Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horáček: Cítím se jak vyvolenec bohů

  11:10aktualizováno  11:10
Na českého multimilionáře, který k penězům přišel v 90. letech, má Michal Horáček nezvyklé způsoby. Chová se totiž jako džentlmen. Zčásti to bude tím, že vyrůstal ve významné pražské rodině, zčásti také tím, že se v mládí živil jako hazardní hráč a v těchto kruzích si odjakživa potrpěli na noblesu.

Dnes je mužem dvou výrazných tváří. Patří k hrstce elitních písňových textařů a současně je úspěšným podnikatelem.

Daří se vám, na co sáhnete. To musí být příjemný pocit...
Přijdu si spíš jako šachový velmistr, který hraje simultánku na osmi šachovnicích najednou.

A vítězí. Není to milé?
No dobře. Jenže potíž je v tom, že simultánní partie se nezveřejňují v žádné zlaté knize šachu.

Jak se vám pracuje s Petrem Hapkou? Prý je to génius.
Však má po kom.

Promiňte, měl jsem za to, že to je spíš váš případ. Váš dědeček Josef Heyrovský dostal v roce 1959 za objev polarografické metody Nobelovu cenu.
Víte, jaké je pravé příjmení Petra Hapky?

Nemám tušení.
Lehár. Nic vám to neříká?

To ještě nemusí nic znamenat. Jen z Lehárů, uvedených v pražském telefonním seznamu, by se dala sestavit fotbalová jedenáctka.
Ale Petr Hapka je Lehár z valašskoslovenského pomezí a jeho vzdálený prapředek se jmenoval Franz. Franz Lehár. Stačí?

Dobře. Otázka zůstává podobná. Jak se spolupracuje potomkům takových géniů?
Já mám sice poměrně výstřední zálibu v hazardních hrách a dostihových koních, ale jinak vedu vcelku obyčejný život. Hapkův životní styl je okázale nekonformní: nevstává dřív než v pět odpoledne, takže je poměrně těžké už jenom se s ním sejít. Pak posnídá a křižuje okolí Okoře na silné motorce. Je totiž nejen velkým milovníkem krátkých palných zbraní - těch má u pasu zpravidla hned několik - , ale také náruživým motorkářem. Tuhle zálibu dokonce vnutil na naši novou desku.

Pokud vím, na obalu žádný Hapka na motorce není.
To zrovna ne. Ale je tam takový zvukový efekt. Hapka sehnal elitní motorkáře včetně sebe a natáčelo se, jak nahazují motory a mizí v dáli. Ten zvuk tvoří konec jedné písničky. Když už je celý gang málem za obzorem, jedna motorka teprve nastartuje. To je Hapka. On je sice skvělý motorkář, ale...

Pokud jde o interprety, není na desce trochu pestrá směs? Lucie Bílá, Hana Hegerová, Magdalena Kožená...  Pak je tu ale nějaký Jarda Traband Svoboda nebo sbor Bábiny di Praga...
Pana Svobodu jsem objevil na jednom festivalu alternativní hudby v Roudnici. Účinkoval tam v takovém malém stanu a pozorovalo ho zhruba dvanáct lidí. Velice mě zaujal, a tak jsem mu navrhl, že bych ho dostal k nějaké velké vydavatelské firmě. Dlouho o to nejevil vůbec žádný zájem. Bábiny di Praga? Tak jsme pokřtili skupinu starých dam, kterým se někdy nespravedlivě říká svíčkové báby. Zpívají dokonale mimo melodii i rytmus, natáčení ovšem poněkud brzdila skutečnost, že jim ustavičně padaly hole z rukou. To byly strašné rány.

Vy si prý s Hapkou dáváte při natáčení pořádně na čas. Je pak výsledek perfektní?
Lepší, než kdybychom to odflákli. Ale i tak zůstane spousta nedokonalostí. Třeba teď - ohavným obalem počínaje a na můj vkus příliš amatérskou deklamací v jedné písni konče. Mohlo to dopadnout i líp.

Líp to mohlo dopadnout i s prestiží cen Akademie populární hudby, ne? Hned po letošním galavečeru jste přestal být prezidentem té vznešené instituce, která mi vždycky připomínala spíš Velký lidový chural. Tedy vyložený neúspěch?
Takhle své působení v té funkci nevidím. Když jsem do ní před třemi léty nastupoval, kandidovaly na ceny Akademie osobnosti jako Dáda Patrasová. A když naopak jedno z ocenění vyhrála Iva Bittová, rezolutně ho odmítla převzít. Považovala by to za ostudu. Letos už výsledky jasně ukázaly, že si většina lidí v branži přeje změnu. Bez ohledu na záměry velkých hudebních vydavatelství. A k převzetí se nedostavily už jenom Buty, které měly jiné, dávno nasmlouvané a lukrativní povinnosti.

Proč jste tedy odešel?
Protože jsem pochopil, že stejně nedosáhnu toho, co jsem chtěl. Aby v Akademii zasedali odborníci, jejichž jména zvoní. A ne řekněme nějaká paní Vopičková, a to jen proto, že psala do časopisu Žena a krása vždycky v dobrém o deskách firmy XY.  Uznávám, že zájmy těch vydavatelství jsou legitimní. Ale já jsem je tam nechtěl, a nedokázal jsem to zařídit. Přesto opakuji, že na to, jaké jsem měl v ruce karty, jsem udělal docela dobrý štychy.

Neuškodilo vám trochu, že jste byl sám taky z branže?
Naopak. Lidi se se mnou aspoň bavili. Dobře věděli, že nepatřím do žádné vydavatelské stáje. Někteří z nich taky možná změnili svůj postoj k české Grammy, když viděli, že jsme si pro tu cenu s Hapkou před třemi lety navzdory její pověsti přišli.

Mezi námi: není to paradoxní, hledat to nejlepší v populární hudbě? Nemá být správná populární hudba spíš hloupá a špatná?
To si nemyslím. Populární hudba má být populární. Nic víc, nic míň. V Česku se této produkci buď věnuje až přehnaná pozornost, nebo je zatracována, protože neobsahuje žádná závažná sdělení, za nic nebojuje... To ale není jejím úkolem. Kdysi, ještě za komunistů, jsem se na tiskové konferenci před budapešťským koncertem zeptal Bruce Springsteena, co je to rokenrol. Čekal jsem, že řekne něco jako rokenrol - to je svoboda, vzpoura proti každé totalitě, dokonalá air mail. A víte, co mi odpověděl? Co je rokenrol? To nevím. Snad jestli ty bicí? Tehdy mě hrozně zklamal, dávno už ale vím, že měl pravdu.

Snad nezastáváte teorii Vladimíra Železného, který při obhajobě hudební dramaturgie své televize prohlásil, že Mozart či Verdi byli svého času taky takoví Lunetici, hráli svoje odrhovačky po divadlech a až později se z nich stali klasikové? Kdyby mělo tohle fungovat, tak se za sto let bude Pražské jaro zahajovat skladbou Máma...
To tedy nezastávám. Ale ještě k té dobré špatné populární hudbě. Posláním Akademie v mé koncepci nebylo určovat, co je v našem popu nejlepší, ale vyhledávat a vyzdvihovat to, co mu nejvíc prospívá.

Co to znamená?
Na to vám můžu odpovědět jen za sebe, a to příkladem z jiného druhu pokleslého umění. Raymond Chandler svého času prohlásil: "Vzal jsem ten nejzkompromitovanější žánr - krvavý román, detektivku - a udělal jsem z něj literaturu." Stejným způsobem může člověk, který to dokáže, prospět i té opovrhované populární hudbě.

Mimochodem: přistihnete se někdy, že při skládání své písňové lyriky přemýšlíte, jak to navléci, aby se text líbil co největšímu počtu lidí?
Jakmile se mi to stane, tak tu písničku zahodím. Jistě: ohromně mě těší zájem publika o moji práci. Jsem mu za něj vděčný. Ale kvůli němu nepíšu. Dělám to kvůli sobě. Jde mi striktně jen o uměleckou výpověď. To je ten luxus, který si můžu dovolit. Nerad bych mluvil jako nabob a provokoval lidi. Nicméně sumy, které létají v české populární hudbě, jsou ve srovnání s fotbalem, hokejem, neřkuli privatizací směšné. Když tu někdo vydá elpíčko, pomalu si za to nekoupí ani auto, natož dům. Mně je díky Fortuně jedno, jestli od někoho dostanu dva miliony, nebo ne. Obrat mé firmy je větší než obrat všech hudebních vydavatelství, které v této zemi působí. Jsem tak v tvorbě absolutně svobodný.
Ne vždycky to tak bylo. Jako začátečník jsem psal texty pro Helenu Vondráčkovou nebo Evu Hurychovou. To se ví, že jsem je vyráběl tak, aby zabraly. Ale za věci, které jsem napsal za posledních šestnáct, sedmnáct let, za ty si ručím. Umíte si snad představit, že by je zpívala Helena Vondráčková, nota bene na hudbu Jiřího Zmožka?

To vážně ne. Řekněte: znáte při svém jmění ještě vůbec radost z vydělaných peněz?
Není špatné vydělat velké peníze. Mnohem lepší však je takové peníze vyhrát. I když dostanu za práci, kolik chci, pokaždé mám nakonec pocit, že jsem špatně placen. Kdežto když ty peníze vyhraju, cítím se jak vyvolenec bohů. Podobná výhra je, probudím-li se třeba v půl čtvrté ráno ještě pod parou, a povede se mi na jeden zátah napsat text, s nímž jsem spokojen.

Před více než deseti lety jste se nakrátko stal i vyvolencem veřejného života. Zasedal jste v sametovém revolučním štábu v Laterně Magice, pak jste se stal nakrátko poradcem Václava Havla. Vzpomínáte s odstupem na tu dobu?
Až překvapivě často. Tam kdyby přišel nějaký velký tvůrčí duch, tak by z těch epizod, které byly navíc velice důležité, mohl těžit až do smrti.

Takže možná až Václav Havel odejde do penze, tak se od něj máme na co těšit...
Obávám se, že právě on si z té doby nepamatuje vůbec nic. Dokonce to i sám někde řekl. Byl příliš v středu dění, příliš smýkán událostmi.

Vy ne?
Mně se přece jenom podařilo něco zaznamenat. A to nejdůležitější po letech? Víte, když přijde řeč na listopad roku 1989, mění se spousta lidí v diatrology. Jinými slovy: tvrdí, že za tím vším bylo něco jiného, třeba StB, KGB, tajná dohoda komunistů s disidenty... Všechno bylo domluvený! To se pak musím smát, vrtím hlavou a říkám si: kdybyste tak věděli... Přitom musím potvrdit, že za tím vším něco opravdu bylo, a sice úžasná věc: český šlendrián. Nekonečný šlendrián. Nefungovalo nic, vůbec nic. Absolutní groteska. Vykliďte kuřárnu pro Dubčeka, a teď ten Sašenka... No neuvěřitelný. Mně se dodnes nedostává slov. Jen jedna věc na ukázku: seděli jsme dole v Laterně a kuli pikle, jak to zítra s tím Adamcem zkoulíme, něco moc důležitého to bylo, a najednou přiběhne Jan Urban, který tam z titulu holky pro všechno obsluhoval půldruhé telefonní linky ve vrátnici, a křičí: vy jste pěkný blbci, řešíte, a nevypnuli jste si mikrofony, takže se všechno přenáší nahoru do pasáže. Konspirace v přímém přenosu do ulic. A takových případů byly desítky. Nebyly stanovené žádné odpovědnosti, harmonogramy.

Uplynulo pomalu deset let od chvíle, kdy Václav Klaus opustil Občanské fórum a udělal se pro sebe. Jak se vám v Laterně jevil on?
Tehdy mě zaujal. Lidé jako Zdeněk Jičínský nebo Václav Benda tam měli tendenci vést sáhodlouhé monology. Klaus chtěl naopak vždy stanovit konkrétní úkoly a pak zjišťovat, zda se dají splnit. Chápal, že já jako textař potřebuju jasný slogan: generální stávka! Proč? Za zrušení vedoucí úlohy KSČ! Jevil se mi jako člověk, jemuž bych jako šéf firmy svěřil řešení nějakého náročného problému.

A jak jste ho viděl v éře ODS?
Myslím, že to, čeho se mu nejvíc nedostávalo, byl pořádný chábr.

Prosím?
Chábr. To je v hazardu spoluhráč, na něhož se můžete za všech okolností absolutně spolehnout. Já sám v osobním životě palčivě postrádám  chábra. A v politice - tam už asi teprv nejsou k mání.

A co chábr Hapka? Nehlodá ve vás někdy červ pochybností, jestli všechny ty štychy neberete spíš kvůli němu?
To víte, že hlodá. Další desky bych chtěl natočit s Vláďou Mišíkem nebo s Robertem Kodymem, abych zjistil, jak si stojím bez Hapky.

No počkejte: Mišík, Kodym - to jsou taky skvěle zavedené firmy.
Proto chci udělat ještě jednu desku. S už zmíněným, neznámým Jardou Trabandem Svobodou.

Dělá vám momentálně radost ještě něco kromě vyhraných peněz a povedených textů?
Kůň Henry Hammering. Jen co jsem ho koupil, vyhrál bez tréninku klusácký dostih v Chuchli a zlomil přitom prastarý rekord dráhy. Nebo luxusní sázkařské doupě, které jsme otevřeli v bývalém varieté U Nováků. Takové nemá na evropském kontinentu obdobu.

Michal Horáček s Václavem Havlem v listopadu 1989.

Michal Horáček.

Michal Horáček.

Michal Horáček.

Michal Horáček.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Vyberte vítěze Andělů a porovnejte své tipy s MF DNES a iDNES.cz

Hudební ceny Anděl

Do devatenáctého udílení hudebních cen Anděl zbývají hodiny. Podívejte se na soupisku nominovaných a vyberte vlastní...

Naše sny? Roskilde a Glastonbury, řekl on-line frontman Charlie Straight

Anděl 2009 - Charlie Straight

Třinecká kapela Charlie Straight se stala jednoznačným vítězem hudebních cen Anděl 2009. Stala se Objevem roku, získala...

KOMENTÁŘ: Renč a Andělé? Příprava v duchu písně „sedm piv a jedna zelená“

Režisér Filip Renč na udílení hudebních cen Anděl 2009

Členství v Akademii populární hudby bylo poprvé v životě docela zábava. A to především díky režisérovi Filipu Renčovi,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz