Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hotel s krásnou vyhlídkou, plný bizarních situací

  8:04aktualizováno  8:04
Divadlo na Vinohradech pokračuje ve své sté sezoně další ambiciózní inscenací: premiérou hry Ödöna von Horvátha Na krásné vyhlídce, kterou režíruje Michal Dočekal, jinak šéf jiné pražské scény - činohry Národního divadla.

Z inscenace Na krásné vyhlídce | foto: Divadlo na Vinohradech - Viktor Kronbauer

Vedle domácích herců, například Václava Vydry, Oldřicha Vlacha či Hany Maciuchové, obsadil také Radka Holuba a Františka Němce.

"Předhazuje se mi, že jsem příliš hulvátský, příliš cynický – a přitom nechci nic víc než ukázat svět takový, jaký je. Lze stěží dokázat, že ve světě udávají tón věci dobré. Tvrdit to ovšem lze. Jsou jenom dvě věci, proti kterým píšu – je to hloupost a lež. A dvě, za které se stavím: rozum a upřímnost," napsal o svém díle dramatik, jenž byl ve své době typickým představitelem středoevropanství.

Pozapomenutý autor
Narodil se v chorvatské Rijece, jež tehdy patřila Rakousko-Uhersku, maďarskému šlechtici a Moravance, vyrůstal v Budapešti, Bratislavě, Mnichově a Vídni a žil v Berlíně. Odtud prchal před nacisty do Paříže, kde jeho život v roce 1936 předčasně ukončila tragédie. Když se Horváth vracel z kina z Disneyho Sněhurky, rozpoutala se bouře a jednatřicetiletého spisovatele zabila přímo na Champs-Elysées padající větev.

Autor za sebou zanechal pozoruhodné, ovšem dodnes ne zcela doceněné dílo. Hru Na krásné vyhlídce napsal v letech 1926–27, světové premiéry se dočkala až po dvaačtyřiceti letech. Českou má dnes.

"Ödöna von Horvátha považujeme za jednoho z nejzajímavějších dramatiků 20. století, ale bohužel se na něj zapomnělo. Zapomněli na něj dokonce i samotní Němci, ačkoli Horváth přijal němčinu za řeč, v níž se jako spisovatel vyjadřoval, a jeho schopnost zacházet s tímto jazykem byla mimořádná," vysvětluje volbu divadla dramaturgyně Kristina Žantovská.

Námětem všech Horváthových her  je  člověk zmítaný systémem, neboť mezi individuem a společností nemůže nikdy dojít k souladu. Horváthovými hrdiny jsou zcela obyčejné postavičky – úředníci, drobní podvodníci, měšťáci i čisté duše, ztělesňované obvykle dívkami.

Střední Evropa nezná sentiment
"Ve svých na první pohled banálních příbězích, v bizarních situacích plných příznačných, zlomyslných náhod, hledal nejen individuální lidská dramata, ale navíc – jakoby bezděčně – objevoval ve zdánlivé nesmyslnosti a zbytečnosti lidských životů i nevyslovitelné zákonitosti a vnitřní smysl," napsala k českému vydání Horváthových her editorka Marie Reslová. A Žantovská doplňuje, že v jeho díle chybí sentiment: jako Středoevropan pro něj neměl "dějinné vybavení".

Na krásné vyhlídce je jméno rozpadajícího se hotelu, kde pobývají podivní pánové – zkrachovalé existence, poskytující sexuální služby obstarožní hraběnce. Mezi ně přichází milující dívka, kterou před časem svedl majitel hotelu. Pánové mu nabídnou pomoc, jak se ženy zbavit: chovají se k ní jako k prostitutce, s níž všichni měli co do činění. Situace se prudce obrátí, když vyjde najevo, že dívka zdědila peníze.

Horváthova hra částečně zpodobňovala tehdejší poměry v Evropě, ale podle Žantovské je v ní skryté víc než jen dobová metafora. Odráží totiž také novodobé snahy uspět za každou cenu a bez skrupulí jít za jediným cílem, jímž je okamžitý zisk.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Najdete na iDNES.cz