Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hitler v Hollywoodu nebyl, jeho hvězdy však dobyly Vary

  2:51aktualizováno  2:51
Soutěžní snímek Hitler v Hollywoodu měl včera na karlovarském festivalu světovou premiéru. Mystifikační hříčka staví na Micheline Presle, známé z filmu Ďábel v těle, a tarantinovské Marii de Medeiros.

MFFKV 2010 - Maria de Medeiros | foto:  Dan Materna, MAFRA

Francouzské herečce Micheline Presle záviděly ženy už těsně po válce, kdy se ve filmu Ďábel v těle líbala se zbožňovaným Gérardem Philipem, a její portugalské kolegyni Marii de Medeiros o půl století později pro změnu objetí Bruce Willise v podobné scéně z Pulp Ficton -Historek z podsvětí.

Oba slavné filmové výjevy i obě herečky se potkaly ve snímku Hitler v Hollywoodu, který si v soutěži karlovarského festivalu včera odbyl svou světovou premiéru.

Zničte Hollywood

Kdekdo se běžel podívat – na legendy kráčející po červeném koberci i na film s tak záhadným názvem. Vždyť přece Hitler v Hollywoodu nikdy nebyl! To sice mystifikační hříčka nepopírá, přesto se v níHitler objeví – a od jeho dávného setkání s jistým Američanem se odvíjí současné pátrání. Jednak po ztraceném stejnojmenném filmu s mladičkou Micheline Presle a jeho nezvěstném režisérovi, jednak po vražedném spiknutí proti konkurenční evropské kinematografii řízeném mocnou CIA.

MFFKV 2010 - Maria de Medeiros Rámec přitom tvoří pomyslný dokument, který o Micheline Presle točí Maria de Medeiros. Takže se tu střídají archivní či zdánlivé archivní záběry s výpověďmi skutečných celebrit, dále zákulisí Cannes, britské tajné služby MI5 nebo východoněmecké Stasi a ve výbušném finále se celá záhadná "šifra" tajného projektu "Zničte Hollywood" vyluští na Maltě.

Na rozdíl od Hitlera obě herečky v Hollywoodu byly a pracovaly – zničil je tamní systém, nebo se mu odbojně postavily? "Já jsem Hollywoodu podlehla, doslova a do písmene, stalo se to během okamžiku a hodně mě to pak stálo," přiznala Presle, která v Americe natočila tři filmy. Neměly však velký úspěch a před narozením své dcery, která v Hitlerovi rovněž vystupuje, se vrátila do Francie.

"Líbí se mi hrát sebe"

Její mladší kolegyně naopak tvrdí, že Hollywoodu nikdy nepodlehla. "Pracuji sice s americkými, ale vesměs nezávislými režiséry," připomněla i svou nejslavnější roli v režii Quentina Tarantina. "Podle mě však nejde o souboj evropského filmu s americkým, nýbrž spíše o bitvu filmů autorských či uměleckých s komercí, čistým průmyslem chrlícím zboží pro rychlou spotřebu," míní de Medeiros.

Také režisér Hitlera v Hollywoodu Frédéric Sojcher ujišťuje, že netočil film protiamerický. "Vážím si spousty zámořských filmů včetně studiových. Ale vadí mi, že národní kinematografie mají problém s vývozem, všude vládne Hollywood. Vzpomeňte na Rooseveltův výrok - Posílejte do světa americké filmy, za nimi půjdou americké výrobky," vysvětluje režisér.

MFFKV 2010 - herečka Micheline Presle

Ani Hitler v Hollywoodu coby typicky festivalový film a šaráda nebude mít snadnou cestu k divákovi. Už jeho producenti se setkali s pochybami kvůli žánru "falešného dokumentu", tedy mystifikace, kde se těžko odlišuje pravda od smyšlenky. "Ale mně se právě líbilo, že budu hrát sebe, tedy Micheline Presle, aniž bych to byla doopravdy já," směje se Presle, kterou jsme nedávno viděli po boku Jeana-Paula Belmonda v Muži se psem.

De Medeiros navíc bavilo, že se natáčelo v celé Evropě a před kamerou stála řada známých herců i režisérů. Ovšem taky se trochu "švindlovalo".

Třeba scény z festivalu v Cannes, kde umělci vedou vášnivé diskuse na večírku k hrdinčině poctě, se točily v Paříži. Ale nikdo z oslovených velikánů účast neodmítl. "Všichni se na boji s Hollywoodem chtěli podílet," potvrzuje režisér.
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

OBRAZEM: Thermal obsadil jeden z Avengers, ve Varech řeší smrt indiánky

Na kolonádě se na akci pořádané Innogy podepisovali filmoví tvůrci fanouškům,...

Karlovarský festival uzavírá předposlední den. Vše se pomalu chýlí k sobotnímu vyhlášení, ale v lázeňském městě se...Najdete na iDNES.cz