Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní host: Jay Rosenblatt

  16:33aktualizováno  16:33
Jestliže v loňském roce byl hlavní hvězdou festivalu dokumentárních filmů režisér a kameraman Richard Leacock, který na čtvrtém ročníku festivalu dokumentů získal Cenu města Jihlavy za přínos světové kinematografii, v letošním roce bude hlavním hostem festivalu experimentální filmař Jay Rosenblatt.

Do Jihlavy tak přijede z amerického San Franciska experimentální tvůrce filmů, držitel mnoha významných ocenění. Jeho filmy jsou promítány a ceněny na mnoha světových filmových festivalech a přehlídkách.

Rosenblatt natáčí své snímky od roku 1980 a jeho filmové experimenty na hranicích žánrů jsou osobitou psychologickou výpovědí jednotlivých osobností, s charakteristickým Rosenblattovým filmovým rukopisem.Od samého začátku své filmové dráhy se snaží prozkoumat emecionální a psychologickou podstatu lidského jednání. "Byť jde o velmi originální díla, jejich sdělení je univerzální," shodují se kritici.

Za svůj nejslavnější film, "Lidské pozůstatky", posbíral na dvacet šest festivalových trumfů, včetně hlavní ceny na slavném festivalu nezávislých filmů v Sundance, který založil Robert Redford. Lidské pozůstatky je experimentální dokument, který je intimním portrétem pěti nechvalně proslulých světových diktátorů. V běžných deních situacích, u oběda, na procházce tak ukazuje Hitlera, Maa, Stalina, Franca a Musoliniho. "Jiný dokumentarista by udělal dokument věnovaný holokaustu svým určením patřící na historický kanál televize. Ne však Rosenblatt," napsal o něm Ruby Rich z New York Times.

Rosenblattův nejnovější film Král Židů byl promítán na mnoha světových festivalech včetně těch v Sundance, Los Angeles, New Yorku, Melbourne či Tampere. Stejného uznání se dostává i jeho dalším snímkům: Soukromý, Devět životů: věčný okamžik přítomnosti, Žížala, Těhotný okamžik, Příklad menstruace, Vůně hořících mravenců, Ještě před dechem.

Americkému režisérovi bude na jihlavském festivalu dokumentárních filmů věnována celá retrospektiva, mapující jeho filmografii. Roseblatt nedávno získal dvě významná americká ocenění: Guggenheim Fellowship a Rockefeller Fellowship. Hlavní cenu si odnesl z hamburského festivalu krátkých filmů a vlastní další desítky ocenění. Jeho filmografie byla součástí programů filmových festivalů v Locarnu, Tampere, Sundance či Londýně. Film Před dechem byl promítán také na rotterdamském filmovém festivalu.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz