Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hosty Světa knihy nebudou jen Španělé

  13:45aktualizováno  13:45
Hlavním zahraničním hostem mezinárodního veletrhu Svět knihy, který bude probíhat 24. - 27. dubna na pražském Výstavišti, je Španělsko, potažmo španělsky psaná světová literatura. Do Prahy se ale sjedou i zástupci dalších jazykových oblastí.

Hostem Světa knihy bude i autor populárního Gottlandu Mariusz Szczygiel | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

Španělskou literaturu bude prezentovat čtrnáct autorů, dalších dvanáct přijede z hispánské Ameriky - z Mexika, Peru, Kostariky, Argentiny a Chile.

Jeden z nejočekávanějších nešpanělských hostů, v současnosti pravděpodobně nejznámější ruský spisovatel sci-fi Sergej Lukjaněnko bohužel svou plánovanou návštěvu z vážných osobních důvodů musel zrušit.

I tak ale Svět knihy nabídne možnost setkání s řadou zajímavých literátů, jejichž tvorba má mezi českými čtenáři ohlas, případně jej lze v nejbližší době v souvislosti s aktuálními vydáními jejich děl očekávat.

Mezi těmi, kteří v poslední době zaujali i na českém trhu, je například norský spisovatel Per Petterson, jehož novela o stáří a samotě Jít krást koně získala řadu literárních ocenění na celém světě a její české vydání mělo vloni velmi příznivý ohlas.

Stejný případ, byť v odlišném literárním oboru, je Polák Mariusz Szczygiel, autor bestselleru Gottland, ve kterém "nastavuje zrcadlo" české společnosti. Kniha vzbudila kontroverze i svým názvem, vůči němuž se ohradilo stejnojmenné muzeum Karla Gotta.

Dlouhodobý ohlas na českém knižním trhu má Szczygielův krajan Andrzej Sapkowski, označovaný za "nekorunovaného krále polské fantasy". Právě obliba jeho povídek i románů u českých čtenářů autora přiměla k tomu, že svou poslední trojdílnou fantasy ságu zasadil do času a prostředí husitských válek.

Mnoho českých čtenářů si libuje v thrillerech s lékařskou tematikou. Jedním z nejoblíbenějších autorů tohoto žánru je Brit Ken McClure, kterému vyšly v češtině všechny romány včetně aktuálního s názvem Neviditelný nepřítel, který bude mít na Světě knihy prodejní premiéru.

Ze spisovatelů, jejichž nejdůležitější díla budou představena teprve nyní v rámci veletrhu, se hodně očekává od Němce bulharského původu Ilji Trojanowa a jeho románu Sběratel světů či od Poláka Mikolaje Lozińského, jenž za svůj debut Reisefieber získal přídomek "Bergman prózy".

Na největším českém knižním veletrhu si samozřejmě také dávají dostaveníčko bohemisté ze všech koutů světa. Jedním z nejvýznamnějších hostí tohoto oboru bude Nizozemec Edgar de Bruin, jenž do nizozemštiny převedl přes pětadvacet románů českých autorů, například Josefa Škvoreckého, Michala Viewegha, Jáchyma Topola, Miloše Urbana či Petry Hůlové.

Přesný program vystoupení zahraničních hostí Světa knihy najdete ZDE.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz