Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horňácko: sympozium s rozpaky

  11:04aktualizováno  11:04
Velká nad Veličkou - Mezinárodní setkání výtvarníků, architektů, fotografů, muzikantů a muzikologů na Horňácku - jak celý čtrnáctidenní podnik označuje plakát - doplatilo na špatnou propagaci i organizaci. Značná část ohlášených účinkujících nevystoupila, minimální zájem byl také ze strany místních. Celou akci s podporou programu Phare pořádá Horňácké sdružení, které funguje jako hrstka čtyř desítek nadšenců od roku 1998.

Zájemci už před čtrnácti dny museli oželet oznámená vystoupení zpěvačky Ivy Bittové, její slovenské kolegyně Zuzany Homolové a houslisty Samuela Smetany. Plakátem ohlášení muzikologové Miloš Štědroň, Dušan Holý a Jaromír Nečas se za řečnické pultíky také nepostavili. "Přednášku jsem z nedostatku času odmítl. Že je moje jméno na plakátu jsem nevěděl," uvedl Miloš Štědroň. Jiná z účinkujících, cimbalistka Zuzana Lapčíková potvrzuje, že mnoho z inzerovaných řečníků nevystoupilo. "Asi je to horňáckou mentalitou. Sama nikdy do poslední chvíle nevím, zda a kde budu hrát," říká o kontaktu s horňáckými pořadateli Lapčíková. Na sympoziu absolvovala hned dva koncerty, druhý jako rychlou náhradu za slovenské muzikanty.

Předseda pořádajícího Horňáckého sdružení Miroslav Minks přiznává, že škraloupem letošního sympozia byla zrušená vystoupení zejména tuzemských muzikologů. Jiný z pořadatelů a člen Horňáckého sdružení Martin Kozlovský vysvětluje, že za primární problém může samotný mecenáš - fond Phare. "Už v květnu odsouhlasili grant ve výši tříset tisíc korun, ale dodnes nepřišlo nic. Musíme na vlastní náklady improvizovat," říká. Pokladník sdružení Kozlovský ovšem přiznává, že podobné nezdary s programovými změnami mohou kazit značku celé akce a budit rozhořčení lidí, kteří ji navštíví kvůli konkrétnímu jménu. Vedle deštivého počasí sympoziu podle něj ublížil i opožděný výlep plakátů na Horňácku i v Brně.

Na rezervy v organizaci poukazuje jeden z návštěvníků koncertů sympozia Břetislav Rychlík: "Ani samotní Horňáci o celé akci často nevěděli."Sympozium začalo v kulturním domě v Hrubé Vrbce už v pátek 13. července a následující sobotu pokračovalo blokem muzikologických seminářů." "Na těchto dílnách byla průměrná návštěvnost pětadvaceti návštěvníků. Asi stovka lidí přišla v neděli 15. července na koncert do kostela v Javorníku," komentuje Kozlovský dotaz na divácký zájem.
Nespolehlivost  jediného sponzora akce, chce Minks propříště prý řešit více žádostmi o různé české granty. Vedle finančních úskalí vidí pořadatel problém také v odborném ladění muzikologické části sympozia, jehož letošní první ročník laickou veřejnost nepřitáhnul. "Méně profesorů a více kvalitnějších kapel, více výstupů pro veřejnost," glosuje Minsk dotaz na budoucnost projektu, který chce pořádat ještě ve větším rozsahu. Jako účelné vidí překrývání se sympozia s festivalem Horňácké slavnosti. Výtvarníci tvořící na sympoziu nepoznávají jenom krajinu a lidi, ale v praxi také zdejší lidovou kulturu.

Výtvarnou část sympozia oproti muzikologické premiéře pořádá Minsk, sám profesí sochař, už popáté. Letos se do Velké nad Veličkou sjelo na třicet lidí - převážně studentů malby a sochařiny, ale i šest profesionálních fotografů. "Zhruba polovina jich zůstala a v neděli vystaví své práce v areálu větrného mlýna v Kuželově," sdělil Minks. Horňácké sdružení, které vede, chce pečovat o hmotnou i duchovní kulturu kraje. "Sympozium by lidi v regionu mělo ale více spojovat," míní o roztříštěné akci Rychlík.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz