Hledání pravé Nohavicovy tváře dostalo základy

  4:29aktualizováno  4:29
Osobnost Jaromíra Nohavici, jež přitahuje veřejnost svými písněmi, osudem i problémy, ke knižnímu zpracování již léta vybízí. Nakonec to byl publicista Josef Rauvolf, který dal dohromady rozsáhlý profil Hledání Jaromíra Nohavici.

Jaromír Nohavica, Koncert pro všechny slušný lidi, 3.12. 1989 | foto: Muzeum a archiv populární hudby

Je to vlastně životopis ostravského písničkáře, prošpikovaný citáty a dotažený až do roku 2006. Nevyhýbá se ani Nohavicovým problémům s alkoholem nebo se Státní bezpečností.

Práce o 352 stranách vznikla s vědomím, jak těžké je napsat knihu o Nohavicovi bez Nohavici. Autor totiž neměl šanci s uzavřeným písničkářem častěji, a hlavně podrobněji hovořit. Výhodou publicisty Josefa Rauvolfa (*1953) však byla skutečnost, že rozsáhlejší, a především aktuálnější kniha o Jaromíru Nohavicovi zatím v Česku nevyšla.

Respekt k talentu
Knížka sleduje Nohavicovu cestu od narození přes ostravské dětství, rodinné zázemí, textování pro severomoravské kapely či Marii Rottrovou i památný koncert na Folkovém kolotoči, na kterém Nohavica v roce 1982 poprvé zazářil.

Písničkář hovoří z dříve publikovaných rozhovorů, nechybějí ani četné postřehy recenzentů, ale některé citáty jsou příliš dlouhé a občas i překrývají Rauvolfův autorský vklad.

Na druhou stranu Rauvolf citáty dobře propojuje a doplňuje vlastními vývody, sleduje Nohavicu v kontextu 80. a 90. let. A přidává vzpomínky písničkáře Pavla Lohonky či bývalého dramaturga festivalů Porta Michala Juppa Konečného. Avšak lidí, kteří se s Nohavicou znali, mohlo promluvit víc – profilovou mozaiku by obohatili dalšími, dosud nepublikovanými informacemi nebo pocity.

Rauvolf zůstává k písničkáři korektní, respektuje Nohavicův talent, chce jej popsat i vysvětlit. Výtečná je třeba kapitola, ve které ukazuje vliv básníků Karla Hynka Máchy, Jaroslava Seiferta či Karla Šiktance na Nohavicovu tvorbu. Právě v kapitolách, ve kterých toho Rauvolf může více dodat i za sebe, je knížka nejzajímavější.

Uzavřené i otevřené kapitoly
Autorovi správně záleží na tom, aby textu porozuměla i nejmladší generace. Vysvětluje, co byly vinylové desky, nebo obtíže, které měli písničkáři za totality. Nechybí připomenutí, že Nohavicu, který byl v roce 1985 vypovězen z festivalu Porta, osobně "doprovodil" tehdejší svazácký funkcionář Miroslav Šlouf, po listopadu 1989 jeden z poradců politika Miloše Zemana.

Velký a vítězný boj Jaromíra Nohavici s alkoholem je dobře zpracované téma knížky. Jiné Nohavicovo střetnutí, tentokrát se Státní bezpečností, je rozvedeno až k nedávné písňové reakci Udavač z Těšína od Jaroslava Hutky.

Aniž by Nohavicu soudil, a to je pozitivum knížky, Rauvolf shrnuje, co bylo dosud objeveno v archivech StB, a připojuje názory kolegů písničkářů. Knížka Nohavicovu osobnost úplně neodkrývá, spíš kolem ní krouží. Pevněji písničkáře uchopí v hudební tvorbě, která je široká od Tří čuníků až po přebásněná libreta Mozartových oper.

Hledání Jaromíra Nohavici je příznačný a stále otevřený název. I téma. Hodlá k němu přispět i sám Nohavica. Do roku 2009 má dokončit knihu vzpomínek, jejíž části publikuje na svých internetových stránkách.

Hledání Jaromíra Nohavici tedy pokračuje. Tato knížka k němu položila solidní základy.

JOSEF RAUVOLF - Hledání Jaromíra Nohavici
Daranus, 352 stran, doporučená cena 349 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Jak filmaře Ivana Passera česali na Hitlera a matku měl u partyzánů

Eva Límanová ve filmu Zlatá reneta (1965)

Sestra filmaře Ivana Passera Eva Límanová v 83 letech vypráví příběh jejich společného dětství v knize Chodí pešek...

RECENZE: Čtvrtá Aristokratka je bláznivější, ale Boček se motá v kruhu

Záběr ze zkoušek hry Poslední aristokratka

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Dlouhý název nese nejnovější pokračování oblíbené série spisovatele...

Z psychiatra mistrem sci-fi. Do Česka přijede ceněný Sergej Lukjaněnko

Ruský spisovatel Sergej Lukjaněnko

Vystudoval na psychiatra, nakonec jej však život zavedl ke sci-fi. Autor populárního cyklu románů Hlídka zavítá v úterý...

Najdete na iDNES.cz