Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hollywood dál vládne Evropě

  11:58aktualizováno  11:58
I na přelomu tisíciletí zůstává pozice Hollywoodu na starém kontinentu nezměněna: také loni vládly americké filmy Evropě. "Nejvýmluvnější příklad: i starý snímek Vymítač ďábla vydělal v Itálii více peněz než kterýkoli tamní domácí titul," napsal filmový časopis Variety. Přesto se hollywoodská studia netváří příliš vítězoslavně. Důvodů je několik. Předně opět chyběl stoprocentní superhit typu Titaniku.

A dále, filmů je na trhu až příliš: loňských šest set titulů proti třem stům padesáti před pěti lety logicky znamená, že některé prostě zapadnou. Celkové loňské tržby z Evropy se tak tak přibližují výsledkům roku 1999 - přestože přibyla další multikina v Německu, do italských sálů se zaváděla klimatizace a ve Francii se snižovalo vstupné. A konečně zisky z evropského trhu, jakkoli se pořád zdají být závratné, při návratu do Států snižuje fakt, že dolar vůči měnám starého kontinentu posiluje.

Tržby amerických filmů
v roce 2000 (mil. dolarů)

Film ve světě doma
Mission: Impossible 2 323 215
Gladiátor 258 187
Americká krása 217 130
Příběh hraček 2 210 246
Šestý smysl 187 294
Myšák Stuart Little 158 140
Zelená míle 148 137
Dokonalá bouře 143 183
Dinosaurus 141 138
Zvláštní kapitolu pak v souboji mezi Amerikou a Evropou představuje Velká Británie, spřízněná se zámořskou filmovou velmocí nejen jazykově, ale často i koprodukčně či tvůrčími osobnostmi. Z nabídky roku 2000 se v Británii dostalo celkem osmnáct snímků nad tržby ve výši deset milionů liber, ovšem pět z nich bylo připsáno na konto domácího filmového průmyslu, například Slepičí úlet, Pláž či Podfu(c)k. Nadto nelze pominout, že i hity jako Gladiátor či Americká krása natočili režiséři britského původu.

Ve Francii se sice nejúspěšnějším filmem roku stalo domácí Taxi 2, národní pýchu ovšem trochu brzdí fakt, že jde o snímek přímo napodobující hollywoodský akční styl. Ostatní francouzské novinky naopak skončily až za americkou "kolekcí" ve složení Šestý smysl, Gladiátor, Příběh hraček 2 a Mission: Impossible 2. Německý žebříček vedou výhradně angloamerické hity - Prci, prci, prcičky, bondovka Jeden svět nestačí, Mission: Impossible 2, Šestý smysl, Americká krása - s tržbami dvakrát až třikrát vyššími, než vybojoval nejnavštěvovanější domácí titul Anatomie.

Podobný obraz skýtá Itálie: Americká krása, Gladiátor, Mission: Impossible 2, Nevěsta na útěku, Záhada Blair Witch, to jsou tamní králové kin roku 2000. A Španělsko? Stejná historie. I tam si dobyly prvenství americké filmy Šestý smysl, Gladiátor, Americká krása. Přesné výsledky tuzemské loňské návštěvnosti budou známy teprve koncem ledna, nicméně z průběžných dat se dá soudit, že na tom budeme možná lépe než tradiční kinematografie Evropy: po boku Gladiátora se totiž v souhrnných tržbách stále drží domácí hit sezony, Ondříčkovi a Zelenkovi Samotáři.

A jak si vedly hollywoodské hity v absolutních číslech? Nad hranici sto milionů dolarů na tržbách se loni dostalo osmnáct amerických filmů, ani jeden evropský; v roce 1999 se k takovým šestnácti hollywoodským obrům přiřadil jen francouzský komiksový hit Asterix a Obelix. Mnohé takzvané blockbustery čili výjimečné trháky vydělaly více peněz na domácí, tedy severoamerické půdě, kdežto jiné si větší díl zisků přivezly naopak ze světa. Například v případě Americké krásy, tvrdí ředitel distribuce společnosti DreamWorks Jonathan Chissick, pomohla světovému úspěchu mimořádně dlouhá, několikaměsíční pauza mezi uvedením ve Státech a v zahraničí.

"Mohli jsme tak připravit dosud největší programový plán, jaký se kdy týkal promítání některého z našich filmů, což nabudilo divácké očekávání. A když se k tomu přidaly oscarové nominace a pak i ceny, stala se Americká krása filmem, který se prostě vidět musí," vysvětluje Chissick. Obecně platná strategie však neexistuje. Ani odborníci citovaní ve Variety nedokážou vysvětlit, proč dosáhly srovnatelného ohlasu natolik rozdílné tituly jako rodinná komedie Fotr je lotr, studentská recese Road Trip a animovaný Slepičí úlet. Stejně tak vyhýbavé jsou i předpovědi oscarových favoritů za rok 2000.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz