Philip Pullman

Philip Pullman | foto: archiv

Hodinový strojek, tajemný příběh pro děti

Jeden z výrazných spisovatelů současnosti, Brit Philip Pullman, při přebírání Whitbreadovy ceny před čtyřmi lety prohlásil, že základem úspěchu je dobrý příběh.

Tohoto předpokladu se držel i ve své dětské knize Hodinový strojek, která nyní vyšla česky.

Hlavní téma vyjadřuje již podtitul – příběh na jedno natažení. Pullman vychází z metafory času a hodin, z vyprávění, které se dá natáhnout a běží svým předurčeným rytmem. Každý skutek má svůj důsledek, stejně jako po "tik vždy následuje tak".

Je to další z nápaditých, pullmanovsky temných příběhů, byť se nedá srovnávat s promyšlenou, překvapivou kompozicí několika světů a provokativním tématem v opusu Jeho šerá hmota.

Na Hodinovém strojku je znát, že je určen spíše mladším čtenářům – už pro svou přehlednější stavbu, útlý rozsah a jednoznačněji vyhraněné charaktery. I když ani tentokrát si autor neodpustil několik dějových rovin.

Na počátku jde o povídku, kterou lehkomyslný německý mladík Fritz vypráví natěšenému hospodskému obecenstvu jednoho zimního večera. Má to však háček – Fritz neví, jak svůj strašidelný příběh o záhadném úmrtí prince, v jehož "srdci" se posléze našel hodinový strojek, zakončit.

Povídka se mu vymkne z rukou a doslova vstoupí do skutečnosti, dosud bezpečně vzdálené přízraky jsou náhle nebezpečně blízko – mág Kalmenius se svými dvěma protikladnými výtvory: smrtícím rytířem Želízem a křehkým princem Floriánem.

Co se má stát, stane se
Mrazivost knížky vyplývá z neodvratitelnosti, nezměnitelnosti toho, co se musí odestát, zvláště když v jedné scéně vlci rozsápou lidumila, jehož jediným "proviněním" je přílišná oddanost.

Autor nijak násilně, naopak efektně vstupuje do děje svými poznámkami: jednou ironicky, podruhé starostlivě, potřetí prorocky, počtvrté stupňuje napětí a jako zděšený čtenář si před hrůzami zakrývá oči.

V knize zaznívá také jedna z klíčových Pullmanových otázek: dá se podobně jako příběh natáhnout lidský život? Je možné nastavit budoucnost tak, aby do sebe události zapadly jako součástky do hodinek a nakonec doběhly ke kýženému konci?

Autor nezastírá převahu poučeného vypravěče, který leccos ví o nespravedlnostech světa a který ke svému pedagogickému nabádání musí zároveň dodat, že dobrosrdečnost může být terčem výsměchu a pohrdání a i to největší úsilí může skončit prohrou. Ale není větší chybou to vzdát předem?

PHILIP PULLMAN - Hodinový strojek
Přeložila Dominika Křesťanová. Mladá fronta, 94 stran. Doporučená cena 139 korun.
Hodnocení MF DNES: