Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejmladší koncertní mistr České filharmonie chystá debut ve Zlatém sále

  16:50aktualizováno  16:50
Sólový debut ve vídeňském sále Musikverein, nové CD a další projekty chystá v nejbližší době houslista Josef Špaček, koncertní mistr České filharmonie.

Houslista Josef Špaček | foto: www.josefspacek.com

„Ve Vídni vystoupím s orchestrem v rámci březnového turné. Je to pro mne přirozeně výjimečná příležitost, protože jde o jedno z nejprestižnějších míst koncertního světa,“ zdůrazňuje Špaček.

Z Velkého nebo též Zlatého sálu Musikvereinu se mimo jiné vysílají tradiční Novoroční koncerty Vídeňských filharmoniků. Špaček tu pod taktovkou Jiřího Bělohlávka přednese Sukovu Fantazii pro housle a orchestr.

„Suk je pro houslistu výborný autor, je znát, že sám hrál na violu i housle, takže part je napsaný lehce do ruky. Na druhou stranu je tato skladba náročná na soustředění, protože je pojatá jako dialog s orchestrem a sólista musí dávat dobrý pozor,“ dodává.

Zkusí řídit orchestr

Také při dubnovém zájezdu do Velké Británie se Špaček představí jako sólista. Supraphon mu navíc zanedlouho vydá album se skladbami českých autorů. „Kromě Dvořákova Koncertu a moll a Sukovy Fantazie na něm bude i Janáčkovo Putování dušičky, které se příliš často nenahrává,“ upozorňuje.

Novou zkušeností pro mladého houslistu bude řízení smyčcového ansámblu, složeného z členů orchestru. V Rudolfinu společně přednesou Beethovenův Smyčcový kvartet f moll v úpravě Gustava Mahlera a Metamorfózy od Richarda Strausse. „Je to náročný program, takže se těším. Budu sice hrát u pultu, ale skladby i nastuduji a s orchestrem připravím,“ vysvětluje.

Na „první židli“ České filharmonie sedí Špaček už čtvrtým rokem, jako jeho nejmladší koncertní mistr. V orchestru hraje i jeho otec, violoncellista Josef Špaček. „Myslím, že mne kolegové přijali dobře i proto, že tatínek už s nimi hraje pětadvacet let,“ podotýká.

Fakt, že je vlastně otcovým nadřízeným, prý v jejich vztahu nehraje roli. „Tatínek respektuje můj názor, někdy mi oponuje, ale to je normální,“ směje se Špaček junior.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Najdete na iDNES.cz