Řád teroru (výřez obálky knihy) - Řád teroru (výřez obálky knihy) | foto: Argo

Holocaust jako stále živé téma

V ediční řadě s výmluvným názvem Totalitarismus a šoa vyšly tři zajímavé tituly na téma německého teroru za 2. světové války. Jako bonus přinášíme tip na další esej na stejné téma.

Řád teroru (obálka knihy)Wolfgang Sofsky: ŘÁD TERORU: KONCENTRAČNÍ TÁBOR
Nejen historicky, ale především sociologicky pojatá monografie o k dokonalosti dotažené formě institucionalizovaného násilí, jakou byly nacistické koncentrační tábory. Autor se nezabývá jen tábory jako celkem, ale zároveň destrukcí osobnosti jednotlivce v nich. Sofsky "továrny na smrt" nechápe jako projevy dočasného barbarismu, nýbrž produkty moderní civilizace, která umožnila existenci státem organizované lidské krutosti.
Vydal: Argo

Konečné řešení (obálka knihy)Götz Aly: "KONEČNÉ ŘEŠENÍ"
Práce s podtitulem Přesun národů a vyhlazení evropských Židů přesvědčivě analyzuje kořeny holocaustu v nacistické antisemitské politice od roku 1933. Rozhodnutí vyvraždit evropské Židy autor vidí jako výsledek dlouhého a komplexního procesu v prostředí nacistického autoritativního státu. Ten přímo souvisel s mohutnými přesuny, které měly umožnit návrat etnických Němců z různých částí východní a jihovýchodní Evropy do Říše, a to především na úkor Poláků a Židů.
Vydal: Argo

Wehrmacht (obálka knihy)Wolfram Wette: WEHRMACHT
V knize s podtitulem Obrazy nepřítele, vyhlazovací válka a legendy přední německý vojenský historik dokládá, že wehrmacht vedl v letech 1941 - 44 vyhlazovací válku odporující všem mezinárodním konvencím a válečným zvyklostem. Wette načrtává obraz "židobolševického" nepřítele, který spolu s adorací války a násilí ve Třetí říši vyústil ve vyhlazovací tažení na východní frontě. Autor se věnuje i konkrétním jednotlivým vojákům, zkoumá jejich poměr k válečné ideologii a na základě přímých svědectví a korespondence zjišťuje, že většina z nich se s propagandou aktivně identifikovala.
Vydal: Argo

Trhlina v dějinách (obálka knihy)Enzo Traverso: TRHLINA V DĚJINÁCH
Enzo Traverso je francouzský kulturní historik. Ve svém díle s podtitulem Esej o Osvětimi a intelektuálech se zabývá reakcí západní inteligence na zprávy o židovské genocidě, které vycházely na povrch ve čtyřicátých a padesátých letech minulého století. Komentuje jisté třecí plochy mezi intelektuály na jedné straně a přímými svědky holocaustu, z nichž mnozí své svědectví aktivně zpracovali, na straně druhé. Traverso diskutuje na základě myšlenek a literárních odkazů takových osobností evropského myšlení jako byli Primo Levi, Hannah Arendtová, Paul Celan či J.-P. Sartre, ale i Franz Kafka, který podle autora nastínil předobrazy mučení, které se pro evropské Židy stalo skutečností.
Vydal: Academia