Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horácké divadlo: Sen noci svatojánské

  23:03aktualizováno  23:03
Jihlava - Klasická hra klasického autora vstupuje v sobotu na jeviště jihlavské profesionální scény. Sedmou premiérou sezony je inscenace Shakespearova Snu noci svatojánské. Režie Snu se ujal režisér a umělecký šéf pražského divadla ABC Milan Schejbal. Hudbu vytvořil herec a moderátor Dalibor Gondík.

Ten si s sebou přivedl i tvůrčí tým, takže realizace je v rukách hostujících umělců. Scénu vytvořil Miloň Kališ, kostýmy pak Kateřina Baranowská. Pohybovou spolupráci má na starosti Pavel Veselý. Ke zpracování si režisér vybral nejnovější překlad Martina Hilského, anglisty a významného znalce díla Williama Shakespeara. "Sen patří k nejhranějším a divácky nejvděčnějším hrám. Styl a výklad inscenace je zpravidla určen pojetím postavy Puka," říká dramaturgyně Horáckého divadla Marie Procházková. Představitelem postavy je v Jihlavě Ondřej Šípek.

Inscenační tradice Shakespearova Snu
V posledních třiceti letech patřily k nejvýraznějším inscenacím Snu noci svatojánské Kačerovy v Ostravě a v Praze, Frehárova, Křížova nebo naposledy Čičvákova.
Režisér Jiří Fréhár nastudoval Sen v pražském Divadle E. F. Buriana před čtvrtstoletím. Postavu Puka ztrojnásobil, na jevišti tuto postavu představovali Vladimír Huber, Ladislav Křiváček a Jaroslav Vágner. Inscenace Karla Kříže v polovině osmdesátých let v divadle ABC poprvé pracovala s překladem Martina Hilského. Puka ztvárnil Boris Rösner, Klubka Alois Švehlík.
Poslední inscenaci Snu v Národním divadle připravil Jan Kačer. Do role Puka obsadil Radovana Lukavského a přidal k němu jeho alter ego ztělesněné hudebníkem Jiřím Stivínem, který se vyjadřuje beze slov, jen zvukem flétny.
V brněnském Národním divadle inscenoval v této sezoně Shakespearovu hru mladý režisér Martin Čičvák. Pracoval s neobvyklou scénou a opravdu silnou hudbou. Rolí Lysandra vstoupil na brněnské jeviště Jakub Škrdla, do té doby člen souboru Horáckého divadla.
Celá komedie je na první pohled poskládaná ze tří až čtyř dějových pásem. Svět dvora a dvořanů, svět milenců, svět řemeslníků a svět nadpřirozených sil. "Ve skutečnosti jsou všechna pásma dokonale propojena," vysvětluje Procházková. Tajemstvím snu je prolínání několika perspektiv, pojednání tématu v několika žánrově a stylově rozmanitých rovinách. To vše vytváří kaleidoskop milostného zápolení, milostného šálení, milostného bloudění. Děj balancuje mezi milostnou hrou a snem.

"Při tvorbě inscenace by samozřejmě nemělo jít o vnější banalitu analogií, ale o objevení jednotícího motivu, jenž by obsáhl právě zde a nyní vnitřní smysl hry a současně mohl zrcadlově reflektovat její vrstvy," upozorňuje dramaturgyně. Díky velkému počtu postav, kterými svou hru alžbětinský dramatik zaplnil, dostane svou hereckou příležitost téměř celý soubor. V rolích aténského knížete a jeho milenky se představí Miloš Stránský a Lenka Schreiberová, mladé zamilovance si zahrají Hana Briešťanská, Stanislav Jiránek, Stanislav Gerstner a v alternaci Eva Jízdná a Kateřina Nedomová.

Dvojici Oberon Titánie ztvární Jaroslav Dostál a Martyna Klimáčková a "partičku" povedených řemeslníků potom Josef Kundera, Miulan Šindelář, Radek Kříž, Petr Soumar, Josef Kubín a Daniel Svoboda.  Eva Snášelová nastudovala roli elfa Hořčičky. Mladí adepti herectví ze Základní umělecké školy v Jihlavě vytvoří družinu Oberona a Titánie. Premiérové představení začíná v sobotu v devatenáct hodin.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz