Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště nyní zažívá kulturní boom

  12:30aktualizováno  12:30
Uherské Hradiště - Udělovat někdo v České republice titul za nejkulturnější město, musel by snad cenu za vítězství už předem poslat do Uherského Hradiště. Kdyby se tam konaly tři kulturní pořady ve stejnou dobu, pořadatelé se obávat nemusejí. I při takovém přetlaku si lidé cestu za kulturou najdou. "Je to zajímavý fenomén, který stojí za povšimnutí," tvrdí ředitel uherskohradišťského Klubu kultury Jaroslav Zapletal.

Vyprodáno na několik měsíců má Slovácké divadlo, zástupy míří na výstavy ve Slováckém muzeu, zájem je o pořady Klubu kultury, víc stálých čtenářů hlásí knihovny. Ředitelé větších kulturních a vzdělávacích institucí v Uherském Hradišti si libují.

Upřednostňování "živé" kultury v regionu před dalšími typy zábavy označují za příjemný trend. "Není to ale jen otázka tohoto roku, návštěvnost se nám mírně zvyšuje už několik let," všiml si ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.

Příčiny - ve srovnání s počátkem devadesátých let - příjemné kulturní proměny hledají odborníci v obecné rovině i v konkrétní práci jednotlivých zařízení. "Hradiště si stále drží svůj genius loci. Jeho obyvatelé jsou navíc kulturní, a když se kultura ve městě dělá dobře, cestu si za ní najdou," domnívá se ředitel Slováckého divadla Igor Stránský.

Divadlo už dříve nemělo nouzi o návštěvníky. V letošní sezoně se ale nejlépe za poslední léta trefilo do vkusu diváků. "Rychlé šípy, Slovácko sa súdí, Radúz a Mahulena, to jsou tituly, které táhnou lidi do hlediště," potvrdil Stránský.

O každého návštěvníka bojuje i okresní muzeum. Jeho ředitel Frolec říká, že instituce se tím lidem nepodbízí, ale přizpůsobuje se jejich vkusu. "Dlouho jsme třeba seděli nad plánem výstav pro letošní rok. Chtěli jsme vybrat ty atraktivní a také jsme přemýšleli, jaké cílové skupině návštěvníků je nabídneme. Děláme to tak od doby, kdy jsme uspořádali jednu sice vysoce kvalitní a specializovanou výstavu, na kterou ale přišlo jen pár odborníků," vzpomíná Frolec.

Zaměstnancům uherskohradišťského Klubu kultury zase dlouho trvá, než určí cenu vstupenky na jednotlivé pořady. "Buďme realisté, lidé teď na kulturu chodí víc než dřív i proto, že na to mají," zdůrazňuje ředitel Klubu kultury Jaroslav Zapletal.

"A také proto, že se změnila jejich motivace. Zda je to tím, co se děje ve světě, nebo jen tím, že v zemi je pohoda, to si netroufnu hodnotit. V Hradišti ale chápu už jako pravidlo, že lidé za kulturou chodí," dodal ředitel Zapletal.

Zkušenosti z Uherského Hradiště kontrastují s vývojem v Kroměříži. Pořadatelé z tamního Domu kultury museli loni kvůli nezájmu lidí zrušit i akce, které jindy bývaly vyprodány.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz