Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodinová hra je přes skvělé herce zklamáním

  11:22aktualizováno  11:22
Originální název Hodinové hry amerického spisovatele, scenáristy a dramatika Adama Rappa zní Red Light Winter. V Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí ji uvedl mladý režisér Zdeněk Janáček.

Ze hry Hodinová hra | foto: Divadlo Na zábradlí

Děj se odehrává v pokoji amsterdamského hodinového hotelu, inscenace navíc trvá přibližně šedesát minut, takže český titul (podobně jako anglický, odkazující k známé čtvrti "červených luceren") je vskutku trefný.

Jinak však představení připomíná spíše školní cvičení. Sporný je už samotný výběr textu z roku 2005 − svým tématem nepřináší nic nového, je to odvar z několika děl tzv. coolness dramatiky.

Mluví se o prostituci, drogách, AIDS; francouzská zpěvačka a zároveň lehká žena roztomile žvatlá rozvalená na obří posteli, dva muži vedou více či méně silácké řeči o sexu.

Osudy postav, jejich charaktery a osobní příběhy jsou nahozeny ledabyle, takže už po pár minutách se zdá, že Hodinová hra měla zůstat raději na papíře. Tři hrdinové na jevišti se až do konce motají v jedné situaci, klábosením občas prosvitne nějaká informace o jejich životech.

Například ve třetí třetině se po nudných dialozích mezi Christinou (Magda Sidonová) a Mattem (Ladislav Hampl) o jeho intimním životě a problémech se spánkem najednou dozvídáme, že Christina onemocněla AIDS. Matt reaguje replikami "Ach. Do prdele… Ty jo. To je mi doopravdy líto." Christina odpoví: "Díky."

Navzdory obsazení výbornými herci, jejichž trojlístek doplňuje Natália Drabiščáková coby Davis (přisprostlého chlápka zvládla se ctí) a kteří se snaží vykřesat ze svých rolí maximum, inscenace vyznívá poněkud rozpačitě. Hodinová, a přesto nekonečně dlouhá etuda z nevěstince bohužel ničím nepřekvapí.

ADAM RAPP  Hodinová hra
Divadlo Na zábradlí, Praha. Scéna a režie Zdeněk Janáček, překlad Petr Onufer, premiéra 12. a 13. ledna, délka představení 60 minut.
Hodnocení MF DNES: 30 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Najdete na iDNES.cz