Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hollywood - město bez filmu?

  10:00aktualizováno  10:00
Nervozita, recese, prázdné restaurace. Tak vnímá Ameriku po 11. září včetně Hollywoodu distributor filmů Ivan Lacho. Ale současně mluví o lidech, kteří se snaží chovat pozitivně. Když je hvězda televizní show požádá, ať si koupí po jedné akcii letecké společnosti, udělají to. "Vědí, že potíže velkého podniku by se odrazily v dalších oblastech, a pomohou, když jde o hmatatelný způsob, ne o peníze poslané kamsi do prázdna," popisuje Lacho zemi, na jejímž západním pobřeží žije a nakupuje filmová práva už třetí rok.

Bojí se Američané případných nových útoků?

Ovšemže se bojí. Strachují se pustit děti do bazénů. Obávají se přívodů vzduchu do klimatizace, a ta je všude. Existuje příliš možností, odkud by mohl přijít úder, bylo by to velmi snadné.

Pracujete ve filmové sféře; pokračují diskuse o akčních filmech?


Stále se vedou polemiky. Kdykoli se něco stane, vina se hodí na filmy, protože jsou plné násilí. Ale většina z nich se točí podle knižních předloh - máme snad pálit i knihy? Osobně si myslím, že obrazů zbytečného násilí je ve filmech opravdu víc, než by diváci uvítali, thriller potřebuje spíš dobrý příběh. Ovšem filmy i knihy představují zejména obchod; rozhoduje tu poptávka.

Jak vnímá Amerika snahy vystřihnout z filmů třeba záběry "dvojčat" - zničených věží Světového obchodního centra?


Mnozí v tom vidí přehnanou aktivitu, pokus studií očistit se v očích veřejnosti. V časopise Variety psali: Bin Ládin vymazal realitu a vy teď chcete vymazat i její otisk, proč?! Také pozůstalí po obětech útoku oponují, že vystřižení "dvojčat" z filmů jako by naopak vymazávalo symbol, památku lidí, kteří tam zahynuli. Ani odložené premiéry sporných filmů nic neřeší, jen budou později.

Předvídáte tedy, že se příští strategie Hollywoodu nezmění?


Hollywood je řízen vlnami toho, co letí. Když se líbil záchodový humor Jima Carreyho, vznikaly komedie s Carreym; už vyšuměly. Nebo Quentin Tarantino: před lety v Cannes, když promítali Pravdivou romanci podle jeho scénáře, jsme si říkali, že ten krvavý humor snad do kin ani nekoupíme. Rok nato v Cannes vyhrál s Pulp Fiction. A kde je Tarantino dnes? Chodí po Hollywoodu a nic nového nenabízí. Ale hlavně: Hollywood je už město bez filmu.

Továrna na sny bez filmu? Jak to myslíte?


Ve studiích se točí televizní produkce, filmy vznikají všude jinde: na Novém Zélandu, v Austrálii, v Kanadě i v Praze. V čele studií už nesedí lidé, kteří mají čich na scénáře a rozhodují se podle nich, nýbrž finančníci z Wall Streetu. Ti nestaví projekty podle scénářů: najmou Julii Robertsovou za dvacet milionů, až pak režiséra a autora. Filmy na základě scénářů se rodí už jen v nezávislých produkcích, Hollywood pouze balí hvězdy do krabic.

Troufne si Hollywood na film o útoku z 11. září?


Už se o tom mluví, ale nezkusí to asi velká studia, spíš dravé malé produkce. Velkým studiím jde o pověst a image, malým jen o peníze, ti velcí musí myslet na své akcie na burze, malí nemají co ztratit. Vznikl film o případu kubánského chlapce, vznikne i o útoku na "dvojčata". Svoboda je absolutní: může točit, kdo chce a co chce, má-li dva miliony. Jiná věc je, zda to někdo koupí.

Změní se tedy vůbec něco, kromě vyšších bezpečnostních opatření?


Paradoxně by se do Hollywoodu mohla vrátit práce. V poslední době se kvůli požadavkům odborů hodně točilo mimo Státy. Jakmile zvedla finanční požadavky herecká hvězda, logicky chtěli víc i zvukaři, výtvarníci, všechna filmařská řemesla. Proto jezdily produkce do zahraničí za levnějšími službami a v Hollywoodu jste potkávali zkušené odborníky, kteří rok nezavadili o práci. Jenže teď se situace mění, hvězdy se bojí létat, odmítají vyjet z Los Angeles - a to by mohlo vrátit film zpátky do Hollywoodu.

A co teroristické hrozby? Je podle vás západní pobřeží Států stejně zranitelné jako východní?


Jistě, v tom není rozdíl. My jsme 11. září zrovna s dcerou vstávali do školy, když nás upozornil fax z Česka, co se už tři hodiny děje v New Yorku. A dlouho nebylo jasno o dvou letadlech, která údajně mířila do Los Angeles. Když jsem teď na cestách, denně volám rodině do Států, ať neotvírají žádné dopisy.

Distributor Ivan Lacho

Distributor filmů Ivan Lacho

Distributor filmů Ivan Lacho

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz