Hollywood zažívá čas velkých sklizní

Los Angeles - Hollywood zažívá čas ekonomických rekordů: dvacetiprocentní nárůst zisku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. "Pravděpodobná odpověď by měla znít: do kin přicházejí kvalitnější filmy," podotýká John Fithian, prezident Národní asociace majitelů kin. "Jenže když se podíváte do historie, Hollywood je vždy nejúspěšnější tehdy, když Američané mají problémy a hledají unik ve filmech."

Z a p o m e n o u t   n a   r e a l i t u

Nejen Fithian poukazuje na to, že za růst tržeb může řada faktorů mimo filmový průmysl. Nejčastěji jsou uváděny ekonomické a vojenskopolitické nejistoty. Jen pro srovnání: v roce 1940, za druhé světové války, byla návštěvnost kin 3,1 miliardy diváků. Do roku 1943 se zvýšila na 4,3 miliard a zisky vzrostly ze 735 milionů na 1,3 miliard dolarů.

Jiní vysvětlují současný boom marketinkovou dovedností, která každý týden dokáže přitáhnout diváky na nové filmy. A další vykladači prohlašují, že za vše mohou multiplexy s ohromným množstvím sálů a sedadel a s digitálními technologiemi, které divákovi umí přivodit dosud nevídané zážitky.

Přitom se nijak nezastírá, že hollywoodské produkty v posledních letech umělecky přinejlepším stagnují. Mají jednodušší děj bez kontroverzních zápletek a hledí si hlavně toho, aby ekonomická rizika byla minimální.

„Každé studio točí pokračování úspěšných snímků nebo si vybere známé fenomény a zfilmuje je - příkladem může být Spiderman nebo Scooby-Doo,“ uvádí George F. Custen, profesor kinematografie z univerzity CUNY. „Televize tento způsob zábavy nedokázala nahradit, protože není tak společenská. V domácnostech je rušena telefony, tiskem, rádiem, vším možným. Pocit sounáležitosti v tmavé místnosti je nezanedbatelný faktor. Sledování filmu je v USA rituálem.“

N e d o s t á v á   s e   k i n

Nedávno zveřejněná zpráva společnosti Pricewaterhouse Coopers, týkající se budoucnosti zábavního průmyslu v letech 2002-2006, nevyznívá optimisticky. Předplatné časopisů má spadnout o 10,9 procenta, sledovanost televizní zábavy o 4,8 procenta a prodej knih o 5,6 procenta. Jedinou výjimkou je film. Ale za jakou cenu?

Podle listu Los Angeles Times do kin nyní přicházejí prakticky jen velkofilmy a takzvané malé filmy nemají šanci. Promítají se především trháky jako Spiderman, Hvězdné války, Minority Report (do tuzemska přijde v září) či Muži v černém 2. Letošní léto je nabito filmy, které zřejmě dlouho nepřežijí, ale během svého jepičího života musí porazit soupeře na pokud možno největším množství pláten.

Spiderman rozprostřel pavučiny v rekordním množství zhruba 7500 kin, Hvězdné války obsadily více než 3500 sálů, Spielbergovo Minority Report s Tomem Cruisem v hlavní roli zabralo další tři tisíce sálů. Vzhledem k tomu, že je ve Státech 32 000 kin, pak nemají filmy bez nákladné reklamy vlastně šanci dostat se během letní, nejlukrativnější sezony do distribuce.

D o m a   s e   n a t á č í   m é n ě

Objevil se ještě jeden zajímavý jev. Indický filmový průmysl přezdívaný Bollywood loni vyrobil 1013 filmů. Skoro dvakrát tak překonal produkci hollywoodských studií. Kromě toho pokračoval exodus štábů z Hollywoodu směrem do Kanady, Austrálie či Česka.  Přestože hvězdy jako George Clooney, Renee Zellwegerová a Steve Martin právě natáčejí v Los Angeles, minulý měsíc se v továrně na sny uskutečnilo v celkovém součtu od všech celovečerních produkcí pouhých 614 natáčecích dnů - to je o 391 méně než loni!

Zahraničí je příliš atraktivní pro americké producenty, protože daňové úlevy či levnější služby jim umožňují snadněji dodržet rozpočty. Studie z Centra pro data filmového průmyslu v Encinu uvádí, že od roku 1998, kdy Kanada začala daňovými úlevami podporovat filmový průmysl, ztratily Státy více než 4,1 miliard dolarů, což ročně odpovídá 25 000 pracovním místům v oboru.

Peníze zkrátka ve filmovém průmyslu stojí na prvním místě a boj o filmové sály se v Americe vyhrocuje. Ani inflace nejrůznějších „odborných cen“ situaci nepomáhá. Nezávislé a nízkorozpočtové filmy tak budou pro veřejnost ještě nedostupnější a nakonec i ještě více nepochopitelné, neboť se chtě nechtě bude rozvírat propast mezi nimi a středním proudem bourajícím rekordy.

Obří písmena září z kopce nad městem od roku 1923, tehdy tam však bylo napsáno Hollywoodland. Vinou počasí a vandalů písmena popadala a byla obnovena až po druhé světové válce. Ta současná jsou nová, z roku 1978.

,