Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horácký džbánek naplní hudba

  8:55aktualizováno  8:55
Žďár nad Sázavou - Třetí srpnový víkend patří ve Žďáru nad Sázavou pravidelně folkovému festivalu Horácký džbánek, který spadá již několik let do kulturního festivalu Slavnosti jeřabin. Nejinak tomu bude i letos, kdy se brány nádvoří zámku Kinských otevřou pro festivalové účely již po devatenácté a po páté jej budou dramaturgicky řídit pracovníci Domu kultury.

Hudební festival Horácký džbánek začíná již tento pátek. Stejně jako v loňském roce, tak i letos se budou pořadatelé držet nepsané tradice a každý z účinkujících získá symbol festivalu - kterým je "horácký džbánek" z dílny  žďárských výtvarníků.
O hudební naplnění Horáckého džbánku se bude starat téměř celá dvacítka kapel. "Zůstáváme u stálic naší hudební scény," řekla Zdeňka Burešová ze žďárského Domu kultury k letošní dramaturgii festivalu.

Zájemci mohou usrkávat pozvolných hudebních zážitků po dva dny. První den festivalu začíná od 16.00 hodin a odstartuje jej skupina Žalman a spol.,  po kterých bude následovat koncert Lenky Slabé. Zpěvačka, která trvale žije v Kanadě, si do Česka přijela zahrát na několika hudebních festivalech. Slyšet jí mohli návštěvníci festivalů v Telči i v Náměšti nad Oslavou. Na koncerty si přizvala i své kanadské přítelkyně - Susan Crow a Katherine Wheatley.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit i na kapelu, která letos pořadatele Horáckého džbánku nejvíce zaujala na festivalu Zahrada 2001 v Náměšti na Hané. Další část hudebního večera bude patřit kapelám Spirit, Bokomara a alternativní hudební odnož bude představovat koncert kapely Jablkoň, který je naplánovaný na 21.00 hodin. Závěr prvního hudebního dne ve Žďáru nad Sázavou bude mít na svých "bedrech" bard české rockové scény - Vladimír Mišík, se svojí kapelou Etc.

Druhý festivalový doušek z Horáckého džbánku vezme hned od 14.00 hodin skupina Lehká noha, která se na žďárské přehlídce představí vůbec poprvé. Po nich bude následovat koncert kapely Kamelot, Mošny a deset minut pře čtvrtou hodinou vstoupí na pódium písničkář Ivo Cicvárek. tentokrát ho bude doprovázet skupina Oko, která v doslovném překladu má znamenat: Oblíbené konzervatoristy. "Název je ale nepravdivý, už jenom proto, že v kapele jsou dvě dívky, které konzervatoř již dostudovaly," říká hudební publicista Jiří moravský Brabec, který festival bude po dva dny moderovat.

Cestou kolem světa bude znamenat vystoupení Natálie Velšmídové s kapelou Natalika, po níž přijde na scénu skupina Folk Team. Čtyři hodiny před sobotní půlnocí je čas, který si pro svůj koncert zamluvila stále více populárnější skupina Čechomor. Na koncertě se představí i nový člen kapely - bubeník Radek Klučka. Trampskou písničku bude zastupovat kapela Hop trop.

"Nebyl by to Horácký džbánek aby jsme nepozvali skupinu Fleret s Jarmilou Šulákovou. Ti se stali již stálicí festivalu a jejich vystoupení je vždy velice žádané," řekla Burešová ke skupině, která festival Horácký džbánek uzavře.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz