Ze studíí Warner Bros, kde je postavena původní dekorace kavárny Central Perk...

Ze studíí Warner Bros, kde je postavena původní dekorace kavárny Central Perk ze seriálu Přátelé | foto: iDNES.cz

Továrna na sny. Jak jsem si v Hollywoodu zahrála v seriálu Přátelé

  • 12
Los Angeles (od naší zpravodajky) - Továrna na iluze – toto (ne)lichotivé přízvisko si americký Hollywood vysloužil už dávno. Přesto dodnes zůstává středem světového filmového i televizního dění. Nehledě na bollywoodské a jiné konkurence.

Sunset Boulevard – dějiště známého stejnojmenného filmu z padesátých let s Glorií Swansonovou, hollywoodská startovací čára pro mnoho zpěváků i komiků a v neposlední řadě i domov pro původní studia společnosti Warner Bros. Dnes však spíše palmami a horkými slunečními paprsky lemované muzeum toho, čím kdysi býval.

Dramatické světy plné kamer, reflektorů a velkolepých kulis totiž už dlouho žijí jinde. Třeba ve stotisícovém Burbanku, ležícím nedaleko Los Angeles, jinak „hlavním městě“ světových médií. Kromě nejsledovanějších amerických televizí NBC a ABC zde na ploše o rozloze desítek fotbalových stadionů sídlí také studia komiksového giganta Marvel, Disney nebo Warner Bros.

Dennodenně se sem sjíždějí tvůrci populárních seriálů Teorie velkého třesku, Mike a Molly nebo Gilmorových děvčat, aby pro diváky vymýšleli novou a novou zábavu.

Domov scenáristů

Kreativní prostředí, ve kterém zmiňované pořady vznikají, než se dostanou na plac, překvapuje nejvíce. Stačí si představit takovou běžnou ulici amerického předměstí, jakou známe třeba ze Stepfordských paniček nebo z Americké krásy.

„Ano, určitě si teď říkáte, že projíždíme jen tak po nějaké ulici, která dělala křoví mnoha filmům a seriálům,“ říká průvodce hollywoodskými studii Warner Bros. naší skupině návštěvníků. „A skutečně se nepletete. Právě se díváte na dům Hanny ze seriálu Prolhané krásky.

Vevnitř však ještě před rokem sedávali scenáristé sitkomu Dva a půl chlapa. Ten skončil loni v zimě, ale dům určitě brzy přiřadí někomu dalšímu,“ ukazuje. A dodává, že ve vedlejší budově posledních pár měsíců posedávala Amy Sherman-Palladinová se svým týmem a připravovala scénáře k pokračování Gilmorových děvčat, které se brzy objeví v programu streamovací služby Netflix.

Jinak otevřené exteriéry městečka Stars Hollow, ve kterém sídlí hlavní hrdinky Rory a Lorelai, tak zůstávají návštěvníkům prozatím uzavřené. Stejně jako mnohé další – i přesto, že je sobota a netočí se.

Jestli scenáristé dostávají pro práci od svých producentů rodinné domy přímo v srdci slavných hollywoodských studií, pak tvůrci světově proslulých talk show dostávají celé haly. Ať už jde o moderátora Conana O’Briena nebo Ellen DeGeneresovou, která se díky svému břitkému humoru po mnoha letech stává novým „americkým zlatíčkem“ ve stylu Oprah Winfreyové.

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)

A právě i to je možná důvod, proč má právě DeGeneresová haly hned dvě, a dokonce ještě několik menších budov k tomu. Ale není se čemu divit. Potřebuje své zázemí od posledního trhače lístků až po tým produkčních. Všechny tyto informace se však návštěvník bohužel dovídá pouze z úst průvodce, velké hvězdy tu při projížďce studii nepotkáte.

Příležitost nahlédnout pod pokličku světa filmových tvůrců přichází až v rámci takzvané Stage 48: Script to Screen. Tedy speciálního studia, které se vedení Warner Bros. rozhodlo pro návštěvníky otevřít před dvěma lety. Stage 48 umožňuje za virtuální přítomnosti velikánů filmového řemesla pochopit, jakým způsobem se odehrávají filmové castingy, jak se připravují kostýmy a masky nebo obhlížejí lokace.

Výjimkou není ani kurz speciálních efektů, ve kterém odborníci na scénách ze ságy Pán prstenů vysvětlují, jak funguje metoda forced perspective, která se využívala třeba při scénách hobitů s elfy, kdy je nutné, aby jedna z postav působila větší.

Zrežírovat Perryho

Ve studiu se na chvíli můžete stát i tvůrcem či postavou oblíbeného seriálu Přátelé a vyzkoušet si práci Garyho Halvorsona, který seriál režíroval, nebo herecké hvězdy Jennifer Anistonové. Ve studiích je totiž postavena původní dekorace kavárny Central Perk.

Matthew Perry v seriálu Přátelé

A právě v té se odehrává i scéna, která je prostříhaná tak, aby jeden člověk mohl sedět v režisérské židli a kombinovat původní záběry s Matthewem Perrym nebo Lisou Kudrowovou s těmi ze studia, kde sedí další návštěvníci a pokoušejí se sehrát svou vlastní scénu. Na výsledek se pak mohou podívat, a dokonce si jej na památku odnést domů.

Kromě studií Warner Bros. obdobnou zábavu v Los Angeles nabízí populárnější studia Universal, která se však spíše než na filmové řemeslo soustřeďují na zábavní atrakce.

A na rozdíl od Warner Bros., kde některými místy prostřednictvím obrazovek virtuálně provází DeGeneresová, se v Universalu představuje Jimmy Fallon, další oblíbený moderátor talk show, kterého však v Hollywoodu jen tak nepotkáte. Jeho pořad se natáčí v New Yorku. Všechno je tak trochu naoko – aby se divák „nažral“ a studio zůstalo celé.

Ani v dnešní době, která se svou přehnanou korektností hraje na co největší přísun reality, se totiž hollywoodské hvězdy nechtějí vzdát posledních obláčků tajemného oparu, které kolem nich ještě poletují, ale pomaličku mizí.