Hollywood: Jste levní, rychlí, dobří

Patnáct producentských veličin z Hollywoodu strávilo v tuzemsku pracovní víkend. A před dnešním odletem vzkázali, že dalšímu přílivu amerických filmařů do Česka nestojí nic v cestě. "V Hollywoodu se traduje, že se dá vybírat vždy jen jediná ze tří možností: bude to buď levné, nebo rychlé, a nebo dobré. Praha však umí splnit všechny tři věci dohromady," říká Vance van Petten ze sdružení amerických producentů, jež spojuje na šestnáct set zámořských filmových společností.

Obavy, že po loňském útoku na Ameriku zůstanou hollywoodské produkce doma a omezí natáčení v zahraničí, už pominuly. "Ano, po 11. září panoval strach z cestování - ten se týkal celé americké veřejnosti, nejen filmařů. Herci jako každý jiný chtěli zůstat se svými blízkými, neradi opouštěli své rodiny. Ale tohle období trvalo je krátce, zase už točíme ve světě.

Některá území zůstávají problémová, ovšem Česko pokládáme za bezpečné místo," prohlásil muž jménem C.O. "Doc" Erickson ze studia MGM, jenž se podílel mimo jiné na snímcích Blade Runnner či Nikdy neříkej nikdy.

Důvody, proč se v posledních letech Američané stále častěji vracejí na zdejší půdu, shrnuje James Giernan z televizní společnosti HBO: "Najdeme tady pohromadě vše, co v jiných zemích bývá roztroušeno po jednotlivostech: kvalifikované pracovní síly, potřebná technická zařízení, cenově výhodné podmínky a současně nádherné, autenticky působící lokace. Dokonce jsem zatím zahlédl jen jediný vývěsní štít McDonald´s," žertuje.

Producenti totiž dodávají, že hollywoodský průmysl se mění. Éru příběhů uzavřených do jediného prostředí, černošské čtvrti či fotbalového stadinu, vystřídaly snímky, jejichž děj překračuje hranice a hrdinové putují světem od New Yorku přes Londýn a Prahu dál na východ. Současně už s sebou americké produkce nevozí čtyřicetičlenný štáb, nýbrž jen pár nejdůležitějších spolupracovníků; většinu profesí najímají na místě.

Při současném tuzemském natáčení Šanghajských rytířů, kde hlavní role hrají Jackie Chan a Owen Wilson, hosté například obdivovali dekorace, jmenovitě prý "železo místo plastů a šikovnou práci se dřevem". Kromě ateliérů navštívili okolí Prahy včetně zámku Nelahozeves, o konkrétních projektech, které by se tu točily, však nemluvili - s výjimkou filmu o americké dráze Antonína Dvořáka.