Honzíkova cesta a úlitby různým časům - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Honzíkova cesta a úlitby různým časům

  10:09
S Honzíkovou cestou vyrůstalo několik generací. Od narození jejího autora Bohumila Říhy uplynulo sto let.

Bohumil Říha - Spisovatel Bohumil Říha | foto: archiv Bohumila Říhy

Byl jedním ze symbolů své doby, které doba následující vehementně zadupávala. Zčásti neprávem. Jako jediný český spisovatel získal Bohumil Říha (1907 - 1987) v roce 1980 nejvyšší světové ocenění literatury pro děti a mládež - Cenu Hanse Christiana Andersena, zásluhy má na propagaci dětské literatury v zahraničí.

Kromě děl průměrných a podprůměrných, jako je agitka Na znamení zvonku z roku 1953 o zápalu desetiletých pionýrů, jimž se "rudé šátky od bělosti košil jasně odrážejí" a kteří na nástěnce oslavují zářivé stavby socialismu Kunčice a Huko, napsal příběhy lepší a působivé. Nejprodávanější zůstávají ty z povinného říhovského fondu 50. let: Honzíkova cesta, O letadélku Káněti.

V dobrém úmyslu, s pochybným výsledkem
Mnozí z těch, kteří ještě zpaměti citují pasáže z Honzíkovy cesty, by možná s údivem listovali polistopadovými výtisky, z nichž družstevní vajíčka, vepři a lány vymizeli. Vlastně ze stejného důvodu, proč tam v padesátých letech byli - úlitba době.

Méně jisté je, zda by si to přáli i čtenáři. "Dělali jsme to v dobrém úmyslu. Tatínek si úpravy přál a některé ještě stihl udělat za svého života - chtěl, aby jeho knížky byly stále moderní, aby se četly. A co dnes šestiletým dětem řekne družstvo?" vysvětluje Říhova dcera, středoškolská učitelka češtiny a francouzštiny Eliška Janovská.

S družstevními zmínkami se však nutně začaly vytrácet i některé pointy, dále obsáhlejší popisy a domnělé archaismy typu "klouček", "zakňoural". Došlo i na Divokého koníka Ryna, který se zdál málo srozumitelný. S odstupem Janovská připouští, že některé zásahy byly poplatné euforii porevolučních let.

Literární historik Pavel Janáček dovozuje, že podobně se zacházelo i s dalšími autory, třeba prvorepublikovou královnou červené knihovny Vlastou Javořickou. "Bohužel se téměř vždy podařilo spolehlivě setřít to, čím je to zajímavé. Lidi nezajímá stejnost, ale to, co se odlišuje," podotýká Janáček.

Jiný Říha
A tak se zastavme u "jiného" Říhy, než jak ho zná většina čtenářů. Méně didaktického a uvědomělého, s živým, ba poetickým jazykem, Říhu na rozhraní žánrů, stylů i věkových kategorií. Říha uměl psát - a pokud opouští ideologický koncept, je to velmi čtivé. V 60. letech navíc cítil potřebu si rozvolnit styl," uvažuje literární historička Věra Brožová.

Tento směr vlastně předznamenala už první Říhova knížka - krásný příběh na čínské téma O lékaři Pingovi, který vydal učitel češtiny a tělocviku ještě za války. Vrcholná díla napsal Říha v 60. letech. Divoký koník Ryn s takřka vančurovskými autorskými komentáři nebo O rezavém rváči a huňatém pánovi, poslední titul, který svými ilustracemi doprovodil Jiří Trnka, nejsou vlastně ani moc dětské.

Nezávislost, divokost a odvaha vyhrává nad slabošstvím, touhou po moci a servilitou. Rezavý rváč by snad mohl být českou Farmou zvířat - alegorií o cvičeném medvědu, který chce vládnout a ve jménu společného blaha a jistot postupně víc zastrašuje, trestá a slibuje, než ochraňuje a spravuje. Ostatně právě za tuto knížku byl Říha popotahován: nezamýšlel ji snad jako kritiku tehdejšího zřízení? Odpověděl, že ne.

Člověk bez potřeb?
"Ve vztahu k politice a politikům byl šíleně naivní. Je to těžko pochopitelné, ale byl z generace, která dlouho věřila ideálům, myslela si, že jsou upřímné," míní Říhova tehdejší spolupracovnice Vladimíra Gebhartová. Otázkou zůstává, proč Říha věřil i tehdy, kdy už nevěřil téměř nikdo.

"On byl pro změny v rámci pokroku, ale zase ne moc," uvažuje Janovská. Svého otce vidí jako komunistu z přesvědčení, nikoli z touhy po kariéře a výhodách. "Nikdy z toho nic neměl a vždycky o sobě říkal, že je člověk bez potřeb," dodává se vzpomínkou, jak se po Říhově smrti při sepisování pozůstalosti úředníci divili, že neměl ani jeden kožich.

Funkce však měl: školní inspektor, v letech 1952–1956 tajemník Svazu československých spisovatelů, od roku 1956 ředitel Státního nakladatelství dětské knihy, od roku 1972 člen předsednictva nově zformovaného normalizačního Svazu českých spisovatelů.

Podle několikerých svědectví se však Říha zasloužil zejména o český vstup do Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu (IBBY) a následný rozvoj zahraničních kontaktů. "Pomáhal nezištně, a to dělal málokdo. Je to složitá postava, ale z hlediska dětské literatury podstatná. Nese cejch doby, ale zdaleka nebyl sám," podotýká předsedkyně České sekce IBBY Jana Čeňková.

Příklad Říhova nasazení uvádí Ivana Hutařová ze Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež: "Ve druhé polovině 70. let jeden přičinlivec objevil, že zakladatel knihovny pro děti a mládež Václav František Suk v knížce z 20. let kritizoval  komunistický časopis Kohoutek. Hrozilo, že Sukovy unikátní sbírky budou rozpuštěny - což se nestalo také díky Říhově přímluvě u ministra školství."

Honzíkova kapela
Počátky autorova silného sociálního cítění, vztahu k venkovu a přírodě lze hledat v jeho dětství. Narodil se jako nejstarší ze čtyř dětí v jihočeských Vyšeticích, vyrůstal v chudých poměrech. Jeho otec, kovář, si nenechal od "vrchnosti" nic líbit a za Říhova mládí se rodina stěhovala pětkrát.

Jako mnozí autoři knih pro děti měl i Říha kantorskou zkušenost, psal stylem, který děti dokázal oslovit. Z hlediska  literárně-pedagogického, tedy srozumitelnosti, jednoduchosti a dobrodružství, má mezi knížkami prvního čtení význam i ta Honzíkova cesta, která žije i v názvu současné folkové kapely či stanice na chov psíků - tibetských španělů.

Rozstřel: Monika Absolonová - Include | (3:40) | video: iDNES.tv

Neumím v životě kalkulovat. Nová deska je otevřená zpověď, říká Absolonová

Nejčtenější

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

RECENZE: Cosi sdělit, či za každou cenu bavit? Nohavicův koncert přinesl i rozpaky

Premium

„Bude to výjimečný večer,“ přislíbil Jaromír Nohavica hned na úvod prvního ze dvou koncertů v O2 universum. Byl to každopádně večer plný skvělých instrumentálních výkonů, notoricky známých písní, ale...

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

Zemřel herec Richard Chamberlain, proslul seriálem Dr. Kildare či filmy o mušketýrech

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain. V 60. letech se proslavil v seriálu Dr. Kildare a později v minisériích jako Šogun nebo Ptáci v trní. O jeho úmrtí informoval v neděli server...

Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi

Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...

Herecké mistrovství. Připomeňte si Aloise Švehlíka v seriálu Vesničan

Nejen jako na majitele fascinujícího hlasu, ale i jako na skvělého herce vzpomínající kolegové a diváci na zesnulého Aloise Švehlíka. Malou ukázku jeho umu nabízí i komediální seriál Vesničan z...

2. dubna 2025  12:12

Kmotr, Sedm statečných, Profesionálové či Dundee. V českém znění Alois Švehlík

Jednou z domén hereckého projevu Aloise Švehlíka byl okamžitě rozpoznatelný hlas. Uměl s ním skvěle pracovat, dokázal navodit pocit plíživého ohrožení a během dvou vět si zjednat respekt a autoritu....

2. dubna 2025  11:29

Díky za ty historky, Lojzíku! Na Švehlíka vzpomínají Prachař, Mádl i Zelenka

Jako na osobnost, ikonu a originálního člověka vzpomínají herečtí kolegové na herce Aloise Švehlíka. „Měli jsme ho moc rádi,“ uvedl mimo jiné pro iDNES.cz David Prachař, který se Švehlíkem dlouhé...

2. dubna 2025  9:21,  aktualizováno  10:11

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

2. dubna 2025,  aktualizováno  8:38

Kvalitní život? Zajít na vernisáž a o víkendu na lyže, ne mít šest televizí, říká umělec

David Strauzz začínal jako graffiti umělec, po studiích na OCAD University v Torontu se přesídlil do Bostonu v USA a dnes již desátým rokem tvoří a žije v Praze. Kanaďan s českými kořeny by za život...

2. dubna 2025

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

2. dubna 2025  6:35,  aktualizováno  7:23

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Děda, který přežil gulag, i slavný ruský malíř. Aleš Brichta nejen o svých předcích

Premium

Tmavé brýle, dlouhé vlasy a pověstné cigárko se skleničkou ostřejšího moku v ruce. To je zpěvák, skladatel a textař Aleš Brichta, jedna z nejvýraznějších postav české hudební scény a průkopník metalu...

1. dubna 2025

GLOSA: Vzpomínala Hana Křížková, jedna z královen poctivého zpěvu

U příležitosti čtyřiceti let své dráhy vzpomínala zpěvačka Hana Křížková koncertem v pražském divadle Broadway na prkna divadelní, koncertní i na ledové plochy, na malé scény i velká festivalová...

1. dubna 2025  19:58

Hvězdný antikrist Marilyn Manson přijede na podzim do pražské haly Fortuna

Kontroverzní zpěvák, skladatel a performer Marilyn Manson se na podzim vrátí do Česka. Po letošním koncertu v Brně, který se vyprodal během několika minut, se 15. listopadu představí v pražské...

1. dubna 2025  16:04

Klíč k úspěchu. Psaní hlavně nesmí smrdět upocenou snahou, shodují se čeští autoři

Premium

Kde berou autorky a autoři inspiraci? Kolik toho denně napíšou? Potřebují klid, nebo umějí psát i v kavárně či ve vlaku? Magazín Víkend DNES popsal, jak vznikají české knihy.

1. dubna 2025

Kulturu prostě nezastavíš. Podívejte se, jak se hrálo před paneláky či na eskalátoru

Pět let, přes 500 zúčastněných umělců a umělkyň, 25 nejrůznějších projektů. Iniciativa #kulturunezastavis, která vznikla v reakci na protipandemická opatření, slaví půlkulaté výročí. Přinesla...

1. dubna 2025  14:12

Mužský humor uvězněný v ženském těle? Pro mne největší kompliment, říká Paulová

Hned dvojitou oslavu skýtá blížící se premiéra pražského Divadla Kalich. Novinkou Přání totiž zavedená scéna připomíná 25 let své existence. V hlavní roli se objeví Jana Paulová, jež kus napsaný...

1. dubna 2025  12:35