Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horton, animovaný slon ze zlata

  13:58aktualizováno  13:58
Nejvýdělečnější americká filmová novinka od počátku roku nosí jméno Horton, vypráví o slonovi a přiživuje vítěznou vlnu animovaných příběhů.

Z filmu Horton | foto: Bontonfilm

Loni vládl krysí příběh Ratatouille, letošním hrdinou může být slon Horton. Animovaná rodinná komedie míří do českých kin se dvěma jasnými doporučeními. Jednak vzešla z dílny, odkud udeřila úspěšná Doba ledová, jednak se proměňuje v zlatý důl.

Ve Spojených státech měla nejsilnější start ze všech premiér od Nového roku, sto milionů dolarů na tržbách překročila za tři týdny a Velikonoce s ní strávilo na pětatřicet procent Američanů z těch, kteří si zašli do kina.

Městečko pro mikroskop
V zámoří lákají i hvězdná jména herců, kteří v původním znění propůjčili postavičkám hlasy; vévodí jim komikové Jim Carrey a Steve Carell. Ale ani český dabing nezaostal – vždyť vypravěče namluvil dokonce Zdeněk Svěrák, slona Martin Dejdar a starostu mikroměsta, jež Horton zachraňuje, Petr Rychlý.

Hlavní vtip příběhu spočívá v pohádkovém nepoměru dvou světů. Horton má sice běžné sloní proporce, ale pak najde pod chobotem mluvící smítko prachu – a v něm celé městečko Kdosice osídlené maličkými Kdovíky, z jejichž pohledu je neskutečný obr.

Starosta Kdosic, otec více než devadesáti rozkošných dcer a jednoho syna, chystající právě bohatou oslavu stoletého výročí městečka, je jediným, kdo Hortona slyší. Může tedy slona požádat, aby pro ohrožené Kdosice našel jiný bezpečný úkryt.

Jenomže slon překypující radostí nad novými přáteli vyslepičí vše ostatním zvířatům z pralesa. A mezi nimi se najdou i klokanice a sup, kteří se rozhodnou vetřelce, tedy smítko s Kdosicemi uchycené na jetelovém květu, jednou provždy zničit.

U zubaře za pochodu
Hortona vymyslel Dr. Seuss, rodným jménem Theodor Seuss Geisel, kreslíř, muzikant a především autor slavných dětských knížek. Ač sám potomky neměl, stvořil pro děti tak vděčný kouzelný svět, že ho přežil.

V žebříčcích umělců, jejichž díla nejvíce vydělávají i po smrti autora, se Dr. Seuss už léta drží v první desítce – před zpěvákem Rayem Charlesem, herečkou Marilyn Monroe nebo spisovatelem J. R. R. Tolkienem. Podle předloh Dr. Seusse vznikly již dva filmy známé i v Česku, vánoční pohádka Grinch a bláznivá komedie Kocour; podle zámořských kritiků je však Horton jasně převyšuje.

Animace totiž umožňuje daleko výraznější stylizaci, hravost a situační nápady než sebedokonalejší triky v hraném filmu. Jeden příklad za všechny: dobračisko Horton je zároveň potrhlý nešika, takže jeho záchranná akce se občas podobá spíše zkáze.

Nemyslí na to, co se právě děje v miniaturní říši, když on pádí džunglí nebo zdolává provazové mosty – jenže sloní otřesy mohou způsobit netušené věci, jestliže v Kdosicích například někdo zrovna sedí v zubařském křesle...

Slib, že se zasmějí i dospělí, dává už lehce parodický podtitul filmu "Jeden slon, jeden svět, jeden příběh". Příběhy Dr. Seusse u nás sice nemají tradici, zato američtí ctitelé už dospěli i k názoru, že by se kvůli Hortonovi měl poprvé udílet Oscar v nové kategorii: za nejlepší filmovou adaptaci dětské knížky.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz