Helen Huntová - Vějíř lady Windermerové - Helen Huntová ve filmu Vějíř lady...

Helen Huntová - Vějíř lady Windermerové - Helen Huntová ve filmu Vějíř lady Windermerové (2006) | foto: Blue Sky Film

Hledá se sponzor lvice salonů. Chcete ji?

  • 1
Helen Huntová v rodné zemi zchudla a přišla o dobré jméno, tak to zkouší v Itálii. Scarlett Johanssonová jí ve filmu Vějíř lady Windermerové každopádně nefandí.

Paní Erlynne (Helen Huntová) je stále vnadná, ale mezi newyorskou smetánkou má poněkud nevalnou pověst. Před dluhy utíká na italskou riviéru, kde hledá sponzora.

Najde hned dva. Dobrosrdečného lorda Augusta (Tom Wilkinson), který se do ní zamiloval, a ženatého, ale velmi bohatého Američana Roberta Windermera (Mark Umbers).

Windermerova důvěřivá a nezkušená manželka Meg (Scarlett Johanssonová) s tím má pochopitelně problém, a tak se rozhodne odhodit svou nevinnost a začne o manžela bojovat Erlynninými zbraněmi. Její jednání bude mít pro všechny zúčastněné nečekané důsledky...

Romantickou komedii natočil podle předlohy Oscara Wilda režisér Mike Barker. "Vždycky jsem miloval Oscara Wilda pro jeho opravdovost, pronikavou znalost lidských povah a originální humor," vzpomíná režisér. "A vždycky jsem měl rád Itálii."

Výsledkem bylo rozhodnutí přenést klasickou divadelní hru, která spatřila světlo světa v pozdně viktoriánské Anglii roku 1892, na slunnou italskou riviéru. Původní příběh se přitom odehrává jen ve dvou londýnských salonech a je založen na konverzaci několika hlavních postav.

Filmaři chtěli vému dílu opravdovost a odmítli se spokojit s náhražkami. Vyhledali proto exteriéry poblíž jihoitalského Amalfi, které však od 30. let, kdy se odehrává jejich příběh, vyrostlo v rušné turistické letovisko.

Natáčelo se i v nedalekém Ravellu, ve vile ve Fruscatti, starém domě představujícím letní sídlo manželů Windermerových, ale i v Neapoli a v Římě, kde se velkém muzeum přeměnilo na divadlo, v němž se hrdinové scházejí, aby naslouchali italské opeře.

Jediným problémem bylo vytvořit dojem léta, protože natáčení se protáhlo až do prosince. Květiny ve filmu jsou proto z větší části umělé.

Vějíř lady Windermerové patří k nejznámějším Wildovým dílům a vznikl ve vrcholném období spisovatelovy tvůrčí dráhy (podobně jako jiné oblíbené hry Ideální manžel či Jak je důležité míti Filipa).

"Klíčovou postavou ve vyprávění je pro mne paní Erlynne. Je to žena, kterou všichni považují za špatnou, ale ona se prostě jen pokouší přežít," říká Barker, který má na svém kontě už jeden úspěšný historický snímek – drama Zabijte krále (To Kill a King, 2003) o vztahu Olivera Cromwella a jeho přítele Thomase Fairfaxe.

VĚJÍŘ LADY WINDERMEROVÉ (A Good Woman)
Romantická komedie, 93 minut (Blue Sky Film)
režie: Mike Barker - scénář: Howard Himelstein (podle hry Oscara Wilda)
kamera: Ben Seresin - hudba: Richard G. Mitchell
hrají: Helen Huntová, Scarlett Johanssonová, Tom Wilkinson, Mark Umbers, Stephen Campbell Moore
Oficiální web: www.agoodwomanthemovie.com