Holocaust uvedou lidé, již tu dobu nezažili

  • 4
Osud Židů v Česku v mozaice lidských příběhů, v úvahách historiků i ve svědectví archivů. To je třídílný dokument Holocaust, který se začne vysílat 20. ledna na ČT 2. Je věnován statisícům obětí holokaustu - a filmaři Milanu Maryškovi, jenž stál u jeho zrodu a při natáčení v Izraeli se utopil.

Projekt pak převzal Maryškův kolega režisér Petr Jančárek, který se nejprve seznámil s desítkami hodin již nasnímaného materiálu. Následně vznikly scénáře všech tří dílů a plán dalšího natáčení, takže celý Holocaust byl dokončen s dvouletým zpožděním letos v létě.

Dramaturg Karel Hynie přiznal počáteční pochybnosti, zda cyklus objeví v tematice již mnohokrát zobrazené ještě něco překvapivého. Nyní je však přesvědčen, že se to podařilo: autoři prý nashromáždili bohatý obrazový materiál, úchvatná je inscenace Krásovy opery Brundibár v autentickém terezínském prostředí s jejími někdejšími aktéry v publiku.

"A skvělým nápadem byl výběr průvodců. První díl uvádí fotograf Radovan Kobera, jemuž náhodná objednávka přerostla v celoživotní poslání, druhý spisovatelka Hana Andronikova, jejíž román o Terezíně byl poctěn několika literárními cenami, a závěrečný filmař Martin Šmok, který pracoval i pro Spielbergovu nadaci sbírající ve světě svědectví o holokaustu. Všichni jsou to třicátníci, tedy lidé narození dlouho po válce, ale dokážou o neprožitých dějích vyprávět tak poutavě, že snad přitáhnou k obrazovce i své vrstevníky," věří Hynie.

I když některé motivy putují napříč díly, tři kapitoly dokumentu jsou rozděleny podle časové posloupnosti. Úvodní Fotografie zastavují čas provázená Koberovými snímky vypráví o povaze česko-židovských vztahů odedávna až po vznik protektorátu, prostřední Zvuk slunečních hodin připomíná nejhorší léta a formy českého holokaustu a třetí část nazvaná Za branami ghett líčí poválečné roky i současnost.