Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrajeme dobré divadlo, tvrdí „strážmistr Zahálka“

  8:31aktualizováno  8:31
V Městském divadle Brno patří Erik Pardus mezi hvězdy, na ulici ho lidé zastavují i díky roli v seriálu Četnické humoresky.

Erik Pardus | foto: Dan MaternaMF DNES

Vážná role cara Pavla I. ve hře Dmitrije Merežkovského mu vynesla již druhou trofej: před Thálií získal Cenu Alfréda Radoka. O tu se však dělil s dvěma dalšími laureáty.

"Nejsem soutěživý typ. Já bych raději byl, kdybychom i na Tháliích vyhráli všichni tři. U herectví těžko posoudíte, kdo si zaslouží být první, a Vláďa Kratina a Norbert Lichý jsou vynikající herci," říká o svých "konkurentech" Pardus.

* K Thálii vám gratuloval Stanislav Zindulka, který vás kdysi vyhodil od zkoušek na konzervatoř. Vzpomněli jste si na to?

Mluvili jsme o tom. Jenže jeho zamítavý verdikt byl zcela oprávněný, protože já přišel nepřipravený. Naučil jsem se článek z čítanky, Boxera od Jacka Londona, bylo to příšerné a on mi dal zcela po právu z talentové zkoušky nedostatečnou. Jako protekční dítě jsem byl ale na konzervatoř protlačen a Standa Zindulka se rozhodl, že i takové dřevo naučí divadelnímu řemeslu. Snad se mu to povedlo.

* Dneska na vás může být pyšný...

On je pyšný hlavně na sebe, že se jeho žákům dobře daří. Trochu ho mrzelo, že jsem veřejně poděkoval jen profesorovi Krátkému z JAMU, jenže toho jsem musel říct prvního a na ostatní nebyl čas. Standovi Zindulkovi poděkuju až příští rok.

* V Městském divadle Brno jste od absolutoria JAMU. Věrnost značce?

Ano. Já jsem nikdy o změně angažmá neuvažoval a ani o ní neuvažuju. Když si chci vyzkoušet jiné jeviště, mám možnost hostování. Cítím určitou stavovskou čest, jsem patriot a Městské divadlo mám prostě rád. Nerad zakořeňuju jinde, v Brně mám kamarády i letitou šatnu. Proč bych odcházel, když je mi tam tak dobře?

* Vaše postava Pavla I., za kterou jste cenu získal, je jako diktátor hodně osamocená. Je v ní i něco z vás?

To nemohu posoudit. Je to, jako když vaříte polévku a ještě nevíte, jak přesně ji okořeníte. Koření je ve mně, ale kolik do té polévky nakonec padne, nemohu odhadnout. Divadlo je adrenalinový sport, protože nikdy dopředu nevíte, jak to dopadne.

* Občas se říká, že Rusko ani hry o ruské minulosti nelze pochopit, pokud člověk zemi nenavštíví...

Během okupace sovětskou armádou jsem se jako jedenáctiletý s některými vojáky, dvacetiletými kluky, kamarádil. Nechápal jsem jejich úlohu u nás, tak jsem se s nimi bavil a vyměňoval žvýkačky za patrony. Většinou to byli normální lidi. Já si totiž myslím, že to celé není ani o nás, ani o Rusku. Je to o principu. Nedělám rozdíl mezi Rusy a Čechy nebo jinými, jen mezi lidmi a hlupáky.

* Značnou popularitu vám vynesly Četnické humoresky. Kupují si diváci lístky i na "strážmistra Zahálku"?

To víte, že ano. Nejčastěji jsou to lidé, kteří u nás v divadle jinak nikdy nebyli. Je jim jedno, na co jdou, protože "on tam hraje ten Zahálka, maminko". Jsem rád, když obrazovka pomůže zviditelnit divadlo. Nicméně ještě radši jsem, když lidé chodí nikoli na Zahálku nebo Parduse, ale prostě na dobré divadlo. Neskromně si myslím, že u nás se dobré divadlo hraje.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz