Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlídač č. 47 rozdával ve Varech „bozky“ a vzpomínky

  16:33aktualizováno  16:33
Režisér Filip Renč miluje výzvy: jak jinak si vysvětlit, že se po akčním thrilleru Na vlastní nebezpečí vrhl na ambiciózní umělecký snímek Hlídač č. 47, který je remakem prvorepublikového filmu Jana Rovenského.

43. MFFKV - prezentace Hlídač č. 47 - Lucia Šipošová a Karel Roden - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (8. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

První záběry projektu s názvem Hlídač. 47, které společně s hlavními představiteli - Karlem Rodenem a Luciou Šipošovou - představil na karlovarském festivalu, dávají tušit, že premiéra, plánovaná na 27. listopadu, bude významnou událostí.

"Do premiéry je ještě daleko, ale jsem vděčný už jen za to, že se nám film vůbec podařilo zrealizovat," přiznal se režisér Filip Renč.

Rodena ochránili před mrazem
Scénář Eduarda Vernera dostal před šesti lety, ale jak už to bývá, projekt musel nadlouho k ledu. "Když se konečně začalo něco dít, musel se scénáře chopit Zdeněk Zelenka, Eduard bohužel mezitím zemřel. O to cennější je, že jsme ho nakonec opravdu natočili," připomněl Renč, jak složitá anabáze realizaci Hlídače předcházela.

Jak neopomněl zmínit nikdo ze zúčastněných, snadné nebylo ani samotné natáčení. Proti filmařům se totiž loni v zimě postavilo počasí, které je potrápilo sněhovou bouří i oblevou.

"Nejdřív jsme se brodili v blátě a vraceli jsme se promočení na kost. Pak přišla sněhová bouře, napadlo půl metru sněhu, se kterým jsme bojovali. A nakonec udeřil mráz, což bylo snad ještě horší. Je zázrak, že jsem po to všem nebyl dokonce ani trochu nastydlý," pochvaloval si servis štábu Karel Roden, který si v příběhu, založeném na absurdní hříčce osudu, zahrál titulní roli.

Šipošová posílala polibky
Další velké role připadly Vladimíru Dlouhému, Václavu Jiráčkovi a  Lucii Šipošové. Poslední dva jmenovaní si zahráli už v posledním Renčově filmu, tam šlo ovšem o menší role. "Slíbil jsem, že jim dám příště větší prostor, jsou totiž skvělí," vysvětlil Renč.

Lucia Šipošová mu poklonu vrátila i s polibky: "Bylo to celé krásné a romantické, jsem za tu příležitost vděčná. Dokonce jsem si říkala, že je ta role tak nádherná, že už bych snad mohla i umřít. Ale ne, samozřejmě doufám, že přijdou ještě další role. Bozkávám," zakončila nadšeně herečka.

Původní film z roku 1937, natočený podle scénáře Otakara Vávry, vypráví silný příběh o lásce a oběti, a přestože začíná happy endem, ve výsledku přinese tragédii takřka antických rozměrů.

Železniční hlídač Douša (K. Roden) sice zachrání mladíka před sebevraždou, ten se ale následně zamiluje do jeho manželky a při záletech využívá Doušova handicapu - hluchoty. V Renčově verzi, která stála desetinu toho co Jakubiskova Bathory, se nicméně diváci dočkají nejen dojemné lovestory, ale i velkolepé podívané v podobě působivě nasnímaných válečných scén.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních...

Najdete na iDNES.cz