Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hra na hrdiny přichází do kin

  9:32aktualizováno  9:32
Fantasy příběh Dračí doupě se hemží elfy, kouzelníky, skřítky a draky. V souboji dobra se zlem proti sobě stojí mladá císařovna Savina a podlý mág Profion. "Vyrůstal jsem s opravdovou láskou k filmům Stevena Spielberga a Geoge Lucase. Hned jsem věděl, že chci natočit fantasy film v neznámém světě podobném Star Wars s pohádkovým dobrodružstvím Indiana Jonese," říká o filmu režisér Courtney Solomon. Snímek se natáčel v Praze a Kutné Hoře, na jeho vzniku se podílel český štáb a kompars.
Dračí doupě - foto 1

Dračí doupě - foto 1 - Z filmu Dračí doupě. | foto: Intersonic

Izmerská říše je již po dlouhý čas na rozhraní dobra a zla. Vládnou zde mágové, elitní skupina kouzelníků, zatímco pokorní prostí lidé jsou bezmocní. Izmerská císařovna Savina chce rovnost a blahobyt pro všechny,  proto má zlý mág Profion v plánu sesadit ji a nastolit vlastní vládu.

Císařovna vlastní žezlo, které ovládá izmerské zlaté draky. Aby Profion mohl převzít vládu, musí nejprve toto žezlo získat a lstí přesvědit radu mágů o tom, že Savina je nezpůs obilá udržet moc. Císařovna ví, že Profion přinese Izmeru ničení a smrt. Musí proto najít legendární savrillský prut, který má moc nad rudými draky, mnohem mocnějšími než jsou zlatí.

Dračí doupě
USA, 2000

Režie Courtney Solomon
Scénář Topper Lilien, Carroll Cartwright
Kamera Douglas Milsome
Hudba Justin Caine Burnett
Hrají Justin Whalin (Ridley), Marlon Wayans (Snails), Thora Birch (Savina), Zoe McLellan (Marina) ad.
Žánr dobrodružný/fantasy
Původní název Dungeons & Dragons
Délka 107 minut
Premiéra 10. května 2001
Zloději Ridley a Snails se neúmyslně stanou nástroji při Savinině hledání. V doprovodu trpaslíka Elwooda a za pomoci císařovnina nejlepšího stopaře, skřítka Norda, se mladí hrdinové vydávají hledat prut ze Savrillu.

Zatímco se v Izmeru  Profion připravuje na bitvu s císařovnou, Ridley a jeho přátelé překonávají mnoho překážek - smrtící bludiště zlodějského bratrstva, tajné jeskyně, opuštěné hrady - na každém kroku musí přelstít Profionova hlavního přisluhovače Damodara. Vše závisí na tom, kdo mytický prut získá jako první.


Dračímu doupěti chybějí draci

Populární hru Dungeons and Dragons prý jenom v registrovaných klubech vyznává pětadvacet milionů fanoušků na celém světě; ale pro diváky stejnojmenného amerického filmu je podstatné, že onen původní herní princip vůbec znát nemusejí. Svět D+D, v němž se filmový děj odehrává, je křížencem klasické pohádky, středověké rytírny a efektů moderní sci-fi. V souladu s původním názvem spojuje podzemní chodby, bludiště a žalářní kobky s hejny draků, nicméně v prostinké linii vyprávění se neztratí ani malé dítě.

A dospělý, ten ať si přitom všímá kulis, v nichž se točilo: Praha a Kutná Hora vyhlížejí snad temněji než rodné město Batmanovo, hrad Rábí se malebně rozpadá a Jeremy Irons coby vzpurný černokněžník je opravdu roztomile zlý. Taky trpaslík má správně husté vousy, ovšem co do výšky jaksi přerostl. Mladý spasitel, profesí zloděj, bohužel zosobňuje stejný typ jako jeho protihráč Irons a také všecky dámy jsou brunetky, od černošské elfky přes hrdinovu lásku až po mladičkou spravedlivou královnu opsanou z Hvězdných válek. Ostatně vesmírnou inspiraci, ovšem bez Lucasovy osobité výtvarné představivosti a vypravěčské hravosti, nezapřou ani stylizované zrůdičky z hospod a brlohů, ani obří parlament - zde rada mágů. Hlavně však zklamávají slibovaní draci: jeden je zákeřně uskřípnut bránou vejpůl hned v úvodu - a pak dlouho saň nevidět. Až v závěru dráčci vytvářejí letecké bitevní pozadí na způsob Hitchcockových Ptáků, přičemž ve velkém detailu se tady předvádí pouze jedno jediné zubaté "chramst" v poslední vteřině.

Pravda je, že debutující režisér Courtney Solomon neměl - aspoň v relacích americké trikové podívané - nijak závratný rozpočet, ale hlavně mu chyběl nápaditější scénář. Zdánlivě je v Dračím doupěti vše, co žánr fantasy žádá, ale účinkuje jako monotónní pohádková "postupka": nejdřív se hledá mapa, pak šifra k ní, pak dračí oko, dračí doupě a dračí žezlo, což pokaždé zlí těm hodným seberou a hodní jim zase vždy utečou. Mezi několika důvtipnými scénami - s písečným kobercem či nástrahami v bludišti - zívá prázdno, jež komické figury vyplní pitvořením a dámy plamennými projevy na téma, proč zemřít za dobrou věc a jak dát všemu lidu blahobyt. Prostě Dračí doupě nemá onen dar vzdušné samozřejmosti a lehké sebeironie jako Indiana Jones, spíše připomíná někdejší chmurné německé pohádky, infikované leskem Lucasových rytířů.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Johnny Depp jednal v sebeobraně a chránil ostatní, tvrdí jeho právníci

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Johnny Depp prohlásil, že člen štábu, který herce obvinil, že ho při natáčení filmu Město lží napadl, utrpěl zranění...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz