Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště nyní zažívá kulturní boom

  12:30aktualizováno  12:30
Uherské Hradiště - Udělovat někdo v České republice titul za nejkulturnější město, musel by snad cenu za vítězství už předem poslat do Uherského Hradiště. Kdyby se tam konaly tři kulturní pořady ve stejnou dobu, pořadatelé se obávat nemusejí. I při takovém přetlaku si lidé cestu za kulturou najdou. "Je to zajímavý fenomén, který stojí za povšimnutí," tvrdí ředitel uherskohradišťského Klubu kultury Jaroslav Zapletal.

Vyprodáno na několik měsíců má Slovácké divadlo, zástupy míří na výstavy ve Slováckém muzeu, zájem je o pořady Klubu kultury, víc stálých čtenářů hlásí knihovny. Ředitelé větších kulturních a vzdělávacích institucí v Uherském Hradišti si libují.

Upřednostňování "živé" kultury v regionu před dalšími typy zábavy označují za příjemný trend. "Není to ale jen otázka tohoto roku, návštěvnost se nám mírně zvyšuje už několik let," všiml si ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.

Příčiny - ve srovnání s počátkem devadesátých let - příjemné kulturní proměny hledají odborníci v obecné rovině i v konkrétní práci jednotlivých zařízení. "Hradiště si stále drží svůj genius loci. Jeho obyvatelé jsou navíc kulturní, a když se kultura ve městě dělá dobře, cestu si za ní najdou," domnívá se ředitel Slováckého divadla Igor Stránský.

Divadlo už dříve nemělo nouzi o návštěvníky. V letošní sezoně se ale nejlépe za poslední léta trefilo do vkusu diváků. "Rychlé šípy, Slovácko sa súdí, Radúz a Mahulena, to jsou tituly, které táhnou lidi do hlediště," potvrdil Stránský.

O každého návštěvníka bojuje i okresní muzeum. Jeho ředitel Frolec říká, že instituce se tím lidem nepodbízí, ale přizpůsobuje se jejich vkusu. "Dlouho jsme třeba seděli nad plánem výstav pro letošní rok. Chtěli jsme vybrat ty atraktivní a také jsme přemýšleli, jaké cílové skupině návštěvníků je nabídneme. Děláme to tak od doby, kdy jsme uspořádali jednu sice vysoce kvalitní a specializovanou výstavu, na kterou ale přišlo jen pár odborníků," vzpomíná Frolec.

Zaměstnancům uherskohradišťského Klubu kultury zase dlouho trvá, než určí cenu vstupenky na jednotlivé pořady. "Buďme realisté, lidé teď na kulturu chodí víc než dřív i proto, že na to mají," zdůrazňuje ředitel Klubu kultury Jaroslav Zapletal.

"A také proto, že se změnila jejich motivace. Zda je to tím, co se děje ve světě, nebo jen tím, že v zemi je pohoda, to si netroufnu hodnotit. V Hradišti ale chápu už jako pravidlo, že lidé za kulturou chodí," dodal ředitel Zapletal.

Zkušenosti z Uherského Hradiště kontrastují s vývojem v Kroměříži. Pořadatelé z tamního Domu kultury museli loni kvůli nezájmu lidí zrušit i akce, které jindy bývaly vyprodány.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz