Hollywood také letos sází na jistoty

  • 2
Plány hollywoodských studií pro rok 2002 obsahují řadu pokračování úspěšných filmů i obnovené verze, tedy variace na vyzkoušená témata. "Zábava pro celou rodinu byla loni nejúspěšnější," říká Tricia Lewisová ze studia Warner Bros. a dodává: "Jestli jsme se v něčem poučili, pak právě v tom, že rodiny chtějí chodit společně do kina. A když jim nabídnete vhodný film, tak skutečně přijdou."

Zisky šly nahoru
V roce 2001 dosáhl zisk amerického filmového průmyslu rekordních 8,3 miliard dolarů. Šest děl překonalo hranici dvou set milionů, pět z nich bylo zaměřeno na děti. I letos přijdou nové pohádkové příběhy Clockstoppers, Hey Arnold!, Peter Pan II. či The Country Bears, prý první film od Disneyho vytvořený podle atrakce v zábavním parku.

Vůle k uměleckému riziku se zmenšuje s tím, jak rostou náklady na výrobu a propagaci. Jen marketingové výdaje na podporu atraktivního filmu dnes činí třicet i více milionů.

Napětí a duchařina
Co letí, a co ne? Za pozornost stojí úspěch filmu Sin Eater, jenž po vzoru Šestého smyslu kombinuje thriller s mysticismem a náboženstvím. Tvůrce Šestého smyslu M. Night Shyamalan v deníku Los Angeles Times řekl: "Vidím, že jsem započal jakýsi styl, ač jsem o tom vůbec neuvažoval. Měl bych být poctěn, ale spíše mě to zaráží."

Nicméně letos se Shyamalan vrací s filmem Signs, v němž farmář v podání Mela Gibsona jednou ráno najde obilná pole zoraná do pravidelných kruhů. Mají to na svědomí mimozemšťané? Martin Scorsese je z těch režisérů, kteří při výběru látky mají relativní svobodu. Jeho Gangs of New York podle románu Herberta Assburyho líčil příběh mladého irského imigranta, který touží pomstít vraždu svého otce.

Děj se odehrává na pozadí americké občanské války a rasových problémů. I kvůli hercům Leonardu DiCapriovi a Cameron Diazové stál film devadesát milionů - z kin se nevrátily, a to je ve Státech důvod k zamyšlení, jak dál. Steven Spielberg přichází se třemi díly. K dvacátému výročí premiéry E. T. - Mimozemšťana nachystal obnovenou verzi včetně záběrů, jež původně ve střižně skončily v koši.

Další jeho film Catch Me if You Can má v hlavních rolích DiCapria a Toma Hankse a námět podle skutečného osudu podvodníka Franka Abagnalea Jr., nejmladšího hledaného muže v historii FBI. A Minority Report je sci-fi s Tomem Cruisem v roli detektiva: díky nové technologii zajišťuje zločince ještě před zločinem, sám je však obviněn.

George Lucas vyrukuje s Epizodou II legendární ságy Hvězdných válek, v níž prý se značně promění galaxie i hlavní hrdinové. A ještě jedno dnes už slavné jméno: Steven Soderbergh uvede digitální snímek Full Frontal, jejž natočil loni na podzim během devatenácti dní a který se studio Miramax snaží propagovat jako pokračování jeho úspěšného filmu z roku 1989 Sex, lži a video.

Vděčná smrt
Častý námět tvoří ovdovělí, kteří si během manželství nestačili s partnerem vyřešit vztah a "dolaďují" jej jaksi ex post. Na Vánoce do amerických kin přijde zatím nepojmenovaný film, v němž filmová manželka Jima Carreyho Nicol Kidmanová zemře a vrátí se po letech, aby Carreymu ztížila vztah s novou přítelkyní.

Na příbuzné téma smrt manželky či manžela nabídne DreamWorks dva "kusy", nejprve The Time Machine s Guy Pearcem v hlavní roli a pak manželskou tragédii Road to Perdition, kde Tom Hanks hraje zabijáka, na jehož profesi doplatí rodina. Ve snímku Nebe ztělesní Cate Blanchettová ženu, jejíž manžel se předávkuje drogami, a do kin už přišel Protiúder, v němž hasič alias Arnold Schwarzenegger ztratí rodinu při bombovém útoku. Vesměs jde o snímky zakoupené pro český trh.

Takže i divák neamerický opět zjistí, že mnohem vzácnějším zbožím v továrně na sny jsou snímky o šťastných manželstvích, která vydrží navěky.