Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hollywood dál vládne Evropě

  11:58aktualizováno  11:58
I na přelomu tisíciletí zůstává pozice Hollywoodu na starém kontinentu nezměněna: také loni vládly americké filmy Evropě. "Nejvýmluvnější příklad: i starý snímek Vymítač ďábla vydělal v Itálii více peněz než kterýkoli tamní domácí titul," napsal filmový časopis Variety. Přesto se hollywoodská studia netváří příliš vítězoslavně. Důvodů je několik. Předně opět chyběl stoprocentní superhit typu Titaniku.

A dále, filmů je na trhu až příliš: loňských šest set titulů proti třem stům padesáti před pěti lety logicky znamená, že některé prostě zapadnou. Celkové loňské tržby z Evropy se tak tak přibližují výsledkům roku 1999 - přestože přibyla další multikina v Německu, do italských sálů se zaváděla klimatizace a ve Francii se snižovalo vstupné. A konečně zisky z evropského trhu, jakkoli se pořád zdají být závratné, při návratu do Států snižuje fakt, že dolar vůči měnám starého kontinentu posiluje.

Tržby amerických filmů
v roce 2000 (mil. dolarů)

Film ve světě doma
Mission: Impossible 2 323 215
Gladiátor 258 187
Americká krása 217 130
Příběh hraček 2 210 246
Šestý smysl 187 294
Myšák Stuart Little 158 140
Zelená míle 148 137
Dokonalá bouře 143 183
Dinosaurus 141 138
Zvláštní kapitolu pak v souboji mezi Amerikou a Evropou představuje Velká Británie, spřízněná se zámořskou filmovou velmocí nejen jazykově, ale často i koprodukčně či tvůrčími osobnostmi. Z nabídky roku 2000 se v Británii dostalo celkem osmnáct snímků nad tržby ve výši deset milionů liber, ovšem pět z nich bylo připsáno na konto domácího filmového průmyslu, například Slepičí úlet, Pláž či Podfu(c)k. Nadto nelze pominout, že i hity jako Gladiátor či Americká krása natočili režiséři britského původu.

Ve Francii se sice nejúspěšnějším filmem roku stalo domácí Taxi 2, národní pýchu ovšem trochu brzdí fakt, že jde o snímek přímo napodobující hollywoodský akční styl. Ostatní francouzské novinky naopak skončily až za americkou "kolekcí" ve složení Šestý smysl, Gladiátor, Příběh hraček 2 a Mission: Impossible 2. Německý žebříček vedou výhradně angloamerické hity - Prci, prci, prcičky, bondovka Jeden svět nestačí, Mission: Impossible 2, Šestý smysl, Americká krása - s tržbami dvakrát až třikrát vyššími, než vybojoval nejnavštěvovanější domácí titul Anatomie.

Podobný obraz skýtá Itálie: Americká krása, Gladiátor, Mission: Impossible 2, Nevěsta na útěku, Záhada Blair Witch, to jsou tamní králové kin roku 2000. A Španělsko? Stejná historie. I tam si dobyly prvenství americké filmy Šestý smysl, Gladiátor, Americká krása. Přesné výsledky tuzemské loňské návštěvnosti budou známy teprve koncem ledna, nicméně z průběžných dat se dá soudit, že na tom budeme možná lépe než tradiční kinematografie Evropy: po boku Gladiátora se totiž v souhrnných tržbách stále drží domácí hit sezony, Ondříčkovi a Zelenkovi Samotáři.

A jak si vedly hollywoodské hity v absolutních číslech? Nad hranici sto milionů dolarů na tržbách se loni dostalo osmnáct amerických filmů, ani jeden evropský; v roce 1999 se k takovým šestnácti hollywoodským obrům přiřadil jen francouzský komiksový hit Asterix a Obelix. Mnohé takzvané blockbustery čili výjimečné trháky vydělaly více peněz na domácí, tedy severoamerické půdě, kdežto jiné si větší díl zisků přivezly naopak ze světa. Například v případě Americké krásy, tvrdí ředitel distribuce společnosti DreamWorks Jonathan Chissick, pomohla světovému úspěchu mimořádně dlouhá, několikaměsíční pauza mezi uvedením ve Státech a v zahraničí.

"Mohli jsme tak připravit dosud největší programový plán, jaký se kdy týkal promítání některého z našich filmů, což nabudilo divácké očekávání. A když se k tomu přidaly oscarové nominace a pak i ceny, stala se Americká krása filmem, který se prostě vidět musí," vysvětluje Chissick. Obecně platná strategie však neexistuje. Ani odborníci citovaní ve Variety nedokážou vysvětlit, proč dosáhly srovnatelného ohlasu natolik rozdílné tituly jako rodinná komedie Fotr je lotr, studentská recese Road Trip a animovaný Slepičí úlet. Stejně tak vyhýbavé jsou i předpovědi oscarových favoritů za rok 2000.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz