Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horton, animovaný slon ze zlata

  13:58aktualizováno  13:58
Nejvýdělečnější americká filmová novinka od počátku roku nosí jméno Horton, vypráví o slonovi a přiživuje vítěznou vlnu animovaných příběhů.

Z filmu Horton | foto: Bontonfilm

Loni vládl krysí příběh Ratatouille, letošním hrdinou může být slon Horton. Animovaná rodinná komedie míří do českých kin se dvěma jasnými doporučeními. Jednak vzešla z dílny, odkud udeřila úspěšná Doba ledová, jednak se proměňuje v zlatý důl.

Ve Spojených státech měla nejsilnější start ze všech premiér od Nového roku, sto milionů dolarů na tržbách překročila za tři týdny a Velikonoce s ní strávilo na pětatřicet procent Američanů z těch, kteří si zašli do kina.

Městečko pro mikroskop
V zámoří lákají i hvězdná jména herců, kteří v původním znění propůjčili postavičkám hlasy; vévodí jim komikové Jim Carrey a Steve Carell. Ale ani český dabing nezaostal – vždyť vypravěče namluvil dokonce Zdeněk Svěrák, slona Martin Dejdar a starostu mikroměsta, jež Horton zachraňuje, Petr Rychlý.

Hlavní vtip příběhu spočívá v pohádkovém nepoměru dvou světů. Horton má sice běžné sloní proporce, ale pak najde pod chobotem mluvící smítko prachu – a v něm celé městečko Kdosice osídlené maličkými Kdovíky, z jejichž pohledu je neskutečný obr.

Starosta Kdosic, otec více než devadesáti rozkošných dcer a jednoho syna, chystající právě bohatou oslavu stoletého výročí městečka, je jediným, kdo Hortona slyší. Může tedy slona požádat, aby pro ohrožené Kdosice našel jiný bezpečný úkryt.

Jenomže slon překypující radostí nad novými přáteli vyslepičí vše ostatním zvířatům z pralesa. A mezi nimi se najdou i klokanice a sup, kteří se rozhodnou vetřelce, tedy smítko s Kdosicemi uchycené na jetelovém květu, jednou provždy zničit.

U zubaře za pochodu
Hortona vymyslel Dr. Seuss, rodným jménem Theodor Seuss Geisel, kreslíř, muzikant a především autor slavných dětských knížek. Ač sám potomky neměl, stvořil pro děti tak vděčný kouzelný svět, že ho přežil.

V žebříčcích umělců, jejichž díla nejvíce vydělávají i po smrti autora, se Dr. Seuss už léta drží v první desítce – před zpěvákem Rayem Charlesem, herečkou Marilyn Monroe nebo spisovatelem J. R. R. Tolkienem. Podle předloh Dr. Seusse vznikly již dva filmy známé i v Česku, vánoční pohádka Grinch a bláznivá komedie Kocour; podle zámořských kritiků je však Horton jasně převyšuje.

Animace totiž umožňuje daleko výraznější stylizaci, hravost a situační nápady než sebedokonalejší triky v hraném filmu. Jeden příklad za všechny: dobračisko Horton je zároveň potrhlý nešika, takže jeho záchranná akce se občas podobá spíše zkáze.

Nemyslí na to, co se právě děje v miniaturní říši, když on pádí džunglí nebo zdolává provazové mosty – jenže sloní otřesy mohou způsobit netušené věci, jestliže v Kdosicích například někdo zrovna sedí v zubařském křesle...

Slib, že se zasmějí i dospělí, dává už lehce parodický podtitul filmu "Jeden slon, jeden svět, jeden příběh". Příběhy Dr. Seusse u nás sice nemají tradici, zato američtí ctitelé už dospěli i k názoru, že by se kvůli Hortonovi měl poprvé udílet Oscar v nové kategorii: za nejlepší filmovou adaptaci dětské knížky.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Najdete na iDNES.cz