Obal knihy Horrorstör

Obal knihy Horrorstör | foto: Nakladatelství Plus

Horrorstör. V americké IKEA řádí přízraky a rozbíjejí nábytek

  • 2
Román jménem Horrorstör není první, který si pohrává s láskou čtenářů k nábytkovému řetězci IKEA. Prázdninová novinka Romaina Puertolase jménem Podivuhodná cesta fakíra, který uvázl ve skříni z IKEA se potýkala s ostrým nesouhlasem švédské firmy a na předsádkách měla upozornění, že řetězec nenese za věci v knize obsažené žádnou zodpovědnost.

To autor Horrorstöru Grady Hendrix si to usnadnil.

Horor mezi nábytkem

Knihu Horrorstör koupíte na Knihy.iDNES.cz

Podivné věci se dějí… ve velkoobchodě s nábytkem Orsk v Clevelandu. Každé ráno...

Jeho kniha sice o firmě vypráví, autor ji však přejmenoval na Orsk. „Orsk byl celostátním, ryze americkým řetězcem obchodních domů ve skandinávském stylu. Nabízel dokonale designové a lifestylové kousky za ceny nižší než IKEA,“ stojí na začátku románu, který vyšel česky.

Jinak je vše stejné jako v IKEA – katalogový font písma, návody na sestavení stolků a knihoven i informace o dopravě. Hlavní hrdinkou je zaměstnankyně Amy. V její pobočce nacházejí zaměstnanci každé ráno roztlučený a rozházený nábytek, bezpečnostní kamery přitom přes noc nezachytily nic podivného. Amy a několik jejích spolupracovníků se rozhodne, že v Orsku stráví noc.

Hendrix napsal satirický horor a už jen za tenhle netradiční žánr sbírá body jak u čtenářů, tak u kritiky. Bodoval také podobou knihy, vypadá jako katalog z IKEA, nejen podle obálky, i kapitoly jsou tu členěné pomocí nákresu nábytku či reklamních sloganů.

Úvodní satira namířená proti nadnárodním koncernům a manažerům všeho druhu se postupně vytrácí a na síle nabírá děsivost, kniha je variací na povídačky o strašidelných domech. „Už nikdy nepůjdu do IKEA večer, nesnesu ten pocit, že bych tam nedopatřením mohla zůstat po otevírací době,“ shrnuje jedna z fanynek knihy na svém blogu.