Ilustrace Jiřího Šalamouna k Hobitovi

Ilustrace Jiřího Šalamouna k Hobitovi | foto: Jiří Šalamoun

Hobit je prý pro současné děti příliš chlupatý, pomalý a starý

  • 24
Současné děti Hobit příliš neláká, dávají přednost akčnějším a modernějším knihám. Jméno větru – Kronika královraha. Válka čarodějek – Klan vlčice. Tajemství gobelínu – Probuzení Astarotha. To jsou názvy fantasy knih, které jsou zrovna v kurzu.

V brněnské Knihovně Jiřího Mahena patří k nejlépe a nejčastěji hodnoceným titulům žánru. Všechny vyšly v posledních letech a mají mnohem blíž k rychlým akčním filmům než k Hobitovi.

I pražská Městská knihovna potvrzuje, že na půjčení Tolkiena čtenáři nemusí čekat. Na rozdíl třeba od upírské ságy Stephenie Meyerové. Knihovny i knihkupectví zkrátka hlásí: filmová adaptace příběhu o cestě pana Pytlíka tam a zase zpátky sice zvyšuje zájem o Tolkienovy knihy, ale nijak závratně a navíc ho z velké části projevují nostalgičtí dospělí.

Náctiletým kromě drsnější akce chybí v Hobitovi milostná zápletka a lidský hrdina, s nímž by se mohli snáze identifikovat. Bilbo je na rozdíl od Eragona, Harryho Pottera nebo Maxe z Tajemství gobelínu na současné děti příliš usedlý, chlupatý a (s prominutím) starý. Potvrzují to nejen knihovny.

"Čtu spíš sci-fi a horory. Když jsem byla malá, měla jsem dračí období, četla jsem všechno, kde se objevili draci," říká sedmačka Klára Kastnerová. Přečetla i ty nejtlustší svazky Harryho Pottera.

Ale Hobit? "Hobita jsem nečetla, ani Společenstvo prstenu. Film Hobit jsem viděla jenom přes rameno v autobuse, kde ho vedle mě sledovali. Proč jsem si to nepustila? Protože ten film je hrozně dlouhej a má strašně pomalej děj," vysvětluje.

Mezi její desítkou nejoblíbenějších knih by nic od Tolkiena nebylo. "Byl by tam Harry Potter a Jak vycvičit draka," bere na milost alespoň některé fantasy tituly.

Od rodičů k dětem

Pražská Městská knihovna sleduje nejpůjčovanější knihy od roku 2005, za ta léta si Hobita půjčilo 12 881 čtenářů. "Věkově jsou od třinácti do devětadevadesáti," říká s trochou nadsázky mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Nejstarší vydání z Odeonu z roku 1979 knihovny už vesměs nemají, zato disponují řadou map Středozemě, hobitím komiksem, několika ilustrovanými slovníky tolkienologie či audioknihou.

Nejpůjčovanějším vydáním Hobita je to z roku 1991 s ilustracemi Jiřího Šalamouna, výtvarníka, který nakreslil třeba i Maxipsa Fíka. Zatímco ostatní vydání z Mladé fronty či z Arga mají knihovny obvykle v regálech pro dospělé, tohle bývá právě kvůli obrázkům v oddělení pro děti.

Výjimku mezi dospívajícími, které Hobit nebere, tvoří hlavně ti, jejichž rodiče Tolkiena milují a postarali se o to, aby ho jejich potomci četli bez ohledu na módu. "Mohla jsem být tak v první třídě, když mi taťka poprvé Hobita četl," přiznává Tolkienova fanynka na webu Databáze knih.

Tolkienovy knihy tady patří k nejoblíbenějším – a většina čtenářů se shoduje v tom, že si jeho příběhy zaslouží dostat šanci dřív, než člověk půjde na Jacksonovu filmovou verzi do kina.