Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledají se nedokončené Werichovy zahraniční filmy

  0:48aktualizováno  0:48
Císařova pekaře a Pekařova císaře zná každý. Ale méně už se ví o filmech, které Jan Werich natočil v zahraničí. A nedokončené projekty herce, od jehož smrti uplyne za pár dní dvacet osm let, mají osud takřka neznámý - alespoň zatím. Neboť spisovatel a strážce odkazu legend Ondřej Suchý hledá dál.

Jan Werich v dramatu Dvacátá pátá hodina | foto: archiv Ondřeje Suchého

"Za osudy zapomenutých filmů či herců jdu po své soukromé linii, bez ohledu na to, jak dlouho to potrvá, a ještě jsem nikdy nelitoval," věří Suchý na poklady, které se občas vynoří na půdách. A Werich, to je jeho srdeční záležitost.

Před časem třeba zjistil, že v roce 1961 Werich hrál ve východoněmeckém historickém filmu Italské capriccio poměrně velkou roli Dona Marcia. "Tady se o tom nevědělo, kdežto v Německu se dal film koupit na videokazetě," vysvětluje.

Jan Werich ve filmu Italské capriccio

Nové pátrání nasměroval Suchý za pomoci Petra Adlera, novináře žijícího v Kanadě, do Spojených států. "Neměli bychom se jednou provždy nechat odbýt informací, že filmová zkouška, kterou v Hollywoodu s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem natáčel po celou jednu noc sám slavný režisér Orson Welles, je nenávratně ztracena," líčí, proč oslovil řadu amerických institucí i osob.

S další misí zamíří do Rakouska. "V únoru 1967 začala Vídeňská Intercontinental-Filmproduction chystat svůj tehdy nejnákladnější film podle Puškinovy povídky Poštmistr, pod anglickým názvem Midnight in Moscow - Půlnoc v Moskvě - a v mezinárodním obsazení," vypráví Suchý.

"Hlavní roli dostal Werich, jeho dceru měla vytvořit francouzská hvězda Anna Karina a z Ameriky se očekával představitel Old Shatterhanda, herec Lex Barker. Hudbu k filmu prý už nahrál podle ruských lidových melodií symfonický orchestr z Monte Carla s dirigentem Erwinem Halletzem. Natáčet se mělo v létě a počítalo se, že Werich stráví v Moskvě celé prázdniny," líčí Suchý projekt, který se nakonec neuskutečnil. Přesto zkusí v Rakousku zjistit, zda se nezachovaly alespoň záběry ze zkoušek s Werichem.

Právě ve druhé půli 60. let stihl Werich několik zahraničních děl: ve špionážním filmu Assignment K hrál doktora Spieglera, ve válečném dramatu s Anthony Quinnem Dvacátá pátá hodina zase důstojníka Constantina a v bondovce se Seanem Connerym Žiješ jen dvakrát dostal roli ústředního zlosyna; na poslední chvíli jej nahradil Donald Pleasence. S nástupem normalizace se však Werichova filmová dráha uzavřela a zdá se, že dnes už se nic nového o ní dozvědět nedá.

Jan Werich ve filmu Assignment K

Nicméně Suchý náhodou v jednom sklepě objevil animované dílo s Werichovým komentářem Moje žena Penelopa. "Šestiminutový barevný snímek vznikl roku 1955 ve studiu Bratři v triku, je jediným kresleným filmem Miloše Nesvadby, režíroval jej Eduard Hoffmann, a kdyby se na konci neobjevila poštovní spořitelní knížka, člověk by si ani neuvědomil, že je to film reklamní," říká nadšený lovec kuriozit.

A míří ještě dál proti času. "V červenci 1936 přijel Werich na Oravu se svými bratranci a kameramanem Jindřichem Brichtou točit film o lovu hlavatek, prý pro Anglii; Werich jej dokonce podle svého scénáře režíroval. Ale nedokončil; snad některé natočené pasáže prodal," napovídá Suchý směr příští své výpravy do neznáma. Třeba bude mít štěstí jako nedávno, kdy našel amatérský film z roku 1943 Srdce za šluka, v němž se svými dcerami hráli Jára Kohout a Eman Fiala.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz