Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horácké divadlo: Sen noci svatojánské

  23:03aktualizováno  23:03
Jihlava - Klasická hra klasického autora vstupuje v sobotu na jeviště jihlavské profesionální scény. Sedmou premiérou sezony je inscenace Shakespearova Snu noci svatojánské. Režie Snu se ujal režisér a umělecký šéf pražského divadla ABC Milan Schejbal. Hudbu vytvořil herec a moderátor Dalibor Gondík.

Ten si s sebou přivedl i tvůrčí tým, takže realizace je v rukách hostujících umělců. Scénu vytvořil Miloň Kališ, kostýmy pak Kateřina Baranowská. Pohybovou spolupráci má na starosti Pavel Veselý. Ke zpracování si režisér vybral nejnovější překlad Martina Hilského, anglisty a významného znalce díla Williama Shakespeara. "Sen patří k nejhranějším a divácky nejvděčnějším hrám. Styl a výklad inscenace je zpravidla určen pojetím postavy Puka," říká dramaturgyně Horáckého divadla Marie Procházková. Představitelem postavy je v Jihlavě Ondřej Šípek.

Inscenační tradice Shakespearova Snu
V posledních třiceti letech patřily k nejvýraznějším inscenacím Snu noci svatojánské Kačerovy v Ostravě a v Praze, Frehárova, Křížova nebo naposledy Čičvákova.
Režisér Jiří Fréhár nastudoval Sen v pražském Divadle E. F. Buriana před čtvrtstoletím. Postavu Puka ztrojnásobil, na jevišti tuto postavu představovali Vladimír Huber, Ladislav Křiváček a Jaroslav Vágner. Inscenace Karla Kříže v polovině osmdesátých let v divadle ABC poprvé pracovala s překladem Martina Hilského. Puka ztvárnil Boris Rösner, Klubka Alois Švehlík.
Poslední inscenaci Snu v Národním divadle připravil Jan Kačer. Do role Puka obsadil Radovana Lukavského a přidal k němu jeho alter ego ztělesněné hudebníkem Jiřím Stivínem, který se vyjadřuje beze slov, jen zvukem flétny.
V brněnském Národním divadle inscenoval v této sezoně Shakespearovu hru mladý režisér Martin Čičvák. Pracoval s neobvyklou scénou a opravdu silnou hudbou. Rolí Lysandra vstoupil na brněnské jeviště Jakub Škrdla, do té doby člen souboru Horáckého divadla.
Celá komedie je na první pohled poskládaná ze tří až čtyř dějových pásem. Svět dvora a dvořanů, svět milenců, svět řemeslníků a svět nadpřirozených sil. "Ve skutečnosti jsou všechna pásma dokonale propojena," vysvětluje Procházková. Tajemstvím snu je prolínání několika perspektiv, pojednání tématu v několika žánrově a stylově rozmanitých rovinách. To vše vytváří kaleidoskop milostného zápolení, milostného šálení, milostného bloudění. Děj balancuje mezi milostnou hrou a snem.

"Při tvorbě inscenace by samozřejmě nemělo jít o vnější banalitu analogií, ale o objevení jednotícího motivu, jenž by obsáhl právě zde a nyní vnitřní smysl hry a současně mohl zrcadlově reflektovat její vrstvy," upozorňuje dramaturgyně. Díky velkému počtu postav, kterými svou hru alžbětinský dramatik zaplnil, dostane svou hereckou příležitost téměř celý soubor. V rolích aténského knížete a jeho milenky se představí Miloš Stránský a Lenka Schreiberová, mladé zamilovance si zahrají Hana Briešťanská, Stanislav Jiránek, Stanislav Gerstner a v alternaci Eva Jízdná a Kateřina Nedomová.

Dvojici Oberon Titánie ztvární Jaroslav Dostál a Martyna Klimáčková a "partičku" povedených řemeslníků potom Josef Kundera, Miulan Šindelář, Radek Kříž, Petr Soumar, Josef Kubín a Daniel Svoboda.  Eva Snášelová nastudovala roli elfa Hořčičky. Mladí adepti herectví ze Základní umělecké školy v Jihlavě vytvoří družinu Oberona a Titánie. Premiérové představení začíná v sobotu v devatenáct hodin.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz