Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledají se nedokončené Werichovy zahraniční filmy

  0:48aktualizováno  0:48
Císařova pekaře a Pekařova císaře zná každý. Ale méně už se ví o filmech, které Jan Werich natočil v zahraničí. A nedokončené projekty herce, od jehož smrti uplyne za pár dní dvacet osm let, mají osud takřka neznámý - alespoň zatím. Neboť spisovatel a strážce odkazu legend Ondřej Suchý hledá dál.

Jan Werich v dramatu Dvacátá pátá hodina | foto: archiv Ondřeje Suchého

"Za osudy zapomenutých filmů či herců jdu po své soukromé linii, bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá, a ještě jsem nikdy nelitoval," věří Suchý na poklady, které se občas vynoří na půdách. A Werich, to je jeho srdeční záležitost.

Před časem třeba zjistil, že v roce 1961 Werich hrál ve východoněmeckém historickém filmu Italské capriccio poměrně velkou roli Dona Marcia. "Tady se o tom nevědělo, kdežto v Německu se dal film koupit na videokazetě," vysvětluje.

Jan Werich ve filmu Italské capriccio

Nové pátrání nasměroval Suchý za pomoci Petra Adlera, novináře žijícího v Kanadě, do Spojených států. "Neměli bychom se jednou provždy nechat odbýt informací, že filmová zkouška, kterou v Hollywoodu s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem natáčel po celou jednu noc sám slavný režisér Orson Welles, je nenávratně ztracena," líčí, proč oslovil řadu amerických institucí i osob.

S další misí zamíří do Rakouska. "V únoru 1967 začala Vídeňská Intercontinental-Filmproduction chystat svůj tehdy nejnákladnější film podle Puškinovy povídky Poštmistr, pod anglickým názvem Midnight in Moscow - Půlnoc v Moskvě - a v mezinárodním obsazení," vypráví Suchý.

"Hlavní roli dostal Werich, jeho dceru měla vytvořit francouzská hvězda Anna Karina a z Ameriky se očekával představitel Old Shatterhanda, herec Lex Barker. Hudbu k filmu prý už nahrál podle ruských lidových melodií symfonický orchestr z Monte Carla s dirigentem Erwinem Halletzem. Natáčet se mělo v létě a počítalo se, že Werich stráví v Moskvě celé prázdniny," líčí Suchý projekt, který se nakonec neuskutečnil. Přesto zkusí v Rakousku zjistit, zda se nezachovaly alespoň záběry ze zkoušek s Werichem.

Právě ve druhé půli 60. let stihl Werich několik zahraničních děl: ve špionážním filmu Assignment K hrál doktora Spieglera, ve válečném dramatu s Anthony Quinnem Dvacátá pátá hodina zase důstojníka Constantina a v bondovce se Seanem Connerym Žiješ jen dvakrát dostal roli ústředního zlosyna; na poslední chvíli jej nahradil Donald Pleasence. S nástupem normalizace se však Werichova filmová dráha uzavřela a zdá se, že dnes už se nic nového o ní dozvědět nedá.

Jan Werich ve filmu Assignment K

Nicméně Suchý náhodou v jednom sklepě objevil animované dílo s Werichovým komentářem Moje žena Penelopa. "Šestiminutový barevný snímek vznikl roku 1955 ve studiu Bratři v triku, je jediným kresleným filmem Miloše Nesvadby, režíroval jej Eduard Hoffmann, a kdyby se na konci neobjevila poštovní spořitelní knížka, člověk by si ani neuvědomil, že je to film reklamní," říká nadšený lovec kuriozit.

A míří ještě dál proti času. "V červenci 1936 přijel Werich na Oravu se svými bratranci a kameramanem Jindřichem Brichtou točit film o lovu hlavatek, prý pro Anglii; Werich jej dokonce podle svého scénáře režíroval. Ale nedokončil; snad některé natočené pasáže prodal," napovídá Suchý směr příští své výpravy do neznáma. Třeba bude mít štěstí jako nedávno, kdy našel amatérský film z roku 1943 Srdce za šluka, v němž se svými dcerami hráli Jára Kohout a Eman Fiala.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz