Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavním problémem Katapultu je zbytnělé sebevědomí Oldy Říhy

  10:34aktualizováno  10:34
Upřímně řečeno, brousit si ostrovtip na něčem takovém jako je aktuální album Katapultu Radosti života by bylo z recenzentského hlediska to nejjednodušší. Ale taky nejlacinější. I když si o to kapela s Oldou Říhou v čele říká každou minutou.

Katapult | foto: Martin Kubica/Supraphon

Když "Kaťáci" v 70. a 80. letech byli na absolutním vrcholu a do značné míry těžili z toho, že byli jednou z mála tolerovaných bigbítových kapel v tehdejším Československu, měly jejich písničky přes všechny relevantní výhrady určitý atak a mohly dokonce působit i silou generační výpovědi. Byť se týkala jen jedné (ovšem početně široké) části mladých lidí.

Koho a čím může ale oslovovat dnešní Katapult? Jak vidíme z videostopy, která je součástí nového alba, a které obsahuje mimo jiné záběry z koncertu, nejpíš hlavně ty, kteří na "rockovém" koncertě rádi sedí na zadku. Což konec konců do jisté míry koresponduje s projevem kapely. Byť se mladá rytmika (Andy Budka - baskytara, Ondřej Timpl - bicí) snaží, aby tuto dlouholetou pověst Katapultu napravila, a chvílemi se jí to i daří, s frontmanem, jakého má, prostě nic nenadělá.

Tím, co nevíc pohřbívá Katapult jako takový i konkrétně album Radosti života, je v první řadě nesoudnost Oldy Říhy. Nechme stranou všechna jeho velkohubá prohlášení, ta s hudbou jako takovou nesouvisejí. Problém je právě v tom, že jeho mimořádně zbytnělé ego nezůstává jen v oblasti verbální (kde konec konců může chvílemi působit až roztomile).

Katapult

Týká se to především Říhových hudebních schopností. Neumět (v klasickém slova smyslu) hrát na kytaru ještě není žádný hřích, dokonce i s velmi málem může člověk vcelku úspěšně jet po muzikantské dráze a dokonce si i vypracovat originální rukopis. Nesmí si ale vytyčovat, zvlášť v pokročilém věku, kdy už by měl mít všechno v hlavě srovnáno, cíle, na které prostě nemá.

Proč má kupříkladu Říha, ve svém ranku aspoň vcelku průměrný doprovodný kytarista, potřebu skoro v každé písni neustále sólovat? A dokonce sólovat skutečně dlouho, jako v písničce Úsměv na rtu? Proč volí takový způsob doprovodu, který prostě technicky neuhraje a struny mu přeznívají takřka k neposlouchatelnosti, jako v Přetékajícím poháru? Na koncertech se to snad ještě snese, ale na desce tenhle amatérismus (zvlášť u člověka s tak dlouhou kariérou) působí skutečně absurdně.

Dalším důkazem sníženého prahu soudnosti je u Říhy výběr textů. Jeho největší staré hity otextoval Ladislav Vostárek, jehož "moudra" jsou skutečně pamětihodná. Většinový textař nového repertoáru Aleš Hrbek ovšem jako by se jej snažil ještě předběhnout. Sice nemedituje o ekologii či alkoholu za volantem, ale jeho pohled na film Casablanca, o kterém ve stejnojmenné písni veršuje, jako by se jednalo o béčkový western, v titulním "rockerském vyznání" Radosti života nebo v nyvém vyznání Příteli skutečně sype neskutečné perly.

Anděl 2008 - Olda Říha (Katapult)

A třetí okruh, ve kterém by Říhovi větší soudnost rozhodně prospěla, je styl zpěvu. Pokud jen tak ve svém tradičním duchu chraplavě polodeklamuje, je vlastně úplně v pořádku. Tragických omylů, které působí až parodicky, se dopouští při pokusech o žertování (Metrosexuál) a zejména o procítěnost, která zřejmě má být bluesová (Příteli).

Zásadním problémem Říhova Katapultu je tak, jak vidno, Říha sám. Existuje jen jediná věc, která by mohla Katapultu pomoci: angažmá schopného producenta, kterému by leader kapely uvěřil a byl by ochoten jeho slovům naslouchat.

Ten by pak nejspíš angažoval druhého kytaristu, který by prokrvil chudičký sound, Říhovi jako kytaristovi by razantně přitáhl uzdu, doporučil by schopného textaře a Říhu umravnil ve zpěvu. Katapult by pak sice nebyl bůhvíco, ale alespoň by nepůsobil tak amatérsky a bezzubě jako teď. Což se ale vzhledem k hypertrofovanému Říhovu sebevědomí zřejmě nikdy nestane.

Katapult 2010: Radosti života
Supraphon, čas 45:36
Hodnocení iDNES.cz: 30 %

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Zemřel herec, který byl se Suchým, Horníčkem či Štědrým u zrodu Semaforu

Zdeněk Braunschläger hrál v nejznámějších českých filmech a seriálech.

Když mu na podzim roku 2015 udělili v Třebíči Cenu města, nemohl se již slavnosti zúčastnit ze zdravotních...

Další z rubriky

GLOSA: „Velký třesk“ v Dvořákově síni. Jak tenor s basem stvořili svět

Dirigent Emmanuel Villaume a sólisté (zleva) Paul Groves, Simona Šaturová a...

Orchestr PKF–Prague Philharmonia připravil na sobotní večer v Rudolfinu Haydnovo Stvoření, jedno z nejpůsobivějších...

Roztancovat lidi na blues? Vzal jsem to jako výzvu, tvrdí Parov Stelar

Parov Stelar na koncertech kapelu jistí od svých mašinek vzadu.

Do telefonu se hlásí jako Marcus, Marcus Füreder, jednoho z nejúspěšnějších rakouských hudebníků však celý svět zná...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Najdete na iDNES.cz