Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodinka s Darou Rolins

  16:11aktualizováno  16:11
Dlouho očekávané a v hudebních kuloárech hodně diskutované nové album Dary Rolins je na světě. Na hodinový disk nazvaný What´s My Name pohledná zpěvačka namíchala třináct skladeb, v nichž se střídá slovenština s angličtinou. Na realizace nové desky se producentsky a autorsky podílel Jan Kleník z Ohm Square a přispěl i frontman Monkey Business Roman Holý. S pilotní skladbou Na teba sa dívam se posluchači mohli seznámit v předvánoční televizní kampani na parfém Exclamation.

Soutěžit o nová CD Dary Rolins můžete ZDE


Dara Rolins, proslavená jako Darinka Rolincová, která zpívala s Karlem Gottem hit Zvonky štěstí, v poslední době nechala ovlivnit klubovou scénou a projektem Suitt, který představila s DJ Tvyksem. Na nové desce namíchala hip-hop, funky i soul. Dara Rolins je autorkou všech slovenských textů. Výjimkou je píseň Jako motýli s Danem Bártou a Charlie One. Každý si k ní složil vlastní text, jenž zpívá v rodném jazyce. Dara Rolins je také u všech skladeb spoluautorkou hudby.

S Darou Rolins o novém CD

Proč CD vzniklo?
Popudem rozhodně nebylo pravidlo vydat za rok, dva desku, aby se na interpreta či kapelu nezapomnělo. CD se má dělat jen tehdy, když máš co sdělit. A já ten pocit měla. Zkrátka nazrál čas sobě i posluchačům objasnit, kdo vlastně jsem. Darinka Rolincová s pomyslnou koulí Zvonků štěstí nebo Dara Rolins, která si od jedenadvaceti buduje svou tvář, jde vlastní cestou? Řada lidí neví, jak se Dara Rolins píše a často tápe, kam se ubírá. What´s My Name je odpovědí. Naprosto odpovídá mému vkusu, současnému hudebnímu názoru.

O jaký žánr tedy jde?
Poslední dva roky mě hodně ovlivnila klubová scéna, projekt Suitt, kterým jsem se na ní s DJ Tvyksem představila. Ten byl také impulsem k natočení CD. Původní nápad se ale díky dalším lidem rozrůstal. Ráda experimentuju, proto jsem se jejich nápadům nebránila. Vydavatelství mi nechalo volné ruce, což bylo podstatné. Až do momentu natáčení nikdo přesně nevěděl, kam se bude deska ubírat. Jedna věc ale byla všem jasná – spojit zdánlivě nepropojitelné proudy. Byl tu element klubového světa DJ Tvykse, byl tu výrazný producent, undergroundový Honza Kleník z uznávané formace Ohm Sguare.

WHAT´S MY NAME
Dara Rolins

1 Na teba sa dívam
2 Rush
3 Ležím na tráve
4 Give me back
5 Feeling free
6 Solid
7 Jako motýli
8 2much 4love
9 Working all day
10 What´s my name
11 Tossing and turning
12 Hold on 2me
13 Tell me
celkový čas: 60:14
A také já, která tíhne k soulu, hip-hopu, funky muzice... Teritoriu, jež staví na melodii, harmonii, písničce jako takové. Výsledkem je CD, které je záležitostí vychytaných zvuků, stejně jako živé hudby – kytary, baskytary, bubnů. Téměř ve všech skladbách zazní smyčcové kvarteto. Troufám si tvrdit, že se záměr podařil. Samozřejmě zásluhou řady českých muzikantských osobností, které jsem naštěstí bez dlouhého vysvětlování a přemlouvání ke spolupráci vyzvala. Myslím, že toto neobvyklé spojení kdekoho bavilo.

O jaké osobnosti se konkrétně jedná?
O DJ Tvyksovi a Honzovi Kleníkovi, který CD producentsky zastřešil, jsem se už zmínila. S deskou je spojený i Dan Bárta, dále Roman Holý coby producent a autor duetu, který zpívám z Matějem Rupertem z Mokey Bussines. Ze stejné skupiny je i zpěvačka Tonya, mezi přizvanými hosty figuruje i Charlie One a řada zajímavých muzikantů. Těžko všechny jmenovat.

Kdo z autorů se na desce podílel?
Slovenské texty jsem napsala sama, ostatní pochází z dílny dvou anglických autorů. Výjimkou je písnička s Danem Bártou a Charlie One – každý z nás si k ní složil vlastní text, jenž zpívá v rodném jazyce. U všech skladeb jsem spoluautorem hudby, většinou s Honzou Kleníkem. Je tu i věc od Tvykse a Romana Holého.

A kdo stojí za obalem CD?
S důvěrou jsem vsadila na grafické studio Stereo Comunication, které umí komunikovat s mladými lidmi. Dělá řadu billboardů, plakátů a upoutávek na hudební party, akce pro mladé. Jeho billboardy proti rasismu mě zaujaly. Jedná se grafiku, která se nepodbízí, je elegantní, vkusná. Konvenuje přísnému a náročnému publiku, které laciné efekty odmítá. Studiu jsem svěřila návrh, celkovou koncepci. A spolu s ním oslovila fotografa Onřeje Pýchu, který nezklamal.

Je tu i klip...
Týká se titulní písně desky, singlu Na těba sa dívám. Jistým divákům bude povědomý – část z něj se použila na reklamní spot k parfému Exclamation, kterého jsem tváří. Do klipu mě oblékla návrhářka Alice Abraham. Točili jsme v ulicích Prahy, v Duplexu, interiéru Café-café, kde proběhne i křest desky. Kompakt se nebude polévat šampaňským, ale vonět Exclamationem.

Bude turné?
Začne záhy po křtu a proběhne v klubech v Čechách a na Slovensku. Na jevišti budu já, tanečníci a živá kapela FBI. Element klubu je pro mě důležitý, před námi i po nás hraje DJ, vystoupení je součástí party, nikoli vyčleněným koncertem.

Jaké pocity máš po natočení What´s My Name?
Desku budu umět zhodnotit až s odstupem času. Každý ze zúčastněných lidí na ní zanechal stopu, spolupráce s nimi byla jedna z nejzajímavějších v mém životě. U tohoto CD jsem byla od začátku až do konce u všeho. U každé noty, která vznikala. Nefigurovala jsem pouze jako interpret, ale také jako autor a svým způsobem i koproducent.

Ke kterým posluchačům míříš?
Především k mladým lidem, ti mě už více registrují jako Daru Rolins. Pokud zaujmu i starší publikum, které tíhne k Darince či Darině Rolincové, budu jen ráda.


DARA ROLINS
biografie v datech

7. 12. 1972
Přichází v Bratislavě na svět jako druhá dcera Zlatky a Dušana Rolincových. Odmalička zpívá, chová se jako kluk a starší setra Jana je jejím strážným andělem. Táta jí přezdívá kocúrik...
14. 10. 1980
vyhazují Daru ze sboru - prý není týmovým hráčem. Verdikt nese těžce. Sestra Jana ji tentýž rok dovede k učiteli zpěvu Františkovi Tugendliebovi. Tenkrát k němu chodí všechny hvězdy a on ji přijímá mezi ně.
12. 7. 1981
začíná s řeckým režisérem natáčet svůj první hudební film Zázračný autobus.
2. 12. 1982
se poprvé umístí v anketě Zlatý slavík. V devíti letech obsadí třicátou prvou příčku této soutěže.
8. 7. 1983
začíná natáčet svou LP desku Keby som bola princezna Arabela. Také dokončí třetí film, a se skupinou YPS absolvuje letní koncertní turné. Ve Zlatém slavíku postoupí o sedmnáct míst výš – je čtrnáctá.
6. 12. 1984
vystupuje s Karlem Gottem v pražské Lucerně, kde má premiéru osudový duet Zvonky štěstí. Ve Zlatém slavíku, jediné prestižní soutěži toho druhu u nás, je osmá.
21. 11. 1985
nahrává německou verzi zmíněného hitu o zvoncích štěstí: Fang das Licht. Sukces se opakuje, s Karlem dobývá hitparády v německy mluvících zemích, kde se této písně v rekordním čase prodá půl milionu nosičů.
6. 9. 1986
vychází druhá, československy zpívaná LP deska Darinka. Producentem je Láďa Štaidl a její interpretka si zahrává s myšlenkou odejít do Prahy...
1. 9. 1987
začíná studovat hudebně-dramatický obor na bratislavské konzervatoři. Je jí patnáct a ve Zlatém slavíku se ocitá na pátém místě.
30. 1. 1988
se spolu se sestrou stěhuje do Prahy a ve studiu pokračuje na zdejší Státní konzervatoři.
10. 5. 1988
nahrává třetí LP desku Čo o mně vieš.
22. 5. 1989
začíná s Jurajem Jakubiskem natáčet koprodukční muzikál Téměř růžový příběh.
7. 4. 1990
vydává Supraphon její další LP desku. Má totožný název jako Jakubiskův film a stejně se jmenuje i turné, jež záhy následuje.
9. 11. 1992
se společně s Danem Hádlem autorsky podílí na desce nejslavnější černošské skupiny Kool and the Gang, albu Unite, písni Better late than never.
1. 1. 1993
se rozhodne opustit stáj Ládi Štaidla. Chce vybřednout ze stereotypu, cestovat, leccos si ujasnit. Odlétá do USA.
26. 4. 1995
přeruší americký pobyt, podepisuje kontrakt s německým BMG, v Londýně a ve Frankfurtu nahrává pátou desku.
6. 3. 1996
vychází What you see is what you get. Celé CD je v angličtině a ona ho považuje za start nové kariéry.
5. 12. 1997
vychází šestá deska Sen lásky inspirovaná slavnými operními áriemi.
16. 12. 1998
koncertuje ve vyprodané Lucerně se skupinou Sexy Dancers poté, co získali dvě Grammy, uznání posluchačů i kritiků.
20. 12. 1998
vychází sedmá deska. Jedná se o výběr hitů s názvem Darina Rolincová 1983-1998.
1. 1. 1999
pokračuje v přípravě na dalším CD. Nikam nespěchá, na desce pracuje v USA a jak říká, je obklopená zajímavými muzikanty, producenty a poprvé má možnost se pohybovat v opravdovém světě amerického šoubyznysu. 
18. 3. 2000
proběhne v pražském klubu Karlovy Lázně premiéra vystoupení Dara Rolins / DJ Tvyks.
19. 8. 2000
startuje s DJ Tvyksem projekt SUIIT, začíná se etablovat na klubové scéně, žít jejím životem...
17. 3. 2001
se SUIIT představí i na České Grammy 2000, začíná příprava desky pro Sony Music Bonton v produkci Honzy Kleníka ze skupiny Ohm Square.
30. 5. 2001
spojuje své jméno s restaurací a klubem Duplex, který na Václavském náměstí v Praze jako spolumajitelka otvírá. Duplex se brzy stává populárním místem společenského dění. A ona se v souvislosti s ním podílí na vydání své afrodisiakální kuchařky.

Dara Rolins - What´s My Name.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Hrůza na Špicberkách
VIDEO: Plodková na toulkách po Špicberkách, Hrůza představuje Polárku

Jeden z nejoblíbenějších autorů české populární hudby a zpěvák Michal Hrůza posílá do světa další singl z alba Sám se sebou nazvaný Polárka. Klip se natáčel na...  celý článek

David Koller vyzval tuzemské hudebníky, aby předělali některé z jeho sólových...
Než přijde nové album Lucie, zahraje David Koller své hity akusticky

Ještě než se příští rok začnou dít velké věci kolem Lucie, můžou si fanoušci poslechnout muziku Davida Kollera v méně tradičním pojetí. Hudebník se svou...  celý článek

Houslista Leonidas Kavakos a dirigent Jakub Hrůša na zahajovacím koncertě 122....
GLOSA: Filharmonie bez Bělohlávka a proč je Byčkov rozumná volba

Česká filharmonie odstartovala 122. sezonu. Na konci té minulé přišla o šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, místo nějž převzal taktovku zahajovacího večera Jakub...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.