajte o dárky spojené s Kukym a nahlédněte do filmové výstavy

Doporučujeme   12:17aktualizováno  12:17
Než postavičky Kukyho a jeho přátel dorazí ve druhé půli prázdnin do obchodů, děti se za nimi mohou vypravit na výstavu. Loutky, modely autíček, rekvizity, dekorace i obrazové návrhy filmu Jana Svěráka Kuky se vrací jsou ode dneška k vidění v Zámecké galerii v Kladně.

Z výstavy k filmu Kuky se vrací | foto: Biograf Jan Svěrák

Hrajte o dárky spojené s filmem

Nabízíme přívěšky s Kukym, pana Kapitána, knihy a trička.

Do zákulisí rodinného filmu, jejž nedávno doplnila i stejnojmenná knížka, se návštěvníci dostanou kouzelným lesem, který kromě růžového medvídka Kukyho obývají rozvážný Hergot, mocichtivý Anuška i další pohádkové bytosti jako Plazivec, Choroš či Dubánek. Některé exponáty jsou tak malé, že se dají sledovat jedině kukátkem, jiné jsou naopak natolik velké, že se s nimi mohou děti vyfotografovat.

Zlín 2010

Projekt se zrodil doslova přes noc. "Když jsem loutky ukazoval potomkům svých kamarádů a viděl jsem jejich nadšení, říkal jsem si: to je škoda, že se nedají někde vystavit i pro ostatní děti," vzpomíná režisér. Jednou v sobotu si takhle posteskl v televizi – a v neděli ráno už mu volali z Kladna, že by výstavu rádi uspořádali se vším všudy, co k dětskému světu patří.

"Expozice doslova voní lesem, obsahuje spoustu přírodních materiálů. A protože nechceme dětem nic zakazovat, připravili jsme výstavu tak, aby se malí návštěvníci mohli na všechny loutky i kulisy podívat pořádně zblízka," říká Blanka Bendlová, ředitelka Kultury pro Kladno, spravující i Zámeckou galerii.

Z výstavy k filmu Kuky se vracíZ výstavy k filmu Kuky se vrací

Děti tak budou moci nakouknout do lesní hospody pod kořeny, kde filmoví rebelové kují záludné pikle, nebo nahlédnout do domku v koruně stromu, ve kterém správce lesa Hergot nabídne dočasné útočiště zbloudilému plyšákovi Kukymu.

Slevy pro školy

Sám "hodný" Kuky je přítomen i v nadživotní velikosti, společné fotografie lze pořídit rovněž se "zlým" Anuškou a jeho tryskovým vozem. Kromě toho návštěvníci uvidí výtvarné podklady k filmu od Jakuba Dvorského nebo záhadnou "bramborvitrínu". Zákulisí zrodu Kukyho jim osvětlí promítání dokumentu o natáčení.

S nápadem pozvat Kukyho říši do Kladna přišel tamní primátor Dan Jiránek, pod jehož záštitou se výstava koná. "Jsem rád, že jsme stihli ještě konec školního roku. Oslovili jsme kladenské, pražské či různé středočeské základní školy, které si mohou poslední dny výuky zpestřit právě společnou výpravou za filmovými hrdiny," říká Jiránek.

Z výstavy k filmu Kuky se vrací

Navíc se město a ČSAD Kladno dohodly, že školáci a učitelé z Prahy mohou při cestě za Kukym využívat slevy. Výstava bude přístupná až do 31. srpna od úterý do pátku celý den, o sobotách, nedělích či svátcích vždy jen odpoledne, vstupné pro dospělé činí padesát a pro děti i studenty dvacet korun.
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Obraz Štyrského byl vydražen za 24,3 mil. Kč. Jedná se o autorský rekord

Obraz Jindřicha Štyrského Utonulá s vyvolávací cenou 13 milionů korun se...

Obraz Jindřicha Štyrského s názvem Utonulá se v neděli v Obecním domě vydražil za 24,3 milionu korun, což je autorský...

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...

OBRAZEM: Křehká síla skla jde do aukce. Oslňuje a hraje barvami

Luba Bakičová

Od začátku října návštěvníky pražského Tančícího domu oslňují sklářské poklady vystavované v rámci třetího ročníku...Najdete na iDNES.cz