Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledá se nový šéf Státní opery Praha

  11:10aktualizováno  11:10
Deset kandidátů se uchází o místo ředitele Státní opery Praha, které se uvolní koncem sezony 2001/2002. Nástupce stávajícího ředitele Daniela Dvořáka, jenž vystřídá Jiřího Srstku ve funkci ředitele Národního divadla, by měl ministr kultury Pavel Dostál vybrat už do konce tohoto roku.

O Dvořákovo křeslo usilují například jeho neúspěšní konkurenti z konkurzu do Národního divadla - režiséři Tomáš Šimerda a Karel Drgáč. Do výběrového řízení se přihlásil i ředitel Národního divadla v Brně Mojmír Weimann, režisér Daniel Wiesner, teatroložka Eva Herrmannová, dirigent Státní opery Jiří Mikula, manažer sboru Státní opery Luděk Koverd ynský, choreograf Gustav Skála, člen orchestru Státní opery František Fejgl a divadelník a překladatel Jaroslav Gillar.

Své představy již uchazeči vyložili odborné komisi, v níž kromě ministrových náměstků zasedli například teatrologové Josef Hermann a Radmila Hrdinová nebo ředitelé Pražského jara a České filharmonie Roman Bělor a Václav Riedlbauch. Členové komise předloží Dostálovi svá doporučení, ministr však může rozhodnout podle vlastního uvážení.

Zkvalitnit reprízy a podlahu

Všichni uchazeči obecně slibují, že budou kombinovat uvádění velkých světových titulů s méně obvyklými opusy a novinkami, dbát na kvalitu interpretace, zařazovat divadlo do mezinárodního měřítka, udržovat stálý operní i baletní soubor a koordinovat dramaturgii s tituly Národního divadla. Ve financování se hodlají spoléhat na příspěvky ministerstva a sponzorů.

Z konkrétních problémů, jež je nutno řešit, vystupuje do popředí úroveň běžného repertoáru. Například Tomáš Šimerda vytýká současnému vedení, že se příliš soustřeďuje na avantgardní dramaturgii a úsilí věnuje premiérám. "Naproti tomu běžnému divadelnímu provozu dominuje rutinní přehrávání titulů, které jsou na repertoáru již mnoho let," konstatuje Šimerda. Tento bývalý šéf brněnské opery se chce soustředit na uměleckou kvalitu repríz, ale také uvádět klasické operety a vybrané muzikály.

Podobný názor na současnou dramaturgii zastává i Daniel Wiesner: "Některé tituly jsou nasazovány bez hlubší hudebně-dramaturgické rozvahy." Za kritický považuje stav jevištní podlahy, naopak příkladná se mu jeví úroveň propagace. Ta se naopak nezdá Šimerdovi: "Je mnohdy vedena velikášským stylem, který neodpovídá nabízené kvalitě a ve svých důsledcích působí spíše kontraproduktivně."

Nová scéna, Domingo i bazén

Někdejší šéfka opery první scény Eva Herrmannová, jež hodlá vést divadlo ve spolupráci s choreografkou Yvonou Kreuzmannovou, slibuje jména režisérů a dirigentů, jako je David Radok, Jozef Bednárik, Gustav Kuhn, Jiří Kout nebo David Pountney, jakož i hostování významných zahraničních souborů.

Ředitel Státní opery Praha z počátku devadesátých let Karel Drgáč, který věnuje nemalý prostor obhajobě zdejšího vlastního působení, má větší eso: mezi případnými hosty jmenuje - bez časového i finančního horizontu - také Plácida Dominga. "Garantuji publiku hluboké hudební zážitky a souboru slibuji zajímavou práci."

Mojmír Weimann navrhuje využít prostoru zkušebny Státní opery jako alternativního hracího prostoru, František Fejgl uvažuje o zřízení dětského pěveckého studia, Gustav Skála chce pořádat workshopy a mistrovské kurzy v taneční i operní sekci.

Jiří Mikula má údajně předběžně zajištěn recitál tenoristy Josého Cury. V koncepci tohoto dirigenta nefiguruje balet, zato mají být na programu symfonické koncerty orchestru Státní opery. Mikula také vychází z předpokladu, že další setrvání rozhlasové stanice Svobodná Evropa ve společném komplexu budov se Státní operou je z bezpečnostních důvodů neudržitelné. "Po vystěhování budu důrazně požadovat, aby se část objektu přeměnila na zkušebny," uvádí Mikula. Podobně jako Weimann chce zřídit pobočnou scénu, pro změnu v prostorách Kongresového sálu bývalého Federálního shromáždění. "Vznikne jako experimentální scéna, podporující současnou českou i světovou operní tvorbu," vysvětluje Mikula.

Ještě dál jde Luděk Koverdynský: počítá s připojením současného komplexu budov Rádia Svobodná Evropa do majetku Státní opery a jeho přeměnu na kulturně-společensko-obchodní centrum Opera. "Měl by zde být koncertní a divadelní sál, nahrávací studio, zkušebny, knihovna s video a fonotékou, plavecký bazén, biograf, kosmetický salon, restaurace, kavárny, obchody," vypočítává. Pokud jde o finanční zabezpečení komplexu, spoléhá na značné investice ze strany státu.

Kdo má chuť začíst se do koncepcí jednotlivých kandidátů podrobně, jsou k dispozici na internetových stránkách ministerstva kultury www.mkcr.cz.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Najdete na iDNES.cz