Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradhouse se stěhuje do Boskovic

  16:05aktualizováno  16:05
Boskovice - Koncem srpna se má odehrát čtvrtý ročník jedné z nejznámějších tanečních party Hradhouse. Pořadatelé však ještě před pár dny nevěděli kde. Nevyšel tradiční Buchlov, těsně před podpisem smlouvy odmítly severomoravské Hukvaldy. Opravdu na poslední chvíli vyšly pořadatelům vstříc Boskovice. Jak prohlásili pořadatelé, dohoda s kastelánem byla příslovečným vytrhnutím trnu z paty.
Technoparty na Starých Splavech - DJs

Technoparty na Starých Splavech - DJs | foto: TVD - Jiří Rous

Ještě v polovině července totiž optimismem nehýřili a Pavel Tesař z Mersey Agency si posteskl: "Hradhouse uděláme. Klidně na zelené louce. My snad postavíme i kulisy z polystyrénu. Nemůžeme si dovolit jeden rok akci neudělat, ztratila by se kontinuita."

Bez kulis, ale kde?
To, že kulisy se stavět nemusí, je již dnes jasné - v sobotu 25. srpna je obstará boskovický hrad a přilehlý palouk. Letošní Hradhouse má za sebou dlouhou cestu. Začátkem roku bylo vše jasné - akce nemůže být nikde jinde než na Buchlově. Středověký hrad má vynikající polohu: je daleko od města, hluk tedy nemůže nikoho z místních obyvatel obtěžovat. Pořadatelsky bylo na předešlých třech ročnících téměř vše bez problémů, vydělal hrad, svůj podíl získaly Buchlovice, tisíce návštěvníků byly vždy spokojeny.

Hradhouse 2001
1st. floor
DJ IM Cyber (Praha)
DJ Katcha (Praha)
DJ Martin Haberland
DJ Loutka (Praha)
DJ Richard Sen (Bronx Dogs, USA)
DJ Javas (Sound of Mersey)
DJ Lucca (Sound of Mersey)
2nd. floor
DJ Dzejar
DJ Radan Mach (rave.cz)
DJ Igor Pataky (Overthere, CZ)
DJ Koogi (Praha)
DJ Pavel Krejdl (Eastbase)
DJ Benko
DJ Orbith (Bassline Brno)
Cena v online předprodeji: 300 korun
Myšlenka udělat party na Buchlově však v polovině června vzala za své. "Kastelán nebyl proti. Bylo nám ale řečeno, že si akci nepřeje obecní úřad Buchlovic. Asi si myslí, že bychom jim kazili mládež," říká Tesař.

Radní jsou proti!
Buchlovičtí radní se k případu Hradhouse 2001 vyjádřili vydáním prohlášení. "Lokalita kolem hradu Buchlova je přístupná jedinou místní komunikací, která nesplňuje podmínky pro silnice III. třídy, při ucpání této přístupové cesty by se na místo nemohly dostavit vozy záchranné služby, policie a hasičů," uvádí se v červnovém prohlášení. Buchlovičtí radní dále vypíchli problémy spojené s velkým počtem lidí, poškozování lokality, návštěvníků samotných a devastaci a neúctu k národní památce hradu Buchlov.

Hukvaldy, aneb na sever!
Pořadatelům tak nezbývalo než hledat novou lokalitu. A díky názvu bylo jasné, že musí jít o hradní komplex. Při svém zkoumání přišli na Hukvaldy. "Ty by možná byly ještě lepší než Buchlov. Jsou rozložitější, členitější a místní rotunda je úžasným místem. S kastelány nebyl problém, se vším souhlasili," popisoval Tesař.

Ve hře je i TV Nova
Začátkem července tak začal domlouvat program - line-up. V úterý 17. července měli odjet na Hukvaldy a podepsat smlouvy. "Večer před podpisem mi volala paní Kotrbová, že s akcí za žádnou cenu nesouhlasí. Prý tam přijedou lidi, kteří pod vlivem extáze neví, co dělají a spadnou z hradeb," rezignovaně rozhazuje rukama Tesař. Podle něho k "pohřbu" party přispěla reportáž televize Nova z tanečného festivalu Mácháč 2001 u Máchova jezera.

Objevily se skutečnosti...
Pracovnice hradu Hukvaldy Radka Kotrbová nepodepsání smlouvy odůvodnila slovy: "Objevily se skutečnosti, které nás vedly k tomu, že jsme se rozhodli smlouvu nepodepsat. Pořadatelé nás oslovili na poslední chvíli a akce je podle nás šitá horkou jehlou. Pro hrad by to nebylo dobré." Jak dodala, taneční party se na hradě běžně nepořádají. "Akce měla proběhnout nad rámec dramaturgického plánu na letošní rok. Myslíme si, že by se neodehrála bez organizačních problémů," odůvodnila obavy Hukvald Radka Kotrbová.

A zase na jih!
Z Hukvald pak po dalším hledání vedla cesta do Boskovic. "I přes problémy jsme asi v lepší situaci než kdekoliv v Evropě. Loni mi na Buchlově Terry Francis ohromeně říkal, že v Anglii by něco podobného vůbec nebylo možné. To je sice fakt, ale u nás tomu není kvůli aristokracii ale byrokracii," dodává pořadatel.

Omezený počet tanečníků
Čtvrtý ročník akce Hradhouse se odehraje na vnitřním nádvoří boskovického hradu a palouku ležícím v jeho těsné blízkosti. Oproti Buchlovu, kam mířilo každoročně ke čtyřem tisícům lidí, je boskovický improvizovaný taneční parket mnohem menší. "Dovnitř se dostane jen omezený počet návštěvníků," řekl Pavel Tesař. Také z tohoto důvodu bude celý areál oplocen.

Menší prostory přispěly také k přeměně koncepce akce a zredukování několika pódií na dvě - hlavní na vnitřním nádvoří, techno scéna pak před hradem. Jak Tesař dodal, narozdíl od Buchlova a Hukvald, neměli pořadatelé v Boskovicích žádný problém. "Kastelán nám vyšel vstříc, město od nás nic nepožadovalo," popisoval zástupce brněnských pořadatelů.

Pořadatelé budou posíleni
Jelikož do Boskovic zamíří hned několik tisíc lidí, pořádající Mersey Agency a Vichr Production se snaží předejít organizačním problémům. "Kromě oplocení hradu bude na místě posílená pořadatelská služba, přítomna sanitka a požární služba," uvedl Tesař.

V Boskovicích by také neměl nastat dopravní kolaps - auta k hradu nesmí. "Parkování je zajištěno na velkém parkovišti pod náměstím v Boskovicích - u hotelu Zlatá Růže," dodal k organizačním záležitostem pořadatel.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz