Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradhouse se stěhuje do Boskovic

  16:05aktualizováno  16:05
Boskovice - Koncem srpna se má odehrát čtvrtý ročník jedné z nejznámějších tanečních party Hradhouse. Pořadatelé však ještě před pár dny nevěděli kde. Nevyšel tradiční Buchlov, těsně před podpisem smlouvy odmítly severomoravské Hukvaldy. Opravdu na poslední chvíli vyšly pořadatelům vstříc Boskovice. Jak prohlásili pořadatelé, dohoda s kastelánem byla příslovečným vytrhnutím trnu z paty.
Technoparty na Starých Splavech - DJs

Technoparty na Starých Splavech - DJs | foto: TVD - Jiří Rous

Ještě v polovině července totiž optimismem nehýřili a Pavel Tesař z Mersey Agency si posteskl: "Hradhouse uděláme. Klidně na zelené louce. My snad postavíme i kulisy z polystyrénu. Nemůžeme si dovolit jeden rok akci neudělat, ztratila by se kontinuita."

Bez kulis, ale kde?
To, že kulisy se stavět nemusí, je již dnes jasné - v sobotu 25. srpna je obstará boskovický hrad a přilehlý palouk. Letošní Hradhouse má za sebou dlouhou cestu. Začátkem roku bylo vše jasné - akce nemůže být nikde jinde než na Buchlově. Středověký hrad má vynikající polohu: je daleko od města, hluk tedy nemůže nikoho z místních obyvatel obtěžovat. Pořadatelsky bylo na předešlých třech ročnících téměř vše bez problémů, vydělal hrad, svůj podíl získaly Buchlovice, tisíce návštěvníků byly vždy spokojeny.

Hradhouse 2001
1st. floor
DJ IM Cyber (Praha)
DJ Katcha (Praha)
DJ Martin Haberland
DJ Loutka (Praha)
DJ Richard Sen (Bronx Dogs, USA)
DJ Javas (Sound of Mersey)
DJ Lucca (Sound of Mersey)
2nd. floor
DJ Dzejar
DJ Radan Mach (rave.cz)
DJ Igor Pataky (Overthere, CZ)
DJ Koogi (Praha)
DJ Pavel Krejdl (Eastbase)
DJ Benko
DJ Orbith (Bassline Brno)
Cena v online předprodeji: 300 korun
Myšlenka udělat party na Buchlově však v polovině června vzala za své. "Kastelán nebyl proti. Bylo nám ale řečeno, že si akci nepřeje obecní úřad Buchlovic. Asi si myslí, že bychom jim kazili mládež," říká Tesař.

Radní jsou proti!
Buchlovičtí radní se k případu Hradhouse 2001 vyjádřili vydáním prohlášení. "Lokalita kolem hradu Buchlova je přístupná jedinou místní komunikací, která nesplňuje podmínky pro silnice III. třídy, při ucpání této přístupové cesty by se na místo nemohly dostavit vozy záchranné služby, policie a hasičů," uvádí se v červnovém prohlášení. Buchlovičtí radní dále vypíchli problémy spojené s velkým počtem lidí, poškozování lokality, návštěvníků samotných a devastaci a neúctu k národní památce hradu Buchlov.

Hukvaldy, aneb na sever!
Pořadatelům tak nezbývalo než hledat novou lokalitu. A díky názvu bylo jasné, že musí jít o hradní komplex. Při svém zkoumání přišli na Hukvaldy. "Ty by možná byly ještě lepší než Buchlov. Jsou rozložitější, členitější a místní rotunda je úžasným místem. S kastelány nebyl problém, se vším souhlasili," popisoval Tesař.

Ve hře je i TV Nova
Začátkem července tak začal domlouvat program - line-up. V úterý 17. července měli odjet na Hukvaldy a podepsat smlouvy. "Večer před podpisem mi volala paní Kotrbová, že s akcí za žádnou cenu nesouhlasí. Prý tam přijedou lidi, kteří pod vlivem extáze neví, co dělají a spadnou z hradeb," rezignovaně rozhazuje rukama Tesař. Podle něho k "pohřbu" party přispěla reportáž televize Nova z tanečného festivalu Mácháč 2001 u Máchova jezera.

Objevily se skutečnosti...
Pracovnice hradu Hukvaldy Radka Kotrbová nepodepsání smlouvy odůvodnila slovy: "Objevily se skutečnosti, které nás vedly k tomu, že jsme se rozhodli smlouvu nepodepsat. Pořadatelé nás oslovili na poslední chvíli a akce je podle nás šitá horkou jehlou. Pro hrad by to nebylo dobré." Jak dodala, taneční party se na hradě běžně nepořádají. "Akce měla proběhnout nad rámec dramaturgického plánu na letošní rok. Myslíme si, že by se neodehrála bez organizačních problémů," odůvodnila obavy Hukvald Radka Kotrbová.

A zase na jih!
Z Hukvald pak po dalším hledání vedla cesta do Boskovic. "I přes problémy jsme asi v lepší situaci než kdekoliv v Evropě. Loni mi na Buchlově Terry Francis ohromeně říkal, že v Anglii by něco podobného vůbec nebylo možné. To je sice fakt, ale u nás tomu není kvůli aristokracii ale byrokracii," dodává pořadatel.

Omezený počet tanečníků
Čtvrtý ročník akce Hradhouse se odehraje na vnitřním nádvoří boskovického hradu a palouku ležícím v jeho těsné blízkosti. Oproti Buchlovu, kam mířilo každoročně ke čtyřem tisícům lidí, je boskovický improvizovaný taneční parket mnohem menší. "Dovnitř se dostane jen omezený počet návštěvníků," řekl Pavel Tesař. Také z tohoto důvodu bude celý areál oplocen.

Menší prostory přispěly také k přeměně koncepce akce a zredukování několika pódií na dvě - hlavní na vnitřním nádvoří, techno scéna pak před hradem. Jak Tesař dodal, narozdíl od Buchlova a Hukvald, neměli pořadatelé v Boskovicích žádný problém. "Kastelán nám vyšel vstříc, město od nás nic nepožadovalo," popisoval zástupce brněnských pořadatelů.

Pořadatelé budou posíleni
Jelikož do Boskovic zamíří hned několik tisíc lidí, pořádající Mersey Agency a Vichr Production se snaží předejít organizačním problémům. "Kromě oplocení hradu bude na místě posílená pořadatelská služba, přítomna sanitka a požární služba," uvedl Tesař.

V Boskovicích by také neměl nastat dopravní kolaps - auta k hradu nesmí. "Parkování je zajištěno na velkém parkovišti pod náměstím v Boskovicích - u hotelu Zlatá Růže," dodal k organizačním záležitostem pořadatel.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz