Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hollywood - město bez filmu?

  10:00aktualizováno  10:00
Nervozita, recese, prázdné restaurace. Tak vnímá Ameriku po 11. září včetně Hollywoodu distributor filmů Ivan Lacho. Ale současně mluví o lidech, kteří se snaží chovat pozitivně. Když je hvězda televizní show požádá, ať si koupí po jedné akcii letecké společnosti, udělají to. "Vědí, že potíže velkého podniku by se odrazily v dalších oblastech, a pomohou, když jde o hmatatelný způsob, ne o peníze poslané kamsi do prázdna," popisuje Lacho zemi, na jejímž západním pobřeží žije a nakupuje filmová práva už třetí rok.

Bojí se Američané případných nových útoků?

Ovšemže se bojí. Strachují se pustit děti do bazénů. Obávají se přívodů vzduchu do klimatizace, a ta je všude. Existuje příliš možností, odkud by mohl přijít úder, bylo by to velmi snadné.

Pracujete ve filmové sféře; pokračují diskuse o akčních filmech?


Stále se vedou polemiky. Kdykoli se něco stane, vina se hodí na filmy, protože jsou plné násilí. Ale většina z nich se točí podle knižních předloh - máme snad pálit i knihy? Osobně si myslím, že obrazů zbytečného násilí je ve filmech opravdu víc, než by diváci uvítali, thriller potřebuje spíš dobrý příběh. Ovšem filmy i knihy představují zejména obchod; rozhoduje tu poptávka.

Jak vnímá Amerika snahy vystřihnout z filmů třeba záběry "dvojčat" - zničených věží Světového obchodního centra?


Mnozí v tom vidí přehnanou aktivitu, pokus studií očistit se v očích veřejnosti. V časopise Variety psali: Bin Ládin vymazal realitu a vy teď chcete vymazat i její otisk, proč?! Také pozůstalí po obětech útoku oponují, že vystřižení "dvojčat" z filmů jako by naopak vymazávalo symbol, památku lidí, kteří tam zahynuli. Ani odložené premiéry sporných filmů nic neřeší, jen budou později.

Předvídáte tedy, že se příští strategie Hollywoodu nezmění?


Hollywood je řízen vlnami toho, co letí. Když se líbil záchodový humor Jima Carreyho, vznikaly komedie s Carreym; už vyšuměly. Nebo Quentin Tarantino: před lety v Cannes, když promítali Pravdivou romanci podle jeho scénáře, jsme si říkali, že ten krvavý humor snad do kin ani nekoupíme. Rok nato v Cannes vyhrál s Pulp Fiction. A kde je Tarantino dnes? Chodí po Hollywoodu a nic nového nenabízí. Ale hlavně: Hollywood je už město bez filmu.

Továrna na sny bez filmu? Jak to myslíte?


Ve studiích se točí televizní produkce, filmy vznikají všude jinde: na Novém Zélandu, v Austrálii, v Kanadě i v Praze. V čele studií už nesedí lidé, kteří mají čich na scénáře a rozhodují se podle nich, nýbrž finančníci z Wall Streetu. Ti nestaví projekty podle scénářů: najmou Julii Robertsovou za dvacet milionů, až pak režiséra a autora. Filmy na základě scénářů se rodí už jen v nezávislých produkcích, Hollywood pouze balí hvězdy do krabic.

Troufne si Hollywood na film o útoku z 11. září?


Už se o tom mluví, ale nezkusí to asi velká studia, spíš dravé malé produkce. Velkým studiím jde o pověst a image, malým jen o peníze, ti velcí musí myslet na své akcie na burze, malí nemají co ztratit. Vznikl film o případu kubánského chlapce, vznikne i o útoku na "dvojčata". Svoboda je absolutní: může točit, kdo chce a co chce, má-li dva miliony. Jiná věc je, zda to někdo koupí.

Změní se tedy vůbec něco, kromě vyšších bezpečnostních opatření?


Paradoxně by se do Hollywoodu mohla vrátit práce. V poslední době se kvůli požadavkům odborů hodně točilo mimo Státy. Jakmile zvedla finanční požadavky herecká hvězda, logicky chtěli víc i zvukaři, výtvarníci, všechna filmařská řemesla. Proto jezdily produkce do zahraničí za levnějšími službami a v Hollywoodu jste potkávali zkušené odborníky, kteří rok nezavadili o práci. Jenže teď se situace mění, hvězdy se bojí létat, odmítají vyjet z Los Angeles - a to by mohlo vrátit film zpátky do Hollywoodu.

A co teroristické hrozby? Je podle vás západní pobřeží Států stejně zranitelné jako východní?


Jistě, v tom není rozdíl. My jsme 11. září zrovna s dcerou vstávali do školy, když nás upozornil fax z Česka, co se už tři hodiny děje v New Yorku. A dlouho nebylo jasno o dvou letadlech, která údajně mířila do Los Angeles. Když jsem teď na cestách, denně volám rodině do Států, ať neotvírají žádné dopisy.

Distributor Ivan Lacho

Distributor filmů Ivan Lacho

Distributor filmů Ivan Lacho

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Najdete na iDNES.cz