Tom Hanks (9. října 2013)

Tom Hanks (9. října 2013) | foto: Reuters

Vychází odvážný Hologram pro krále. Ve filmové verzi si zahraje Tom Hanks

  • 1
Vychází Hologram pro krále, román ceněného autora Davea Eggerse. Kritika mluví o mistrovství a la Beckett. V režii Toma Tykwera vzniká i filmová verze s Tomem Hanksem.

Jestli má Amerika autora, kterého považuje za vizionáře i bravurního diagnostika globální civilizace, je to jistě Dave Eggers. V roce 2001 napsal román nazvaný trochu vyšinutě Srdceryvné dílo ohromujícího génia, díky kterému se o něm začalo mluvit jako o představiteli Generace X. Tedy generace, která nastoupila po poválečném babyboomu a rozkročila se od punku po zelený aktivismus.

V češtině teď v překladu Petra Eliáše vychází jeho román z roku 2012 nazvaný Hologram pro krále. Shodou okolností nedlouho poté, co padla první klapka jeho filmového ztvárnění. Režíruje ho Tom Tykwer, hlavní roli dostal Tom Hanks, premiéra bude příští rok.

Hanks se představí jako krachující podnikatel Alan Clay, jehož může zachránit jen důvěra bohatého saúdskoarabského krále Abdalláha, kterému chce prodat jedinečnou holografickou technologii. Jenomže není sám, kdo čeká na krále.

Konec amerického snu

Eggers přiznává inspiraci Čekáním na Godota, v úvodu knihy dokonce cituje pasáž z Becketta: "Ne každý den jsme potřeba." Pro The Guardian pak vysvětlil: "Chtěl jsem tím ukázat, že člověk se někdy může cítit nebo skutečně být nadbytečným."

Jeho Alan Clay tak dlouho odmítal přesunout výrobu, na níž založil své podnikání, do Asie, až mu jednoduše ujel vlak. Americký sen, s jehož splněním Alan a jeho vrstevníci počítali jaksi automaticky, se zkrátka v současném světě začíná měnit v noční můru. Vytříbená charakteristika současné finanční krize je střídmá a místy humorná, přesto z ní spíš mrazí - aby se hrdina dostal z průšvihu, cestuje tisíce kilometrů a vkládá svoji budoucnost do rukou pohádkově bohatého, leč despotického krále.

Příměr je to skvěle výstižný: "Americká ekonomika má řadu problémů. A my jejich řešení hledáme všude jinde, jen ne v zrcadle," vysvětluje spisovatel.

Od svého debutu vydal Eggers ve vlastním nakladatelství už na dvě desítky knih. Má na kontě třiatřicet cen a nominací, včetně finále Pulitzerovy ceny nebo TED Prize z roku 2008, která se udílí osobnostem, jež se nebojí vymýšlet a realizovat plány na zlepšení světa.

Za Hologram pro krále získal National Book Award, jejíž porota vysvětlila své rozhodnutí následovně: "Je to odvážná a krásná kniha, dojemná a srdceryvná stejnou měrou, jakou je nemilosrdná globální ekonomika. Eggers zvládá vyvážit jemnou ironii, empatii, černý humor s nečekanou jemností a něžností."

Muž, který rozděluje prezidenty

Eggers rozděluje i americké politiky. Po vydání kafkovského románu Zeitoun o Američanovi arabského původu, který zachraňuje své sousedy po hurikánu Katrina, aby skončil zadržený v provizorním vězení, se ozvala potrefená Bushova administrativa, jež situaci v poničeném New Orleansu nezvládla.

Pak  vyšel jeho román Co je co o černošském chlapci Valentinovi, který patří ke Ztraceným Súdáncům, tedy ke dvaceti tisícům dětem, jež přišly za války o rodiče. Autor získal přízeň Baracka Obamy, který doporučil knihu ke čtení celému svému kabinetu.

A protože věří, že slovo má moc změnit svět, nečekal a rozhodl se založit nadaci. Jmenuje se podle hrdiny Valentino a dokázala už v Súdánu postavit školu. Nadále se věnuje práci s jejími žáky. "Nechci být jako hasič, který uhasí požár a jede dál," vysvětluje Eggers.

Čtyřiačtyřicetiletý autor napsal i publikaci nazvanou Měl bys znát naši rychlost, což je beletristický cestopis zpochybňující účinnost pomoci rozvojovým zemím. A titul Přežít spravedlnost, knihu rozhovorů s lidmi, kteří byli neprávem odsouzenými k smrti.

Hologram pro krále vychází nyní v nakladatelství Plus, které navíc příští rok plánuje vydání Eggersova románu Kruh, který se točí kolem sociálních sítí a anonymity na internetu.