Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní cenu si ze Zlína odvezl íránský film

  20:03aktualizováno  20:03
Zlín - Nejlepším snímkem na festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně byl vyhlášen íránský hraný snímek Dítě a voják, v animované části pak Tanec šikany z Kanady. Nejvíce uznání dostal od porotců koprodukční hraný film Ali Zaoua. Filmaři převzali ocenění ve Velkém kině na slavnostním galavečeru. Šestidenní maraton, na kterém mohli diváci vidět 262 filmů z třiatřiceti zemí světa, definitivně uzavře sobotní promítání vítězných filmů.
V článku najdete přehled všech oceněných filmů.
V bohaté fotogalerii jsou snímky z dění na festivalu a udělené ceny.

Během jednačtyřicátého ročníku festivalu soutěžilo šestnáct celovečerních hraných titulů pro děti a mládež. V kategorii animované tvorby hodnotili porotci padesát pět snímků.

"Festival je už příliš velký," zhodnotil celou akci její prezident Vítězslav Jandák. "S programovým ředitelem Pavlem Melounkem jsme se shodli, že dvě stě filmů je hranice, kterou příští rok nepřekročíme," dodal.

Zlín hektický
Na všechny festivalové filmy je ve Zlíně a okolí vstup volný. Ale ani největší kinosál v republice s tisíci místy k sezení nedokázal ve středu uspokojit všechny zájemce o promítání hudebního filmu Filipa Renče Rebelové. Jen šťastnou náhodou nebyl v tlačenici u vchodu do kina nikdo zraněn a produkce festivalu na další projekce musela objednat bezpečnostní službu.

Zlín hvězdný
V porotě hraného filmu zasedala dcera legendárního komika Charlieho Chaplina Anna Chaplinová. Přijela francouzská zpěvačka Moune de Rivel, herec Jean-Claude Dreyfus, francouzské herečky Bénédicte Delmas, Laurence Cote a Viktor Lazlo. Maďarský herec János Bán, známý u nás jako Otík z Menzelova filmu Vesničko má středisková, strávil na festivalu celý týden. Všichni zahraniční hosté si pochvalovali příjemnou atmosféru. "Na festivalech je zvykem separovat hvězdy od lidí. Zavřít je na večírcích pro zvané a konferencích s novináři. Přátelská atmosféra ve Zlíně mě překvapuje. O servis se starají studenti, město je vyzdobené dětskými kresbami a do kina taky chodí děti i na odpolední projekce," řekla herečka Bénédicte Delmas.

Některé snímky pobouřily rodiče i učitele

Přehled oceněných filmů 

Výstava Anna Franková

Film o Machovi a Šebestové se už točí

Dagmar Havlová na výstavu dětí nepřišla
Vysílání Dětské televize

Cena za celoživotní práci pro Jindřicha Poláka

Výběr z programu festivalu

Výstava filmových klapek

Tradiční výstava
Lubora Tokoše

Ludmila Zemanová ukazuje ilustrace

Výstava prvních filmařů

Zlín rozhněvaný
Festival si prožil i svůj malý skandál, když se nečekanou programovou změnou ocitly děti z prvního stupně základní školy na projekci filmu pro mládež. Protestovali rodiče i učitelé. "Sešel jsem se s rozhořčeným otcem, který se stal zřejmě prvním členem poradního sboru občanů Zlína. Ten chceme sestavit pro další ročník festivalu. Bude s námi diskutovat nad předvýběrem filmů," uvedl Jandák. Pavel Melounek dodal, že instituce bude mít pouze poradní hlas a v žádném případě nebude cenzurovat festivalové filmy. "Možná je to impulz, který lidi ve městě víc propojí s děním na festivalu," spekuloval Jandák.

Zlín dětský
Vůbec největší festivalovou akcí pro děti byla internetová škola. Konečně se tak festival stál více dětskou než dospěláckou záležitostí. Děti poprvé mohly víc, než jen kreslit po chodníku nebo řádit na filmovém karnevalu. Každý den od rána do večera se brouzdaly po síti. Prostřednictvím chatu si povídaly s filmovými osobnostmi, hrály hry... Každodenní aktuální zpravodajství připravovaly tři štáby Dětské televize. Děti si užívaly a bavily se po svém.

Výstava Prostor Zlín ve Svitu
Výtvarné sympozium Prostor Zlín 2001, věnované významnému představiteli současné české výtvarné scény Kurtu Gebauerovi, začalo ve Zlíně. Čtvrtý ročník je součástí Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Poprvé byla využita k výstavě 15. budova v areálu Baťových závodů, který je od května zpřístupněn veřejnosti.

Půl života v Čechách - Petr Sís, Bernard Šafařík
Už po páté je část festivalového programu věnována umělcům, které osud zavál z Čech do ciziny nebo naopak. Jde o filmaře, kteří přispěli k rozvoji českého umělckého filmu. Letos do Zlína přijel Petr Sís (Mimikry, Ostrov pro 6000 budíků, Hlavy) a Bernard Šafařík.

Odkaz Anny Frankové
Do Zlína se v rámci dětského festivalu dostala i výstava Anne Frank - odkaz pro současnost. Anna Frank byla židovská dívka, která žila ve Frankfurtu nad Mohanem. Když jí byly čtyři roky, dostal se k moci Hitler. Za války se dostala až do Osvětimi, kde zahynula. Během ukrývání se před fašisty si psala deník, který je předmětem výstavy, stejně jako dobové fotografie.


Odpoledne v zoo

Zřejmě nejvíce děti v úterý na filmovém festivalu zaujala akce v zoologické zahradě v Lešné u Zlína. Pro více než stovku z dětí z několika dětských domovů ze Zlínska a další návštěvníky zoo připravili pořadatelé zábavné odpoledne. Vstup do zoo byl volný. Jiřina Bohdalová, Helena Růžičková a Pavel Zedníček je bavili od 13 hodiny v celém areálu zahrady. U zámku vyrostlo improvizované podium, na němž se zpívalo tančilo a soutěžilo. Nadace Lvíče, kterou zastupovala Mánička, kamarádka populární dvojice Spejbl a Hurvínek, předala zároveň dětským domovů 30 osobních počítáčů.

Koncerty umělců
Jedním z programových vrcholů byl v Městském divadle, kde se zlínské publikum mohlo setkat  na francouzském večeru s Jean-Claudem Dreyfusem, creolskou šansoniérkou Moune de Rivel a Lenkou Filipovou. V Academia centru pak od půl desáté byl koncert k filmu Cabriolet, na němž se představila kapela Tobi.hifiheroes.

Dítě a reklama
Na šedesát dětí se odpoledne sešlo v posluchárně Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a známkovalo 48 reklam. Viděly je dvakrát a pak jim do předtištěného seznamu daly známku jako ve škole. Vyhlášení výsledků a seminář o dětech v reklemně bude ve čtvrtek dopoledne v Baťově vile.

Autor Krtečka vystavuje
V Galerii Viva ve Zlíně má výstavu autor jednoho z nejznámějších večerníčků s Krtečkem Zdeněk Miler. Vystudoval Státní grafickou školu v Praze a v letech
1938 - 1945 grafiku na Uměleckoprůmyslové škole u profesora Bendy a Strnadla.
Od počátku čtyřicátých let působil v atelierech kresleného filmu ve Zlíně, od roku 1945 již trvale v atelierech kresleného filmu Bratři v triku. Jeho kreslené filmy sklízely úspěch a ocenění na festivalech po celém světě. Knížky pro děti ilustruje od počátku 50. let. Jde o postavy jeho kreslených filmů (Krteček, Štěňátko), které vychází v mnoha vydáních v podobě leporel a omalovánek. Pohoda,která z jeho obrázků vyzařuje, je i klíčem k jeho úspěchům. V roce 1999 obdržel Zdeněk Miler Zlatou paletu nakladatelství Albatros za více než 5 milionů prodaných výtisků knih, na nichž se podílel jako ilustrátor.

Jindřích Polák a Pan Tau
Letos šestasedmdesátiletý Jindřich Polák, který získal cenu za celoživotní dílo, k filmovému plátnu přičichl už jako student reálného gymnázia, když působil jako promítač v pražském kině Máj. Později byl asistentem režisérů Otakara Vávry, Jana Kadára nebo Elmara Klose. Nejznámější se stal díky populární postavičce Pana Tau, jehož příběhy natáčel s Ottou Hofmanem. Více se o Jidřichu Polákovi dočtete zde.

Celý program festivalu najdete na internetových stránkách festivalu na adrese: http://ateliery.cz/festival či v kulturním sevisu iDNES zde.

Na festivalu přibylo také letních scén pod otevřenou oblohu. Kromě zlínského náměstí Práce, kde byla retrospektivní přehlídka filmů režiséra Jindřicha Poláka, kinematograf bratří Čadíků promítal na sídlišti Jižní Svahy na hřišti nad nákupním střediskem Delvita výběr z komedií 80. let. Letní festivalové kino bylo také v Kyjově, Veselí nad Moravou a Uherském Hradišti.

Cena společnosti Bonton - zvláštní uznání hranému film pro mládež na dětském filmovém festivalu ve Zlíně

Hlavní cena dětské poroty - hranému filmu pro děti na dětském filmovém festivalu ve Zlíně

Hlavní cena dětské poroty - animovanému filmu pro děti na dětském filmovém festivalu ve Zlíně

Cena města Zlína - zvláštní uznání hranému filmu pro děti na dětském filmovém festivalu ve Zlíně

Zlatý střevíček - hlavní cena hranému filmu pro děti na dětském filmovém festivalu ve Zlíně

Cena Karla Zemana - cena hranému filmu zemí Visegrádu na dětském filmovém festivalu ve Zlíně

Logo dětského filmového festivalu ve Zlíně

Francouzská herečka Anna Chaplinová, dcera komika Charlieho Chaplina a členka poroty hraného filmu 41. mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně přichází se svým manželem. (28.5.2001)

Slovenský herec Juraj Kukura na filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. (28.5.2001)

Maďarský herec János Bán, představitel Otíka ve filmu Vesničko má středisková, přijel do Zlína na dětský filmový festival. (28.5.2001)

Prezident Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Vítězslav Jandák hovoří na tiskové konferenci při zahájení 41. ročníku festivalu. (28.5.2001)

Maďarský herec János Bán, představitel Otíka z filmu Vesničko má středisková, se zdraví s manželkou prezidenta Dagmar Havlovou. (28.5.2001)

Anna Chaplinová, dcera slavného komika Charlieho Chaplina a členka poroty zlínského filmového festivalu, společně se svým manželem (uprostřed). (28.5.2001)

Francouzský herec a zpěvák Jean-Claude Dreyfus (vlevo) s prezidentem Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Vítězslavem Jandákem. (28.5.2001)

Slovenský herec Juraj Kukura s manželkou prezidenta Dagmar Havlovou na dětském filmovém festivalu ve Zlíně. (28.5.2001)

Vítězslav Jandák vítá ve Zlíně na dětském filmovém festivalu Dagmar Havlovou. (28.5.2001)

Vítězslav Jandák vítá ve Zlíně na dětském filmovém festivalu manželku prezidenta Dagmar Havlovou. (28.5.2001)

Autor projektu Půl života v Čechách na dětském filmovém festivalu ve Zlíně Boris Jachnin. (28.5.2001)

Francouzská zpěvačka Moune de Rivelová na 41. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, kde 29. května večer vystoupí společně s Lenkou Filipovou a Jean-Claudem Dreyfusem.

Francouzská herečka Laurence Coteová se podepisuje na ruku jedné ze svých fanynek poté, co 29. května přijela jako host na 41. ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.

Herečka Jiřina Bohdalová byla v rámci 41. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně společně s Libuší Šafránkovou a Michaelou Kuklovou vyhlášena nejoblíbenější dětskou herečkou. (29.5.2001)

Herečka Jiřina Bohdalová byla v rámci 41. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně společně s Libuší Šafránkovou a Michaelou Kuklovou vyhlášena nejoblíbenější dětskou herečkou. (29.5.2001)

Objekt Martiny Klouzové s názvem Pomník selskému rozumu je k vidění v netradičních prostorách 15. budovy v areálu Baťových závodů ve Zlíně, kde začalo výtvarné sympozium Prostor Zlín 2001 věnované významnému představiteli současné české výtvarné scény Kurtu Gebauerovi. (30.5.2001)

Objekty Lenky Klodové Božena (vzadu) a Marka Rejenta Pohybující se kameny jsou k vidění v netradičních prostorách 15. budovy v areálu Baťových závodů ve Zlíně, kde začalo výtvarné sympozium Prostor Zlín 2001 věnované významnému představiteli současné české výtvarné scény Kurtu Gebauerovi.

Autor výstavy Anna Franková - odkaz pro současnost Levien Rouw z amsterdamské Nadace Anny Frankové při vernisíži v Městském divadle ve Zlíně. (30.5.2001)

Ředitel České televize Jiří Balvín uprostřed) předává francouzskému herci Jacquesi Auxenelovi (vpravo)Zlatý střevíček za film Ali Zaoua arabského režiséra Nabila Ayoucha jako hlavní cenu za hraný film pro mládež na 41. mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně.

Členka poroty pro hraný film 41. mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně, francouzská herečka Anna Chaplinová dostává květiny od představitelů hlavních rolí v připravovaném filmu Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko Roberta Hájka a Kristýny Květové. Vlevo prezident festivalu Vítězslav Jandák a moderátor slavnostního večera Pavel Zedníček. (1.6.2001)

Kanaďanka Jane Shoettleová, prezidentka filmového festivalu v Torontu, převzala za režisérku Janet Perlmanovou Zlatý střevíček za snímek Tanec šikany jako hlavní cenu v kategorii animovaných filmů na 41. mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně. (1.6.2001)

Francouzská herečka, nositelka dvou Césarů, Emmanuelle Béartová předává na závěrečném galavečeru Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež režiséru Filipu Renčovi Cenu společnosti Bonton za muzikál Rebelové. (1.6.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz