Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hitlerův rasismus se zrodil v Čechách, říká historik Zbyněk Zeman

  0:11aktualizováno  0:11
- Název knihy Vzestup a pád komunistické Evropy mate: o "vzestupu" komunistické Evropy, tedy bloku "bratrských" zemí řízených Moskvou, pojednává jen poslední třetina a "pádu" je věnována až závěrečná kapitola, připojená zřejmě dodatečně - asi jen tak lze vysvětlit, proč knihu profesionálního historika korunuje roztěkaná pocitologie.

Představme si však, že by se tato práce jmenovala dejme tomu Duchovní a společenské kořeny komunismu a nacismu, nebo (snad atraktivněji) Odkud se vzali Hitler, Lenin, Stalin. Lépe by to odpovídalo obsahu a upozorňovalo na skutečnost, že text řeší zajímavější téma než to, v němž si libuje dnes už nekonečný seriál "sovětologických" spisů. Stručně vyjádřeno, znělo by Zemanovo téma takto: oba totalitní systémy se zrodily z chronicky nestabilního prostoru, ležícího mezi Německem a Ruskem; přinejmenším na vznik nacistické ideologie pak mělo překvapivě silný vliv soupeření Čechů s Němci v někdejších Sudetech.
Profesor Zbyněk Zeman odešel před rokem 1948 do Anglie, kde pak pracoval hlavně na univerzitě v Oxfordu.
Knihu napsal stylem, který v české historiografii není zcela běžný: neopřel se jenom o studium pramenů, ale chtěl-li přiblížit nějakou skutečnost, doplňoval ji často vizuální charakteristikou postavy či krajiny, snažil se vyvolat emoci, vedle informace mu zároveň šlo o vystižení atmosféry. Je to trochu podobný styl, jakým třeba Claudio Magris napsal svůj Dunaj; žánr knihy byl autorem vymezen jako "historický esej".

VZNIK DVOU SVĚTŮ

Do té doby jednotná Evropa, píše Zeman, se ve dvacátém století rozdělila na dvě znepřátelené části, z nichž jen náhodou ani jedna nevyvraždila druhou. Začátek tohoto rozdělení klade Zeman hluboko do století devatenáctého, kdy se pronikavě zrychlil hospodářský vývoj v západní Evropě, hlavně v Anglii a Francii, zatímco Východ (Rusko, RakouskoUhersko) se svými stále převažujícími agrárními společnostmi začal zaostávat.
Nejen to: na Západě byla dokončena organizace států na národnostním základě, kde obyvatelem Francie byl Francouz, Německa Němec atd., zatímco ve východních státech vznikly pestré propletence skupin lidí hovořících odlišnými jazyky, s naprosto nedostatečně určenými vzájemnými vztahy.
Vznikly tak vlastně dva světy, v nichž ty nejzákladnější pojmy (stát, národ) získaly různý obsah. Protože všestranná převaha Západu byla evidentní, logicky se jej Východ pokusil napodobit. V místech, kde se oba světy stýkaly, tj. ve střední Evropě - a zvlášť silně v českém pohraničí, kde na sebe narážela hospodářsky podnikavá populace česká a německá -, tím vzniklo napětí, které se zobrazilo nikoli jen jako soupeření dvou národů, ale jako souboj celých kultur, způsobů chápání světa.
Rasismus nacistické ideologie se zrodil z obav dělníků v německých Sudetech, že budou vytlačeni hospodářsky podnikavějšími Čechy: Zeman dokládá, jak byl tento pocit zformulován v řadách sudetoněmecké Deutsche Arbeitspartei, odkud ho krátce po první světové válce převzal Hitler. Ekonomický nepoměr Východu a Západu zostřil situaci i dál na Východě, v Rusku, kde neúspěšné carské pokusy dohnat Západ vyústily v nastolení Leninovy a Stalinovy diktatury, jež podobné pokusy pro futuro rázně odmrštila: Blahobyt bude vybudován navzdory Západu, bez něj a proti němu! Myšlenka, řídící zprvu vývoj v jedné zemi, po "osvobození" v roce 1945 zalehla země dobyté Rudou armádou: železná opona vyjadřovala, že vývoj západní a východní půlky světadílu se odklonil natolik, že další svobodné soužití už není myslitelné. A bylo to opět masově rozšířené poznání, že na Východě se žije mnohem hůř, které koncem 80. let přivodilo pád železné opony a nový, zatím poslední pokus o "dohánění".

UCHRAŇME SE HLAVNĚ ODLOUČENOSTI OD ZÁPADU

Dnešní situace střední Evropy v některých rysech připomíná tu po skončení první světové války: ve velmocemi dočasně vyprázdněném prostoru, ležícím mezi Německem a Ruskem, tehdy vznikl sanitární kordon složený z menších, nesamostatných zemí. Většina těchto zemí se otočila "čelem k Západu", žádný z jejich izolovaných pokusů dohnat Západ se však nevyvedl.
Skoro každý z těchto států byl přitom "malým Rakouskem-Uherskem". V každém z nich žily četné národnostní i náboženské menšiny a každá z vlád se pokusila tuto pestrost sjednotit na principu jednoho vládnoucího národa (v ČSR na bázi takzvaného čechoslovakismu). Ve všech těchto zemích (s jedinou výjimkou ČSR) vedl tento vývoj rychle k potlačení demokracie a k vystupňování lokálních nacionalismů, které se o pár let později do sebe znovu pustily v nové světové válce. Způsoby, jimiž tehdejší státy řešily svůj problém, se dnes zdají nedokonalé, ale stejně se jednou budou jevit i cesty naše...
Věříme-li tedy, že historie nám dává nějaké naučení, pak to, jež mimoděk vyplývá ze Zemanovy knížky, zní takto: co nejrychleji, jak je to jenom možné, uhánějme tryskem vstříc všem myslitelným formám hospodářské spolupráce se Západem, a uchraňme se tak odloučenosti, která ve střední Evropě znamená jistotu konfliktu v bližší či vzdálenější době.

Zbyněk Zeman: Vzestup a pád komunistické Evropy. Přeložil Jan Kuklík. Mladá fronta, Praha 1998. 328 stran + 24 stran obrazové přílohy, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz