Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrabě Thurn podle Pojara je hrdinou bez bázně a hany

  0:01aktualizováno  0:01
- Životopisy představují klasický žánr české i světové historiografie. Jsou navíc čtenářsky velice atraktivní - umožňují vhlédnout do souvislostí konkrétní dějinné epochy optikou přímého aktéra. Ne nadarmo se však říká, že napsání kvalitní biografie patří k tomu nejobtížnějšímu v historikově práci. Na zdolávání záludností tohoto žánru si často vyláme zuby i vysoce erudovaný vědec - viz životopis hraběte Jindřicha Matyáše Thurna (15671640) od Miloše Pojara.

Příslušník původně italského šlechtického rodu vstoupil do české historie jako jeden z vůdců protihabsburského odboje nekatolických stavů.
Po porážce na Bílé hoře odešel do emigrace a celý zbytek života zasvětil boji proti Habsburkům, přičemž navázal těsné kontakty i se svým bývalým nepřítelem Albrechtem z Valdštejna.
Thurnův osud přitahoval romanopisce i historiky; navzdory tomu o něm doposud vznikla jen dvě obsáhlejší životopisná pojednání - práce Otakara Odložilíka, v Čechách prakticky nedostupná, a medailon od Josefa Janáčka, zařazený do knihy Velké osudy.
Miloš Pojar se do značné míry inspiroval metodou charakteristickou právě pro Janáčka. Nestaví své závěry na vyhledávání neznámých pramenů v archivech, nýbrž na imponující znalosti vydaných pramenů i úctyhodného množství literatury. Výsledek takového přístupu má úskalí i přednosti. Autor neříká nic, co už nebylo publikováno jinde; jeho kniha připomíná mozaiku, v níž mnohdy chybějí informace o dlouhých měsících i letech Thurnova života. Dochované údaje o těchto obdobích jsou velice kusé - a tak se hrabě Thurn ze stránek životopisu často zcela vytrácí a kniha se mění ve faktograficky hutný popis politického a náboženského vývoje ve střední Evropě od nástupu Habsburků na český trůn až po konec třicetileté války.
Pojar odkazuje na klasická i novodobá díla o dané epoše v takovém rozsahu, že by jeho kniha téměř mohla sloužit jako přehled nejdůležitější literatury k českým dějinám raného novověku.
Ale pozor - tento zdánlivě vyvážený přehled poznamenala záměrná selekce. Stranou zůstalo vše, co by narušilo autorův předem vytvořený názor na Thurna a jeho dobu - včetně prací z posledních let, které významně korigovaly jednoduchá černobílá schémata.
Zmíněná opomenutí nejsou náhodná. Nezáživně suchý popis Thurnova osudu na několika místech ozvláštňují emotivní pasáže, v nichž se dočteme, že "českému národu byla násilnou rekatolizací nalomena v mravním ohledu páteř". Setkáme se i s nezbytnými proprietami pobělohorské poroby typu jezuitů pálících desetitisíce českých knih. Pojarovo hodnocení historiků, kteří se dotkli Thurnovy osobnosti, se pak řídí prostinkým vzorcem: kdo se o něm vyslovil pozitivně, je pochválen, kdo negativně, je pohaněn, kdo nejednoznačně, je pro jistotu vřazen do tábora Thurnových příznivců. "Zatím k největšímu docenění Thurna a jeho role" prý dospěl Robert Kalivoda, jehož památce svou knihu Pojar věnoval. Tento historik a filozof proslul jako tvůrce smělých filozoficko-dějinných koncepcí, které sice často vyvolávaly odmítavé reakce, ale stále mají svou hodnotu - i kdyby měly zůstat jen provokativní inspirací k přemýšlení o dějinách. Jenže na Kalivodův odkaz navázal Pojar poněkud nešťastně. Lze respektovat jeho suchopárný styl, tak nekonečně vzdálený vzletnému stylu Kalivodovu, lze omluvit občasné věcné chyby i drobné nepřesnosti v poznámkovém aparátu. Co ovšem akceptovat nelze, je způsob, jakým autor představil samotného Thurna.
Nesporně fascinující a mnohovrstevnatá osobnost se zde scvrkla do ploché šablony barvotiskového hrdiny. Pokud se snad kterýkoli z Thurnových záměrů nezdařil, byl to prý vždy důsledek intrik nepřátel nebo nepříznivých okolností. Autor se zde ocitl v zajetí schémat daleko tristnějších, než jsou prvoplánové filozoficko-historické koncepce.
Ve svém hodnocení Thurna zůstal Miloš Pojar na stejné úrovni jako autor pohřebního kázání z roku 1641, citovaného v úvodu knihy. Bezvýhradná idealizace je svatým právem kněze nad rakví zesnulého. Neměla by však být výsledkem úsilí kriticky uvažujícího historika.

Miloš Pojar: Jindřich Matyáš Thurn - muž činu. Nakladatelství Ivo Železný, Praha 1998, 263 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz