Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horňácko: sympozium s rozpaky

  11:04aktualizováno  11:04
Velká nad Veličkou - Mezinárodní setkání výtvarníků, architektů, fotografů, muzikantů a muzikologů na Horňácku - jak celý čtrnáctidenní podnik označuje plakát - doplatilo na špatnou propagaci i organizaci. Značná část ohlášených účinkujících nevystoupila, minimální zájem byl také ze strany místních. Celou akci s podporou programu Phare pořádá Horňácké sdružení, které funguje jako hrstka čtyř desítek nadšenců od roku 1998.

Zájemci už před čtrnácti dny museli oželet oznámená vystoupení zpěvačky Ivy Bittové, její slovenské kolegyně Zuzany Homolové a houslisty Samuela Smetany. Plakátem ohlášení muzikologové Miloš Štědroň, Dušan Holý a Jaromír Nečas se za řečnické pultíky také nepostavili. "Přednášku jsem z nedostatku času odmítl. Že je moje jméno na plakátu jsem nevěděl," uvedl Miloš Štědroň. Jiná z účinkujících, cimbalistka Zuzana Lapčíková potvrzuje, že mnoho z inzerovaných řečníků nevystoupilo. "Asi je to horňáckou mentalitou. Sama nikdy do poslední chvíle nevím, zda a kde budu hrát," říká o kontaktu s horňáckými pořadateli Lapčíková. Na sympoziu absolvovala hned dva koncerty, druhý jako rychlou náhradu za slovenské muzikanty.

Předseda pořádajícího Horňáckého sdružení Miroslav Minks přiznává, že škraloupem letošního sympozia byla zrušená vystoupení zejména tuzemských muzikologů. Jiný z pořadatelů a člen Horňáckého sdružení Martin Kozlovský vysvětluje, že za primární problém může samotný mecenáš - fond Phare. "Už v květnu odsouhlasili grant ve výši tříset tisíc korun, ale dodnes nepřišlo nic. Musíme na vlastní náklady improvizovat," říká. Pokladník sdružení Kozlovský ovšem přiznává, že podobné nezdary s programovými změnami mohou kazit značku celé akce a budit rozhořčení lidí, kteří ji navštíví kvůli konkrétnímu jménu. Vedle deštivého počasí sympoziu podle něj ublížil i opožděný výlep plakátů na Horňácku i v Brně.

Na rezervy v organizaci poukazuje jeden z návštěvníků koncertů sympozia Břetislav Rychlík: "Ani samotní Horňáci o celé akci často nevěděli."Sympozium začalo v kulturním domě v Hrubé Vrbce už v pátek 13. července a následující sobotu pokračovalo blokem muzikologických seminářů." "Na těchto dílnách byla průměrná návštěvnost pětadvaceti návštěvníků. Asi stovka lidí přišla v neděli 15. července na koncert do kostela v Javorníku," komentuje Kozlovský dotaz na divácký zájem.
Nespolehlivost  jediného sponzora akce, chce Minks propříště prý řešit více žádostmi o různé české granty. Vedle finančních úskalí vidí pořadatel problém také v odborném ladění muzikologické části sympozia, jehož letošní první ročník laickou veřejnost nepřitáhnul. "Méně profesorů a více kvalitnějších kapel, více výstupů pro veřejnost," glosuje Minsk dotaz na budoucnost projektu, který chce pořádat ještě ve větším rozsahu. Jako účelné vidí překrývání se sympozia s festivalem Horňácké slavnosti. Výtvarníci tvořící na sympoziu nepoznávají jenom krajinu a lidi, ale v praxi také zdejší lidovou kulturu.

Výtvarnou část sympozia oproti muzikologické premiéře pořádá Minsk, sám profesí sochař, už popáté. Letos se do Velké nad Veličkou sjelo na třicet lidí - převážně studentů malby a sochařiny, ale i šest profesionálních fotografů. "Zhruba polovina jich zůstala a v neděli vystaví své práce v areálu větrného mlýna v Kuželově," sdělil Minks. Horňácké sdružení, které vede, chce pečovat o hmotnou i duchovní kulturu kraje. "Sympozium by lidi v regionu mělo ale více spojovat," míní o roztříštěné akci Rychlík.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz