Stávkující scenáristé v Hollywoodu

Stávkující scenáristé v Hollywoodu | foto: ČTK

Hollywood stávkuje, české televize jsou v klidu

  • 4
Spor o kolektivní smlouvu mezi filmovými studii a americkými scenáristy pokračuje. Pondělní kolo vyjednávání totiž skončilo bezvýsledně a scenáristé dál odmítají pracovat.

Alespoň zatím to tak vypadá - americký televizní trh totiž začíná být v povážlivé krizi. Netočí se seriály jako Zoufalé manželky nebo 24 hodin, denní talkshow a pořady s živým publikem už před časem najely na reprízy.

Výsledek včerejšího jednání není veřejnosti známý, agentura AP s odvoláním na zdroj blízký rozhovorům mezi znesvářenými stranami uvedla, že svá současná stanoviska odmítají zveřejnit a jakkoli komentovat jak scenáristé, tak představitelé filmových studií.

Vůle patovou situaci vyřešit přitom je. Sdružení filmových a televizních scenáristů čítající dvanáct tisíc členů se s unií producentů zastupujících filmová studia opět sešlo dnes dopoledne na neutrální půdě s vyloučením novinářů v Los Angeles.

Scenáristé vstoupili do stávky před třemi týdny. Nesouhlasili totiž s výší tantiém, které by se jim vyplácely za prodej DVD, a nelíbil se jim také fakt, že za streamové verze svých děl by nedostali vůbec nic.

Hollywood přitom takové stávky už zná. Sdružení filmových a televizních scenáristů (WGA) se ze stejného důvodu vzbouřilo v roce 1960 a také v roce 1988. V obou případech stávka trvala dvaadvacet týdnů, v případě té druhé činily ztráty 500 milionů dolarů a v dlouhodobém důsledku klesla o procento návštěvnost.

Paradoxem je, že minulá stávka skončila přijetím smlouvy, která byla pro scenáristy v mnohém nevýhodnější než původní návrh. Toho se nyní chtějí vyjednavači vyvarovat.

Do současné situace už se vložili i politici. "Jednám se zúčastněnými stranami, protože si myslím, že je velmi důležité, abychom spor co nejrychleji urovnali, protože to má ohromný ekonomický dopad na náš stát," řekl před dvěma týdny kalifornský guvernér, někdejší Terminátor Arnold Schwarzenegger.

Obavy jsou předčasné
Stávka navíc může výrazně zpozdit dodávání nových řad seriálů do zahraničí. Pro české televize by to pak znamenalo, že by musely pracovat rychleji. Problémy by mohly nastat například s dabingem.

České komerční televize Nova a Prima si ale zatím nikterak hluboké vrásky nedělají. Mediální analytik Novy Milan Kruml uvedl, že televize by dopady stávky pocítily, kdyby trvala minimálně půl roku.

"Obecně jsou práva na televizní vysílání uvolňována později, takže to v praxi vypadá tak, že u některých seriálů máme zpoždění oproti uvedení ve Státech někdy o celou sezonu, někdy o několik měsíců," přitakává mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Nova má sice možnost nakupovat i evropské seriály, ale mnoho z nich je pro český trh nepoužitelných. Podle Krumla jsou ty americké výhodnější - divák je bere s nadsázkou a nebazíruje na tom, aby odpovídaly skutečnosti, kterou diváci znají z každodenního života.

Už zmíněné Zoufalé manželky jsou jedním z hlavních taháků Primy. Podle jejího mluvčího Ladislava Pavlíka chce v zimním vysílacím schématu divákům nabídnout třetí řadu tohoto seriálu, osud čtvrté je však kvůli protestu nejistý.

Případný "výpadek" je podle Pavlíka možné řešit nasazením jiných pořadů. Prima však úvahy o náhradě chybějících dílů stále považuje za předčasné a vyčkává, jak dopadnou jednání ve Spojených státech.

Jediné, z čeho mají zástupci soukromých televizí v tuto chvíli reálné obavy, je dopad na cenu nakupovaných pořadů. V případě, že by zástupci studií vyšli scenáristům vstříc, mohlo by to znamenat výrazné zdražení.

,