Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad představí básníky

  22:10aktualizováno  22:10
Cieszyn, Polsko - Románská rotunda bývalého piastovského hradu v polské části Těšína bude v sobotu od osmnácti hodin patřit třetímu ročníku literárního setkání Kámen nebo slovo. Na tradiční setkání českých a polských básníků se dá ovšem nahlížet i jako na střetnutí tvůrců několika literárních časopisů. Z okruhu dnes asi nejprestižnějšího literárního časopisu, kterým je brněnský Host, přijede a přečte své verše redaktor časopisu Martin Josef Stöhr.

Časopis Weles bude reprezentovat jeho nynější šéfredaktor básník Vojtěch Kučera a za vsetínské Texty, za nimiž dnes stojí asi vůbec nejobsáhlejší literární internetový server v České republice, přijedou básníci René Kočík a Pavel Kotrla.

Legendární ostravské literární revue Landek, na jehož nové číslo ale zatím literární Ostrava  marně čeká už několik let, pak  svým způsobem budou reprezentovat ostravský básník Petr Hruška a prozaik Jan Balabán. 

"Na akci můžeme nahlížet jako na setkání tvůrců literárních časopisů, stejně jako na střet básnických osobností nebo jako na multietnické básnické setkání," přemítá jeden z organizátorů akce básník Bogdan Trojak, držitel Ortenovy ceny za rok 1997.

Ač sám  polské národnosti, vystoupí Trojak v rotundě také  s německými verši,  kterými se chce přihlásit k rakouským  kořenům svého rodu.  Rotundou zazní pochopitelně i polština, reprezentovaná především verši Renaty Putzlacher či poezií  dalšího z organizátorů setkání Kazimierza Kaszpera.

Ten návštěvníky akce  v rotundě zve i a další dva doprovodné programy. Ve čtyři hodiny odpoledne proběhne krátká vzpomínková akce na hřbitově v Cieszyně u hrobu prvního překladatele Švejka do polštiny Pawla Laskowskiego, a ve 20 hodin bude literární program  pokračovat "spontánní literární blamáží" v hostinci Studna tří bratrů nedaleko hlavního náměstí v Cieszyně.

Setkání v rotundě je do značné míry i setkáním hudebním, když jednotlivé básnické vstupy oddělí autorská hudební produkce zpěvačky Yvety Ellerové, houslisty Jiřího Macháčka a známého ostravského multiinstrumentalisty a performera Marka Pražáka alias Párka Mražáka.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz